Jak dobrać odpowiednią ładowarkę do pojazdów elektrycznych?

Dodano: wtorek, 25.06.2024


Pojazdy elektryczne coraz częściej pojawiają się na naszych ulicach i w miastach. Mimo wielu początkowych obaw, co do niezawodności, wiele osób decyduje się na zakup “elektryka”. W jaki sposób dobrać odpowiednią ładowarkę do samochodu? Jakie są rodzaje i typy złączy do ładowania pojazdów elektrycznych?

Kierowca ładuje samochód elektryczny z wallboxa ładowarką

Sprawdź systemy ładowania samochodów elektrycznych w hurtowni Onninen

Dobór mocy ładowarki do samochodu elektrycznego

Ładowanie samochodów elektrycznych nie jest skomplikowanym procesem. Trzeba jednak pamiętać, aby odpowiednio dobrać moc ładowarki. Tylko wtedy pojazd zostanie właściwie naładowany i będzie gotowy do jazdy. Ładowarki do samochodu elektrycznego dostępne są w różnych wariantach. Jednym z czynników odróżniających poszczególne modele jest moc urządzenia ładującego.

Kabel do ładowania samochodów elektrycznych Green Cell GC Type 2 3.6kW 5m / PHEV EV13Należy podkreślić, że obecnie w sprzedaży dostępne są dwa rodzaje ładowarek - jednofazowe oraz trójfazowe. Pierwsze z nich dedykowane są do tradycyjnych sieci 230 V. Ładowarki te występują w dwóch wariantach, o mocy 3,7 kW i 7,4 kW. Jest to dość mała moc, co sprawia, że ładowanie akumulatora w samochodzie mogłoby zająć wiele godzin, w zależności od pojemności baterii w pojeździe.

Ładowarki trójfazowe, dostępne są w dwóch wersjach: 11 kW i 22 kW. Większa moc ładowania sprawia, że bateria samochodowa może naładować się o wiele szybciej. Takie rozwiązanie ma jednak minusy, ponieważ w przeciwieństwie do klasycznych ładowarek AC, wymaga dostępu do publicznych stacji ładowania.

Systemy ładowania pojazdów elektrycznych coraz częściej dostępne są także w przestrzeni publicznej, co jest dużym ułatwieniem dla właścicieli pojazdów. Warto jednak mieć elementarną wiedzę na temat doboru mocy ładowarek, aby korzystać z dostępnych udogodnień. 

Skąd wiadomo, czy ładowarka będzie kompatybilna z samochodem?

Wybierając ładowarkę do samochodu elektrycznego należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby była ona kompatybilna z pojazdem. Najlepiej zdecydować się na rozwiązania dedykowane przez producentów. Jeśli zajdzie konieczność wyboru nowej ładowarki, to w pierwszej kolejności trzeba zdecydować, jaki typ złącza będzie potrzebny - AC czy DC. Następnie trzeba zwrócić uwagę na moc urządzenia, która wyrażona jest w kilowatach. Koniecznie trzeba sprawdzić, jaką maksymalną moc ładowania obsługuje pojazd. Moc ładowarki nie może być większa niż wartość, jaką jest w stanie przyjąć pojazd. Musi być zachowana zgodność, pomiędzy napięciem ładowarki oraz akumulatora posiadanego pojazdu.

Oceniając kompatybilność należy też zwrócić uwagę standardy komunikacji, oprogramowanie oraz aktualizacje. Ładowanie będzie efektywne tylko wtedy, gdy pojazd i ładowarka obsługiwały będą te same standardy. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na wersję oprogramowania, musi być ona zgodna.

Rodzaje i typy złącz do ładowania samochodów elektrycznych

Temat ładowania samochodów elektrycznych wymaga poznania rodzajów złącz, jakie dostępne są w pojazdach oraz ładowarkach. Pierwszą kwestią jest określenie czy złącze ładowane będzie prądem zmiennym czy stałym.

Ładowarka do samochodów elektrycznych Wallbox PCE 11kW EV11 370100Ładowarki samochodowe dla pojazdów elektrycznych ładowanych prądem zmiennym dostępne są w dwóch wariantach. Pierwszym z nich jest złącze tzw. typ 1 - SAE J1772. Jest ono zdecydowanie częściej wykorzystywane w Japonii oraz Ameryce Północnej. To 5-stykowe złącze jednofazowe o maksymalnej mocy ładowania, która nie przekracza 7,4 kW. Drugim wariantem są ładowarki trójfazowe ze złączem typu 2 (tzw. Mennekes). Jest ono uznawane jako europejski standard. Złącze 7-stykowe, które obsługiwać może zarówno jedno, jak i trójfazowe ładowanie. Cechują się one zdecydowanie większą mocą ładowania, nawet do 22 kW.

Ładowanie prądem stałym możliwe jest dzięki urządzeniom oznaczonym jako DC. W tym wariancie dostępne są trzy typy złącz:

  • CCS, czyli Combined Charging System, w Europie używany w wersji Type 2;
  • CHAdeMO, złącze charakterystyczne dla marek Mitsubishi i Nissan, jest to standard najczęściej wykorzystywany w Japonii;
  • GB/T, czyli standard chiński.

Trzeba pamiętać, że wybierając odpowiedni rodzaj złącza trzeba zwrócić uwagę również na kable do ładowania pojazdów elektrycznych. Najlepiej jest wybierać produkty wysokiej jakości, dedykowane i kompatybilne z posiadanym modelem pojazdu.

Sprawdź systemy ładowania samochodów elektrycznych w hurtowni Onninen

Prędkość ładowania, a rodzaj mocy i złącza

W kontekście samochodów elektrycznych często podnoszone są kwestie dotyczące tempa ładowania pojazdu oraz tego, na jak długą podróż wystarczy energia elektryczna zgromadzona w akumulatorze? Prędkość ładowania baterii zależy przede wszystkim od tego, czy będzie on ładowany prądem stałym czy zmiennym. Duże znaczenie ma także rodzaj złącza.

Ładowarka do pojazdów elektrycznych WALLBOX Legrand 7.4kW

Porównując szybkość ładowania prądem stałym i zmiennym należy zauważyć, że używając urządzeń typu AC (tj. prąd zmienny), proces jest wolniejszy. Pojazdy są tu zazwyczaj ładowane w warunkach domowych. Alternatywą są stacje publiczne, ale o niższej mocy. W przypadku złącza typu 1 wykorzystywana jest moc maksymalna 7,4 kW co daje prędkość ładowania rzędu ok. 40-50 km zasięgu na każdą godzinę ładowania. W złączach typu 2, gdzie maksymalna moc ładowarki wynosi aż do 22 kW, czas potrzebny do maksymalnego naładowania zależy od wariantu posiadanej ładowarki. W modelach jednofazowych o mocy 7,4 kW prędkość ładowania wynosi ok. 40-50 km zasięgu na każdą kolejną godzinę ładowania. Z kolei przy ładowarkach o mocy 11 kW prędkość zwiększa się do ok. 60-80 km na każdą godzinę ładowania. Największą efektywność oferują ładowarki trójfazowe 22 kW, tutaj każda kolejna godzina to zasięg większy o ok. 120-160 km.

W przypadku ładowania prądem stałym czas niezbędny do naładowania baterii pojazdu jest zdecydowanie krótszy, jednak trzeba pamiętać, że tego typu złącza pozwalają na ładowanie wyłączenie w określonych punktach. Moc ładowania w przypadku złącza CCS to odpowiednio 50 kW (co daje ok. 250-300 km zasięgu na każdą godzinę ładowania), 150 kW (tj. 750-900 km/h ładowania) lub 350 kW (czyli od 1000 do 1200 km/h ładowania pojazdu). Parametry te wyglądają podobnie w przypadku złącza CHAdeMO (250-300 km zasięgu na godzinę ładowania przy urządzeniach ładujących o mocy 50 kW, 500-600 km dla mocy 100 kW oraz 1000-1200 km dla mocy urządzenia ładującego rzędu 400 kW).

Warto mieć na uwadze, że czas niezbędny do naładowania baterii samochodu elektrycznego zależy również od dodatkowych czynników. Duże znaczenie ma tu m.in. wielkość baterii, bo im większe, tym wyższa moc ładowania może być obsługiwana. Nie bez znaczenia są także warunki atmosferyczne, stan naładowania baterii oraz wykorzystywane oprogramowanie oraz dostępne aktualizacje.

Wygodnym rozwiązaniem są ładowarki naścienne Wallbox, które sprawdzą się nie tylko w użytku komercyjnym, ale też do codziennego wykorzystania w domu. Kable do ładowania samochodu elektrycznego muszą być dostosowane do instalacji, jaką jest Wallbox.

Jak prawidłowo zabezpieczyć stację ładowania samochodów przed przepięciem i zwarciem?

Jeśli szukasz odpowiednich rozwiązań dla swojego elektryka, koniecznie sprawdź ofertę Onninen. Szeroki asortyment kabli i ładowarek do samochodu elektrycznego sprawia że każdy wybierze przewody i rozwiązania dostosowane do parametrów swojego pojazdu.

Czas ładowania zależy zarówno od samej ładowarki, ale też od kabli. Dla użytkowników samochodów elektrycznych dostępne są m.in. kable Green Cell GC Type 2 3.6kW 5m EV13 o mocy przyłączeniowej 3,6 kW. Kabel o długości 5 m pozwala na to, aby łatwo podłączyć pojazd do ładowarki pojazdów elektrycznych.

Zastosowanie rozwiązań typu Wallbox, takich jak Wallbox marki PCE 11kW PCE EV11 jest bezpiecznym i funkcjonalnym rozwiązaniem, pozwalającym na szybkie ładowanie pojazdu. Auto przy pomocy urządzenia można przygotować do jazdy nawet w domu. Właściciele elektryków cenią sobie dopasowane rozwiązania, a posiadanie własnego Wallboxa sprawia, że nie trzeba korzystać z publicznych stacji ładowania. Zapotrzebowanie na nowoczesne rozwiązania wzrasta, wraz ze zwiększeniem zainteresowania pojazdami elektrycznymi wśród konsumentów.

Korzystając ze sprawdzonych i atestowanych rozwiązań można mieć pewność, że zabezpieczenia przed przepięciami i zwarciami energii zadbają o samochody elektryczne podczas ładowania.

Sprawdź systemy ładowania samochodów elektrycznych w hurtowni Onninen