Jak dobrać odpowietrznik do instalacji grzewczej i sanitarnej?

Dodano: poniedziałek, 29.08.2022


Automatyczny odpowietrznik to niepozorny, lecz istotny element instalacji grzewczej lub sanitarnej. Łatwo powiedzieć, że odpowietrznik jaki jest – każdy widzi, ale czy naprawdę w tym temacie powiedziano już wszystko? Ponieważ temat wydaje się błahy, przy wyborze odpowietrzników często popełniane są błędy, których konsekwencją jest niepoprawnie działająca instalacja. Jak im zapobiegać?

Odpowietrzniki instalacji grzewczych i sanitarnych Caleffi Robocal, DiscalAir i Maxcal na zielonym tle

Ciśnienie robocze a dobór odpowietrznika

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, które bardzo często pojawia się podczas szkoleń technicznych dla klientów: czym różni się maksymalne ciśnienie pracy od maksymalnego ciśnienia upustowego i dlaczego podawane są te dwie wartości? Maksymalne ciśnienie pracy to wartość, z którą dany odpowietrznik może pracować z punktu widzenia jego wytrzymałości.

Maksymalne ciśnienie upustowe natomiast to wartość, do której dany odpowietrznik pracuje optymalnie. Takie dwie cechy są przewidziane nie tylko dla produktów Caleffi, ale dotyczą wszystkich odpowietrzników oferowanych na rynku, a wynikają z budowy tych elementów. Dlaczego podajemy te dwie wartości? Ponieważ dla nas najważniejsze jest dostarczenie optymalnego rozwiązania, spełniającego wymogi stawiane w konkretnej sytuacji. Cenimy sobie również jako firma transparentność, stąd chcemy, aby użytkownik naszego produktu dysponował pełną wiedzą na jego temat.

Sprawdź ofertę odpowietrzników Caleffi w hurtowni Onninen

Odpowietrznik odpowietrznikowi nierówny

Kolejne pytanie, które często pada podczas rozmów z klientami, to: dlaczego Caleffi oferuje tak dużo różnych odpowietrzników? Czy nie wystarczyłby jeden? Odpowiedź poniekąd już padła i brzmi: nie, nie wystarczy jeden. Celem firmy jest dostarczenie optymalnego rozwiązania dopasowanego do danej sytuacji, stąd aż 6 różnych serii odpowietrzników do wyboru. Tak szeroki zakres wynika z kilkudziesięcioletniego doświadczenia w dostarczaniu elementów przeznaczonych dla instalacji sanitarnych i grzewczych, a co za tym idzie, wielu ciekawych zagadnień i wyzwań, z którymi musieli się zmierzyć inżynierowie Caleffi z centrum badań i rozwoju CUBOROSSO.

Znaczenie doboru odpowiedniego typu odpowietrznika przedstawimy na przykładzie produktów serii Robocal, DiscalAir i Maxcal.

Specyfikacja techniczna trzech typów odpowietrzników Caleffi - Robocal, DiscalAir i Maxcal w formie tabeli

Każdy z wymienionych elementów nazwiemy odpowietrznikiem pływakowym, a jednak różnice między nimi są widoczne już na pierwszy rzut oka. Tak jak bolidem Formuły 1 nie pojedziemy w błotnisty teren usiany głazami, tak w przypadku odpowietrznika trzeba uwzględnić warunki jego pracy, by postawić na odpowiednie rozwiązanie. Dzięki doświadczeniu w zakresie usuwania powietrza, nabytemu w ciągu kilkudziesięciu lat projektowania i produkcji, Caleffi jest w stanie dobrać i zaproponować optymalny produkt do każdej instalacji.

Sprawdź ofertę odpowietrzników Caleffi w hurtowni Onninen

Zawór odpowietrzający
Odpowietrznik automatyczny 1/2
Odpowietrznik automatyczny kątowy