Jak dobrać właściwe wiertło? Poradnik i przegląd produktów

Dodano: czwartek, 7.09.2023


Wiertarka to niezbędnik każdej złotej rączki. Jest ona przydatna także w każdym domu. Z drugiej strony stanowi podstawowe narzędzie większości fachowców. Tymczasem wiele osób ma trudności z doborem odpowiedniego wiertła. Jakie są najczęściej wykorzystywane typy wierteł i z jakiego materiału powinny być one wykonane? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Plan budowy i wiertarka na drewnianym tle

Sprawdź wiertła w hurtowni instalacyjnej Onninen

Rodzaje wierteł

Dobór wiertła uzależniony jest przede wszystkim od obrabianego materiału. Musi być ono dostosowane do twardości oraz charakterystyki przewiercanego elementu. Pod tym względem można wyróżnić takie rodzaje wierteł jak:

  • Wiertło do betonu. U wielu specjalistów można spotkać się także z nazwą "widie". Aby sprostać twardym materiałom budowlanym, ostrze wiertła wykonane jest z węglika spiekanego w postaci monolitycznej lub płytki. W ten sposób poradzi sobie bez problemu z miększymi cegłami. Jednak sam beton wymaga użycia dodatkowo wiertarki z udarem pneumatycznym.
  • Wiertło stopniowe Abraboro 4.0-30.0 HSS-G Wiertło do stali i innych metali produkuje się z głównie ze stali szybkotnącej. Należy dbać o to, by zawsze było ostre, co ułatwia przebijanie się przez metalowe elementy bez wytwarzania zbyt dużych ilości ciepła.
  • Wiertło do drewna zakończone jest spiczastą końcówką, przypominającą żądło. Pozwala ono na osiowe, dokładne prowadzenie narzędzia w osi wykonywanego otworu.
  • Wiertła do szkła, gresu czy glazury wymagają intensywnego chłodzenia. Łatwo doprowadzić do pęknięcia takiego elementu, dlatego muszą one posiadać odpowiednią budowę.
  • Wiertła uniwersalne. Teoretycznie sprawdzają się do wszystkich materiałów, jednak jednocześnie nie są zoptymalizowane pod kątem żadnego z nich. Dlatego też ich żywotność jest znacznie krótsza, a komfort pracy nieporównywalnie niższy. Jednak dobrze sprawdzają się u osób, które sporadycznie muszą coś przewiercić.

Aby zapewnić sobie najlepsze efekty pracy, warto postawić na profesjonalne wiertła, dostosowane do konkretnego zastosowania. Dzięki temu otwory będą miały gładkie krawędzie i estetyczny wygląd.

Po czym rozpoznać rodzaj wierteł?

Wiertło do drewna Rawplug 10X152 MMPrzy zakupie wiertła warto zwrócić szczególną uwagę na materiał, z jakiego zostało wykonane ostrze wiertła. To właśnie ta krawędź odpowiada za ściąganie kolejnych warstw materiału. Z tego powodu jest to najtwardsza część wiertła. Sam rdzeń często jest wykonany z bardziej elastycznej stali, aby uniknąć szybkiego złamania wiertła przy dociskaniu wiertarki do materiału. Widoczne jest to szczególnie przy bardzo długich wiertłach, potrafiących się wyginać dość mocno w czasie pracy.

Budowa poszczególnych rodzajów wierteł często ma charakterystyczne elementy. Wierceniu w drewnie towarzyszą często duże wióry, więc tego typu wiertła posiadają większe rowki wiórowe. Z kolei wiertło do gresu i płytek posiada znacznie mniejsze rowki oraz ostrze minimalizujące powstające wióry.

Z jakiego materiału wybrać wiertło?

Wybór odpowiedniego materiału wiertła jest kluczowy dla skutecznego wiercenia. Istnieje kilka rodzajów wiertła, z których możesz wybierać, w zależności od materiału, który masz zamiar wiercić. Pierwszym rodzajem są wiertła ze stali węglowej. Nadają się one do miękkich materiałów, takich jak drewno, tworzywa sztuczne czy miękkie metale. Są popularne ze względu na swoją uniwersalność, ale nie są odpowiednie do wiercenia w twardych materiałach.

Wiertło do metalu Rawlplug 13,0x151 MM DIN338Kolejnym rodzajem są wiertła z węglików spiekanych. Są trwalsze od wiertel stalowych i sprawdzają się w przypadku twardych materiałów, takich jak ceramika, płytki ceramiczne czy żelbet. Są bardziej odporne na zużycie. Wiertła HSS (High-Speed Steel) to kolejna opcja. Nadają się one do wiercenia w metale o niskiej lub średniej twardości oraz tworzywa sztuczne. Są odporne na wysokie temperatury, co sprawia, że są odpowiednie do pracy z metalami.

Oprócz różnych materiałów, należy dobrać odpowiedni kształt wierteł. W przypadku grubych ścian żelbetonowych trzeba postawić na długie wiertła. Natomiast do cienkich elementów przeznaczone jest wiertło stożkowe, zmieniające płynnie swoją średnicę. Z jego pomocą nie trzeba kupować różnych średnic narzędzi, bo zamiast nich wystarczy tylko jeden model. Podobnym rozwiązaniem jest wiertło stopniowe, które zmienia skokowo swoją średnicę, umożliwiając równomierne przewiercanie także grubszych płyt i elementów.

Wiertła w ofercie hurtowni Onninen

W hurtowni instalacyjnej Onninen znaleźć można profesjonalne wiertła nie tylko dla prawdziwych fachowców, ale także dla majsterkowiczów. Przykładem popularnych i często wykorzystywanych wierteł są te przeznaczone do metalu lub drewna. Jednak użyteczne bywają również inne modele.

Wiertło do betonu ABRABORO SDS-Plus 6/210/150

Wiertło do betonu Abraboro SDS-Plus 6/210/150Powieszenie obrazu na ścianie lub przewiercenie się z przewodem elektrycznym wymaga profesjonalnego wiertła do betonu. Przykładem jest model od Wiertło do betonu ABRABORO SDS-Plus 6/210/150. Podwójne ostrze TWIX ułatwia wiercenie, natomiast specjalnie zaprojektowana spirala umożliwia szybkie odbieranie urobku na zewnątrz.

Wiertło do stali RAWLPLUG szlifowane HSS

Każdy majsterkowicz musi posiadać w swoim warsztacie wiertło do metalu. Najlepiej typu HSS. Ten skrót oznacza bowiem, że ostrze wykonane zostało ze stali szybkotnącej. W przypadku Wiertło do stali RAWLPLUG szlifowane HSS DIN338 13,0X151 MM jest to stal najwyższej jakości, dająca sobie radę nawet z najtwardszymi metalami.

Sprawdź wiertła w hurtowni instalacyjnej Onninen

Wiertarka udarowa akumulatorowa
Wiertło do metalu
Wiertło do drewna
Wiertło stożkowe
Wiertło stopniowe
Wiertło do gresu i płytek