Jak dobrać ogranicznik mocy?

Dodano: środa, 21.06.2023


Ogranicznik mocy to urządzenie, które pozwala uchronić instalację elektryczną przed zbyt wysokim poziomem mocy, a w konsekwencji przeciążeniem lub nawet zwarciem. W jaki sposób można temu zapobiec? Cóż, kluczem do osiągnięcia sukcesu jest ogranicznik mocy. Oczywiście, konieczny jest odpowiedni dobór takiego ogranicznika. Wśród rozwiązań, na które warto zwrócić uwagę, znajdują się ograniczniki mocy Zamel.

cyfrowe mierniki prądu

Sprawdź ograniczkini mocy Zamel w hurtowni Onninen

Co to jest ogranicznik mocy?

Ogranicznik mocy to jedno z częściej stosowanych urządzeń elektrycznych. Jak sama nazwa wskazuje, komponent ten ma za zadanie ograniczać przepływ mocy; taka kontrola pozwala uchronić instalację elektryczną przed przeciążeniem oraz zwarciem; a zatem, ogranicznik zapewnia bezpieczeństwo instalacji elektrycznej. To właśnie dlatego opisywane komponenty wykorzystuje się w tak różnorodnych obiektach jak np. domy mieszkalne, pomieszczenia firmowe czy obiekty użyteczności publicznej.

Nie będziemy tu jednak zagłębiać się w kwestie teoretyczne – jeśli tu jesteś, zapewne wiesz już, czym jest ogranicznik mocy i jak należy go wybrać, by być zadowolonym z podjętej decyzji.

Jak dobrać ogranicznik mocy?

Odpowiedni dobór ogranicznika mocyOgranicznik mocy Zamel 100W - 3kW z możliwością nastawy czasu od 0 do 90s typ: PMM-02, EXTA jest konieczny z punktu widzenia skutecznej ochrony instalacji elektrycznej oraz zapewnienia efektywności jej działania. Podczas wyboru ogranicznika mocy trzeba wziąć pod uwagę m.in. następujące czynniki:

  • napięcie i moc – należy upewnić się, że dany ogranicznik jest kompatybilny z napięciem zasilania. Wartość mocy takiego ogranicznika musi być dostosowana do obciążenia w danej instalacji,
  • funkcje ochronne – niezwykle ważne jest, by dane urządzenie było wyposażone w funkcje ochronne, które stanowią zabezpieczenie przed przeciążeniem oraz zwarciem. Mogą być to takie opcje jak np. wyłącznik nadmiarowy lub sygnalizator stanu pracy,
  • prostota montaż – czasem niedoceniany czynnik, ale w rzeczywistości również trzeba rozważyć go podczas wyboru urządzenia. Warto wybrać taki ogranicznik, który można zainstalować bez potrzeby dodatkowej konfiguracji.

Ograniczniki mocy Zamel – który wybrać?

Jeśli chcesz użyć w swojej instalacji dobrej jakości ograniczniki mocy, mamy dla Ciebie propozycję, czyli sprzęt producenta Zamel. Taka porada jest jednak zbyt ogólna, ponieważ marka ta oferuje dziesiątki różnych rozwiązań. Na jakie z nich warto się zdecydować? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy krótko przedstawić kilka dostępnych opcji.

Ogranicznik 230V AC 0,2-2kW Typ: PMM-01

Ogranicznik mocy Zamel 230V AC 0,2-2kW Typ: PMM-01Podczas analizy oferty producenta zwróciliśmy uwagę m.in. na ogranicznik mocy Zamel PMM-01. Dlaczego jest to takie dobre rozwiązanie, jeśli zależy Ci na ochronie przed przeciążeniem w instalacji elektrycznej? Jednym z najważniejszych atutów jest prostota montażu (wystarczy… podłączyć to urządzenie między gniazdkiem oraz urządzeniem elektrycznym).

Oczywiście, prostota montażu to ważny, ale nie jedyny atut. Oprócz tego wato zwrócić uwagę na takie pozornie nieistotne elementy jak np. dioda LED, która w przejrzysty sposób sygnalizuje nam, czy dane urządzenie pracuje.

Z kolei jeśli chodzi o kwestie techniczne, ten ogranicznik mocy zwraca na siebie uwagę m.in. z powodu tzw. automatycznej regulacji natężenia prądu. Dzięki temu dostosowuje on swoją pracę do obciążenia panującego w danej instalacji.

Ogranicznik mocy 100W - 3kW z możliwością nastawy czasu od 0 do 90s typ: PMM-02, EXTA

Ogranicznik mocy Zamel PMM-02 to urządzenie, które pozwala nam na płynną regulację mocy w dość szerokim zakresie, tzn. od 0,1 do nawet 3 kW; wszystko to odbywa się z wykorzystaniem potencjometru.

Oprócz tego można dostosować czas, w jakim przekaźnik automatycznie wyłączy się po przekroczeniu wybranego poziomu mocy. Ogranicznik mocy PMM-02 również jest wyposażony w kontrolki informujące o tym, jakie jest napięcie zasilania oraz czy doszło do przekroczenia poziomu mocy.

Automat schodowy z funkcją ogranicznika mocy 100W - 2KW, 16A, 230VAC, 10s - 10 min, typ: ASM-04, EXTA

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest automat schodowy Zamel ASM-04. Podobnie jak pozostałe urządzenia z naszego zestawienia, również automat schodowy ASM-04 zapewnia płynne, niewymagające ingerencji wyłączenie zasilania, jeśli poziom instalacji okaże się zbyt wysoki.

Został on stworzony z użyciem wysokiej jakości materiałów i zapewnia szeroki zakres obsługiwanej mocy (przedział od 0,1 do 2 kW). Modele te są dedykowane do pracy tylko w niektórych obiektach (głównie klatki schodowe, korytarze itp.).

Sprawdź ograniczkini mocy Zamel w hurtowni Onninen

Ogranicznik przepięć t1+t2
Ogranicznik przepięć dc
Ogranicznik przepięć b+c
Ogranicznik przepięć 3+0
Ogranicznik przepięć Dehn
Ogranicznik przepięć Hager
Ogranicznik przepięć Eaton
Ogranicznik przepięć Schneider
Ogranicznik przepięć Legrand