Jak dobrać peszel do przewodu?

Dodano: wtorek, 7.03.2023


Peszel to plastikowa, elektroinstalacyjna rura karbowana, która stanowi nieoceniony element do prawidłowego prowadzenia kabli oraz przewodów instalacyjnych. Dowiedzmy się, jaki dobrać peszel do przewodu?

Kolorowe przewody elektryczne w karbowanych rurach osłonowychCo to jest peszel?

Może i peszle prezentują się niepozornie, lecz mają ogromne znaczenie w przypadku instalacji różnego typu - elektrycznych, telefonicznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, światłowodowych itp. To po prostu plastikowe rurki, których głównym zadaniem jest ochrona kabli oraz przewodów przed czynnikami zewnętrznymi, uszkodzeniami mechanicznymi czy pożarami. Żeby peszel faktycznie zapewniał 100% zabezpieczenia, powinien być wykonany z najwyższej klasy materiałów, cechujących się wyjątkową wytrzymałością, długą żywotnością oraz trwałością. 

Zwraca uwagę ich karbowana powierzchnia, dzięki czemu mogą przybierać różne kształty. To pozwala je dopasowywać do wielu różnych zastosowań, by w ten sam skuteczny sposób ochraniały przewody. Peszle mają bardzo uniwersalne zastosowanie. Można je bez przeszkód układać w bruzdach ściennych przed tynkowaniem czy w podłodze przed wylewkami. Nie ma też żadnych przeciwwskazań, aby przy ich pomocy tworzyć fizyczny podział (np. kabli w szachtach teletechnicznych). 

Jaki peszel do przewodu 3x2,5?

PESZEL Onnline niepalny z pilotem RKWG-P 13-18  750N. /50m/Do produkcji rur osłonowych najczęściej stosuje się polietylen wysokiej gęstości (HDPE), bo cechuje się wyjątkowymi parametrami - imponującą wytrzymałością oraz szerokim zakresem temperatur. Równie jednak ważne jest to, aby umiejętnie dopasować peszel do przewodu, dobierając jego średnicę do ilości przewodów w rurach. Generalnie trzeba pamiętać, aby średnica wewnętrzna rury osłonowej wynosiła 1,5 razy więcej od zewnętrznej średnicy kabla energetycznego i 2 razy więcej od średnicy zewnętrznej kabla światłowodowego. Jak to się ma do przewodów o rozmiarze 3x2,5? Pierwsza liczba “3” to liczba przewodów, “2,5” to przekrój żył przewodów w mm2. Daje nam to wynik (minimalna średnica rury w mm) - 13,5 mm. I też taki peszel należy dobrać do przewodu - znajdziesz go tutaj.

Sprawdź peszle w hurtowni Onninen

Jaki peszel do przewodu 3x1,5?

Poszukując peszla do innego rozmiaru przewodu, powinniśmy kierować się tym samym sposobem obliczenia. Podobnie jak poprzednio mamy liczbę przewodów równą “3”, ale mniejszy jest ich przekrój, bo “1,5”. To sprawia, że potrzeba mniejszej średnicy peszla - 11 mm. To zresztą najmniejsza wartość w przypadku tego rodzaju osłony. Największa wynosi aż 48 mm (5x70). Niezależnie od tego, jakiego peszla potrzebujemy, możemy być pewni, że znajdziemy go w hurtowni elektrycznej  Onninen.

Peszel do ziemi - jaki wybrać?

Ale przecież nie tylko rozmiar się liczy, bo równie ważne jest też to, aby dopasować osłonę w sam raz do warunków, w jakich będzie użytkowany, na przykład w ziemi. To właśnie w tym celu bardzo często peszle są wykorzystywane. Nim zakupimy odpowiedni produkt, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Przede wszystkim niezwykle jest istotny materiał - musi być oczywiście jak najbardziej wytrzymały, chronić przed wilgocią i działaniem niskich temperatury (do -40 stopni Celsjusza). Jak wcześniej wspomnieliśmy, idealnie sprawdza się tu polietylen, który jest najczęściej wykorzystywany do produkcji peszli. Duże znaczenie ma grubość - nie powinna być mniejsza niż 2-3 mm. Zwróćmy też uwagę na klasę odporności na ściskanie (powinna wynosić od 450 do 750 N).

Peszel do fotowoltaiki - jaki powinien być?

Rura karbowana Peszel z pilotem ingremio RKSGD-UV E20/50mbInstalacje fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne, co ma swoje uzasadnienie - niższe rachunki za energię elektryczną i niezależność od zmiennych cen za energię. Nie ma więc żadnego przypadku w tym, że tak wiele osób decyduje się, by zainwestować w to rozwiązanie. Chociaż początkowe koszty są dość wysokie, to szybko się zwracają! Bardzo ważne, by dobrać do tej instalacji odpowiednie peszle, które w dużej mierze odpowiedzialne są za jej trwałość, wydajność, ale i bezpieczeństwo użytkowania. Bez wątpienia peszel do fotowoltaiki ma tak samo duże znaczenie, co inne elementy systemu, jak inwerter czy rodzaj zastosowanych złączek. Musi być więc bardzo odporny na różne czynniki, maksymalnie wytrzymały, w pełni zabezpieczony przed uszkodzeniami mechanicznymi i płomieniami.

Sprawdź peszle do fotowoltaiki w hurtowni Onninen

Jak widać, dobór peszli powinien zostać poprzedzony dokładną analizą najważniejszych parametrów. Biorąc wymienione czynniki pod uwagę, na pewno dopasujemy odpowiedni produkt do naszych potrzeb.

Peszel
Peszel do kabla
Peszel elektryczny
Peszel ziemny
Peszel 25 mm
Peszel z pilotem
Peszel metalowy
Peszel 20mm
Peszel do kabla ziemnego
Peszel do światłowodu
Peszel 16 mm