Jak dobrać odpowiednią wiertarkę udarowa z akumulatorem?

Dodano: piątek, 8.09.2023


Wybór porządnego, dopasowanego do potrzeb sprzętu wymaga odpowiedniego rozważenia, gdyż tylko wtedy sprawdzi się podczas wykonywania zadań. Tak jest zdecydowanie w przypadku wiertarki udarowej z akumulatorem. I nad tym właśnie zagadnieniem pochylimy się w poniższym artykule.

Męska ręka z wiertarką na tle surowego mieszkania

Sprawdź wiertarki udarowe z akumulaotrem w hurtowni Onninen

Jaka jest różnica między wiertarką udarową a młotowiertarką?

Obie te wiertarki są nieocenioną pomocą w przypadku różnych prac budowlanych i remontowych. Mimo że bywają podobne, to ich zastosowanie jest nieco inne. Zacznijmy od wiertarki udarowej, której głównym przeznaczeniem jest wiercenie w twardych materiałach typu beton, kamień, cegła itp. Tym się różni od zwykłej wiertarki, że posada mechanizm udarowy, odpowiedzialny za silne, krótkie i szybkie ruchy wzdłuż osi wiercenia. Dzięki nim możliwe jest skuteczne przebijanie się przez twarde powierzchnie. Oczywiście, tego rodzaju wiertarka może też służyć do wiercenia w drewnie czy metalu. 

Młotowiertarka to zaś bardziej rozbudowane urządzenie, łączące siłę i możliwości wiertarki udarowej z młotem pneumatycznym. Ten przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy mamy do wykonania pracę wymagającą pokaźnej siły uderzenia, na przykład podczas kucia. Młotowiertarki wobec tego są bardziej rozbudowane, ale i cięższe.

Jak dobrać moment obrotowy wiertarki udarowej z akumulatorem?

Wybierając wiertarkę udarową z akumulatorem, musimy ocenić kilka istotnych parametrów. Jednym z ważniejszych jest moment obrotowy, który decyduje w ogromnej mierze o tym, w jaki sposób będzie przebiegać praca. Wpływa on na siłę sprzętu, tego, czy sprosta on ciężkim pracom budowlanym. Mierzony jest on w niutonometrach (Nm). 

Żeby dobrać elektronarzędzie odpowiednio, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Ważny jest typ materiału, bo każdy z nich wymaga innego momentu obrotowego. Z zasady do wiercenia w drewnie i innych miękkich materiał, wybierzmy niski moment obrotowy, ale już w przypadku betonu lub metalu najlepszy jest wysoki moment obrotowy. Tak samo jest w przypadku rozmiaru wkrętu. Proporcjonalnie, więc im większy, tym wyższy moment obrotowy. Jeśli nie jesteśmy pewni, na co się zdecydować, zacznijmy od niższego i stopniowo go zwiększajmy. 

Jakie wybrać napięcie do wiertarki udarowej z akumulatorem?

wiertarkę udarową z akumulatorem Rawlplug 18V, 210NM, Akumulator 5,0AHWiertarka udarowa akumulatorowa przysłuży się więc nam w każdej pracy, jeśli będziemy umiejętnie potrafili ustawić moment obrotowy. Ale nie jest to jedyna kwestia, o której trzeba wspomnieć, bo innym równie kluczowym parametrem jest napięcie. Jakie wybrać? O czym pamiętać? W głównej mierze zależy to od tego, jaki jest rodzaj prac. Najpopularniejsze napięcia dla wiertarek udarowych z akumulatorem wynoszą 12V, 18V i 20V. 

Do lekkich prac domowych i ogólnego użytku wystarcza sprzęt o napięciu 12V. Mowa tu o takich zadaniach, jak wiercenie w drewnie (i innych miękkich materiałach), wkręcanie śrub, montaż mebli itp. Przy pracach średniej trudności (na przykład wiercenie w twardszych materiach, jak metal, cegła itp.) potrzeba oczywiście większej mocy i tu dobrym rozwiązaniem jest wiertarka udarowa z akumulatorem 18V. Do prac profesjonalnych i wymagających, potrzeba jeszcze większego napięcia - 20V i więcej. Taki sprzęt zapewnia większą siłę udaru oraz wydajność do prac w trudnych warunkach. 

Wiertarka udarowa Rawplug R-PID18-XL2 w hurtowni Onninen?

W hurtowni instalacyjnej Onninen warto sprawdzić wiertarkę udarową z akumulatorem Rawlplug 18V, 210NM, Akumulator 5,0AH. Ta wiertarka udarowa zawiera sześciokątny wewnętrzny uchwyt 1/4" do bitów oraz czworokątny 1/2" zewnętrzny do nasadek. Zwiększa to w sposób znaczący zakres użyteczności elektronarzędzia. Omawiany w artykule moment obrotowy ustawiony jest elektroniczny, co pozwala dopasować parametry elektronarzędzia do konkretnego zadania. Na uwagę zasługuje mocny silnik bezszczotkowy, dzięki czemu sprzęt ma wysoką sprawność, ale i zapewnia bezawaryjną eksploatację przez długi czas. Poza tym warto wspomnieć o trybie Auto Stop Control ASC, odcięcia momentu obrotowego, co zapobiega uszkodzeniom powierzchni podłoża podczas wkręcania. Praca z tym urządzeniem jest niezwykle komfortowa, co gwarantuje gumowana, profilowana rękojeść. 

Sprawdź wiertarki udarowe z akumulaotrem w hurtowni Onninen

Wiertarka udarowa akumulatorowa