Jak dobrać szafkę umywalkową do łazienki?

Dodano: poniedziałek, 20.05.2024


Wiele osób zastanawia się, jak dobrać szafkę umywalkową do łazienki. Przede wszystkim należy kierować się kubaturą pomieszczenia i dostępnym miejscem. Szafka powinna być dopasowana do głębokości, szerokości czy długości bądź promienia misy umywalki. Oczywiście istotne znaczenie ma odporność szafki na wilgoć, zatem dobór modelu wykonanego z materiału odpornego na zmiany temperatury i parowanie.  O czym jeszcze należy pamiętać?

Szafka podumywalkowa ze zlewem w szarej łazience

Sprawdź szafki podumywalkowe do łazienki w hurtowni Onninen

Dobór szafki podumywalkowej do małej łazienki 

Szafki podumywalkowe powinny mieć jak najmniejszą szerokość, by zmieściły się do małej łazienki. Oczywiście kluczowe znaczenie ma to, by dopasować umywalkę do wymiarów szafki i wyciętego w niej otworu. Można wybierać różnego typu szafki łazienkowe. Szafki stojące to meble łazienkowe, które zajmują więcej miejsca, dlatego tam, gdzie przestrzeń jest niewielka, lepiej sprawdzi się szafka wisząca.

Szafka podumywalkowa Geberit Rekord 50 cm, biała 89543000Można do niej dobrać odpowiednie umywalki nablatowe. Szafki podwójne lub nawet potrójne i wyspa łazienkowa to oczywiście rozwiązanie odpowiednie do większej łazienki. Meble łazienkowe do małej łazienki muszą być ograniczone do minimum. Obok szafki pod umywalkę można wybrać szafkę typu słupek.

Aby nie było konieczne dopasowywanie wymiarów szafki do umywalki, można zdecydować się na praktyczne rozwiązanie jakim jest szafka z umywalką. Istotne znaczenie ma funkcjonalność szafek z szufladami, dlatego mając małą łazienkę, należy wybrać takie rozwiązanie, by umywalka wraz z syfonem zajmowała jak najmniej miejsca w szafce. Umywalka z blatem może tworzyć dodatkową przestrzeń do przechowywania.    

Jaką szerokość powinna mieć szafka pod umywalkę? 

Wybierając szafkę pod umywalkę, która sprawdzi się w małej łazience, należy odpowiednio dobrać jej wymiary. Najlepiej sprawdzają się takie o szerokości od 45 do 60 cm. Należy zwrócić uwagę na ilość szuflad czy też półek. Warto wybrać szafkę, do której można dobrać umywalkę nablatową, która zajmuje mniej miejsca, dzięki czemu można wykorzystać powierzchnię do przechowywania rzeczy, zarówno ręczników, jak i środków czystości. Szafka pod umywalkę stojąca to odpowiedni wybór do większej łazienki.

Szafka pod umywalkę Ravak SD Formy 1000 biała X000001030Model wyposażony w nóżki może dodać aranżacji lekkości. Szafki pod umywalkę wiszące mogą posiadać specjalne otwory na syfon i umożliwiające jego łatwe zamontowanie. Jeżeli macie więcej przestrzeni, to możecie postawić na szafki umywalkowe podwójne. Większa szafka łazienkowa pozwoli zamontować dwie umywalki. W tym przypadku sprawdzi się mebel o szerokości od 120 cm. Wytworzenie wolnej przestrzeni pomiędzy meblem a podłogą zapewnia większą ergonomię.

Można bowiem wykorzystać ją do postawienia choćby miski czy kosza na pranie. Blat może tworzyć równoległą powierzchnię z umywalką, gdy jest wpuszczana. Istotne znaczenie ma materiał, z jakiego została wykonana szafka. Powinien być zabezpieczony przed wilgocią. Sprawdzi się nawet odpowiednio zaimpregnowane drewno, choć częściej wybierane są nieco lżejsze szafki z materiałów drewnopochodnych takich jak MDF. Szafka powinna tworzyć równoległą powierzchnię ze ścianą. Warto wykorzystać fugowanie do zabezpieczenia szczelin.    

O czym pamiętać przy montażu szafki podumywalkowej? 

Szafka podumywalkowa Ravak dolna SD 1200 chrome biała / biała połysk X000000536Meble takie jak szafki do umywalek wiszące należy montować do ściany. Najpierw konieczne jest przygotowanie instalacji wodnej, by możliwe było podłączenie baterii i odpływu. Następnie niezbędne jest wymierzenie otworów montażowych i zaznaczenie ich w jednej linii. Potem przystępuje się do wiercenia. W przypadku płytek należy to robić bardzo ostrożnie. Następnie wstępnie należy przymierzyć szafkę. Jeżeli takowe nie są wykonane fabrycznie, to konieczne może być wywiercenie otworów na misę i odpływ.

Połączenie umywalki nablatowej z szafką może wymagać wykonania otworu w blacie. W tym przypadku należy pamiętać o zachowaniu przynajmniej 10 cm odstępu od krawędzi. Spasowanie elementów i dokręcenie szafki z umywalką powinno być wykonane w taki sposób, by elementy się nie przesuwały. Trzeba pamiętać także o zabezpieczeniu krawędzi otworu silikonem sanitarnym. Na sam koniec trzeba podłączyć baterię i odpływ wraz z syfonem.         

Szafki do umywalki w hurtowni Onninen 

Warto wybrać szafki do umywalki z oferty hurtowni hydraulicznej Onninen. Na uwagę zasługuje szafka podumywalkowa Geberit Rekord 50 cm, biała 89543000. To produkt, który sprawdzi się pod umywalkę o szerokości 50 cm nawet w małej łazience. Front szafki wykonany jest z białego materiału o matowej strukturze. Będzie świetnie się prezentować w nowoczesnych łazienkach o minimalistycznym designie.

Jeżeli zależy Wam na większej powierzchni blatu, to odpowiednim wyborem może być szafka pod umywalkę Ravak SD Formy 1000 biała X000001030. Jest przeznaczona do montażu ściennego, a po zamontowaniu umywalki pozostanie jeszcze wolna przestrzeń do przechowywania na blacie. Wykonana jest z odpornej na wilgoć płyty MDF i wyposażona w dwie szuflady.

Jeżeli chcecie stworzyć wyspę łazienkową, to sprawdzi się szafka podumywalkowa Ravak dolna SD 1200 chrome biała / biała połysk X000000536. Model biały z połyskiem wykonany z płyty MDF będzie odpowiedni do łazienki w stylu glamour. W prawej części znajduje się szuflada wewnętrzna z niezależnym wysuwem, a z lewej, głębsza szuflada z podzieloną przestrzenią. Szafka ma 120 cm szerokości i sprawdzi się na dwie umywalki o szerokości 50 cm.

Sprawdź szafki podumywalkowe do łazienki w hurtowni Onninen