Kotwy stalowe służą do trwałego i niezawodnego mocowania dwóch części konstrukcji lub elementów konstrukcyjnych do podłoża, głównie do betonu. Działają przez rozpieranie w materiale. Mają one zdolność do przenoszenia bardzo dużych obciążeń, co odróżnia je od kołków rozporowych. Wykonywane ze stali węglowej ocynkowanej lub ze stali nierdzewnej, są odporne na korozję i działanie czynników atmosferycznych. Z tego artykułu dowiesz się, jak dobrać kotwę stalową do danego typu podłoża, aby uzyskać możliwie najbezpieczniejszy i najtrwalszy efekt.
Sprawdź kotwy stalowe w hurtowni Onninen
Kotwa stalowa – właściwości i zastosowanie
Kotwa stalowa to rodzaj kotwy mechanicznej, służącej do tzw. ciężkiego mocowania elementów do podłoża. Działa na podobnej zasadzie, jak kołek rozporowy, jednak potrafi przenosić znacznie większe obciążenia. Przeznaczona jest głównie do pełnych podłoży betonowych, stąd jej powszechne wykorzystanie na placach budowy i alternatywna nazwa „kotwa do betonu”. Kotwy stalowe są szybkie w montażu, a odpowiednio zabezpieczone wykazują odporność na skrajne temperatury i korozję. Gwarantują wysoką nośność i mogą być obciążane natychmiast po użyciu. Do ich stosowania przekonuje również relatywnie niska cena – są z reguły rozwiązaniem tańszym od kotew chemicznych. Jednak przez ciągłe poddanie wysokim naprężeniom i zjawisku rozpierania, kotwy stalowe mogą przedwcześnie pękać lub kruszyć się. Nie wolno ich obciążać ponad dopuszczalną przez producenta wartość.
Rodzaje kotew stalowych
Istnieje kilka głównych typów stalowych kotew. Różnią się one konstrukcją, a co za tym idzie – właściwościami, przeznaczeniem i sposobem montażu.
- Dużą popularnością ze względu na uniwersalność zastosowań cieszą się kotwy tulejowe. Doskonale sprawdzają się do mocowania różnego rodzaju elementów w betonie pod warunkiem małych i średnich obciążeń. Do grupy tej zaliczane są także modele z gwintem wewnętrznym, nazywane tulejowymi kotwami wbijanymi. Do ich montażu służą pobijaki, młotki, śruby lub pręty gwintowane.
- Do szybkiego i prostego montażu przelotowego (tj. bezpośrednio przez materiał mocowany) stosuje się kotwy opaskowe. Zamocowania opaskowe wymagają wywiercenia otworu w podłożu. Ich kluczowe zalety to możliwość kotwienia elementów o różnych grubościach, uzyskiwanie wysokich nośności, wydajność w betonie niespękanym oraz dobra efektywność kosztowa. Zobacz, jakie właściwości posiada np. kotwa opaskowa R-XPT M6x50 mm Rawlplug.
- Szczególnym rodzajem kotew stalowych są kotwy wkręcane (inaczej wkręty do betonu). Nie rozprężają one materiału, co eliminuje ryzyko uszkodzeń. Zarówno prace montażowe, jak i demontażowe z użyciem kotew wkręcanych przebiegają bezpiecznie, szybko i wygodnie. Da się je w całości usunąć z podłoża. Z tego względu wkręty do betonu często wykorzystywane są do montażu tymczasowego. Mogą przenosić średnie i duże obciążenia.
- Uniwersalnymi kotwami rozprężnymi o gotowych do montażu konstrukcjach są kotwy segmentowe. Składają się one z pręta lub śruby, nakrętki, kołnierza lub haka. Mogą przenosić bardzo duże obciążenia. Nadają się do kotwienia w praktycznie każdym podłożu.
- Kolejnym typem specjalnym są kotwy ościeżnicowe. Dzięki przemyślanej budowie, ułatwiają montaż stolarki drzwiowej i okiennej, minimalizując ryzyko odkształcenia ramy podczas prac.
Rodzaj podłoża a dobór kotwy stalowej
Podłoża, w których mocowane są elementy przy użyciu kotew mechanicznych i chemicznych, różnią się od siebie materiałem wykonania, stanem, klasą i strukturą. Dla trwałości mocowania, bezpieczeństwa całej konstrukcji oraz żywotności materiału kluczowe znaczenie ma zwartość podłoża. O przeznaczeniu danej kotwy stalowej zawsze decyduje producent, podając stosowną informację na opakowaniu lub w dołączonej dokumentacji. Większość kotew stalowych przeznaczonych jest do kotwienia w podłożach pełnych, w których osiągają one najwyższą nośność. Najlepiej współpracują więc z suchym, niezniszczonym betonem. Jeśli interesuje Cię kotwienie w podłożach pustych i murowych, producent musi wprost dopuszczać takie przeznaczenie - podobnie w przypadku aplikacji w warunkach narażenia kotwy metalowej na wilgoć lub bardzo niską temperaturę. Natomiast planując mocowanie ekstremalnie ciężkich elementów konstrukcyjnych (200-800 kg) do niepewnego, wilgotnego podłoża, bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie kotwa chemiczna (wklejana).
W hurtowni elektrotechnicznej Onninen na profesjonalistów czeka szeroka gama kotew stalowych do mocowania elementów w ścianach z betonu i w podłożach pełnych. Wszystkie produkty spełniają najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa. Charakteryzują się wysoką wytrzymałością, uniwersalnością zastosowań oraz łatwością montażu, stając się podstawą solidnych konstrukcji. Współpracujemy z czołowymi producentami systemów zamocowań, jak Koelner, Rawlplug i Walraven. Nadal nie wiesz, jaką kotwę stalową wybrać do danego typu podłoża? Skontaktuj się z nami. Doradcy techniczno-handlowi Onninen postarają się pomóc. W ofercie posiadamy również inne rodzaje kotew, a także kołki rozporowe, wkręty, tuleje i gwoździe.