Dostęp do energii elektrycznej jest obecnie warunkiem koniecznym do funkcjonowania każdego podmiotu gospodarczego, jednostki publicznej, a nawet gospodarstwa domowego. Jest to szczególnie widoczne w kontekście technologii informatycznych, gdzie każda przerwa w dostawie prądu, czy choćby spadek napięcia może spowodować nieodwracalne straty. Jak się przed tym skutecznie zabezpieczyć? Czym jest zasilacz UPS? Sprawdź i przekonaj się sam!
Sprawdź zasilacze UPS w hurtowni Onninen
Do czego służy zasilacz UPS?
Zasilacz UPS (Uninterruptible Power Supply) służy do uzupełnienia niedoborów energetycznych w przypadku braku dostaw energii pochodzącej z konwencjonalnej sieci energetycznej.
Jakie są cechy zasilaczy UPS?
- Ochrona przed awariami zasilania
Zasilacz UPS chroni podłączone do niego urządzenia przed nagłymi przerwami w dostawie energii elektrycznej. W przypadku awarii zasilania, UPS automatycznie przełącza się na zasilanie awaryjne, zachowując tym samym ciągłość dostaw. Zasilacz wykorzystuje do tego celu potencjał energetyczny zgromadzony w bateriach będących np. elementami budowy modułu bateryjnego do zasilacza UPS Serii SPECLINE.
- Zabezpieczenie przed spadkami napięcia
UPS reguluje napięcie dostarczane do podłączonych urządzeń, zapobiegając negatywnym skutkom spadków napięcia, na które szczególnie wrażliwe są komputery, serwery, routery itp.
- Filtracja zakłóceń elektromagnetycznych
Zasilacz UPS zwykle wyposażony jest w filtr, którego funkcją jest redukcja zakłóceń elektromagnetycznych i szumów na linii zasilającej. Urządzenie zapewnia czyste i stabilne zasilanie dla wszystkich podłączonych odbiorników energii elektrycznej.
- Czas na zabezpieczenie danych
W trakcie funkcjonowania zasilania awaryjnego użytkownik ma czas na bezpieczne zamknięcie pracy na swoim komputerze lub serwerze, zapisanie danych, czy wreszcie kontrolę poprawności funkcjonowania urządzeń wykorzystujących sterowanie cyfrowe.
- Praca w warunkach niestabilnego zasilania
Zasilacz UPS pozwala na pracę urządzeń elektronicznych w miejscach, gdzie występują częste skoki napięcia lub zasilanie jest niestabilne. Zastosowanie zasilacza w takich warunkach chroni układy elektroniczne przed uszkodzeniem i utratą danych.
Zasilacze UPS są szeroko stosowane w domach, biurach, centrach danych, serwerowniach, laboratoriach, a także w miejscach, gdzie niezawodne zasilanie jest kluczowe, na przykład w szpitalach czy lotniskach.
Jaki zasilacz UPS wybrać?
Wybór zasilacza UPS powinien uwzględniać szereg kryteriów, zgodnych z potrzebami instytucji, przedsiębiorstwa lub gospodarstwa domowego.
Kryteria wyboru zasilacza UPS:
- Dopuszczalne obciążenie – określa liczbę urządzeń elektronicznych podłączonych do zasilacza UPS. Kluczowe w tym przypadku jest łączne zużycie mocy (wyrażane w watach lub VA);
- Czas pracy na baterii – czas podtrzymania zasilania zależny jest od pojemności baterii;
- Topologia UPS – do wyboru są trzy podstawowe typy UPS: offline (offline/standby), line interactive (interaktywny ze wstępną korekcją napięcia) i online (online/double-conversion);
- Dodatkowe funkcje – należy przeanalizować dostępne funkcje dodatkowe (ochrona przed przepięciami, regulowana częstotliwość, zdalne monitorowanie i zarządzanie, możliwość rozbudowy, alarmy dźwiękowe) zgodne z zapotrzebowaniem;
- Marka i jakość – renomowane marki oferują lepsze wsparcie techniczne i dłuższą żywotność zasilaczy UPS;
- Budżet – należy znaleźć zasilacz UPS zgodny z wymaganiami, przy zachowaniu dostępności cenowej.
Ranking zasilaczy UPS
Poniżej przedstawiamy kilka zasilaczy, dobranych pod kątem ich funkcjonalności oraz stosunku jakości do ceny.
Zasilacz UPS Ever. UPS Ever SPECLINE Avr 700
Zasilacz powstał z myślą o zabezpieczenia pracy układów solarnych, pomp, kotłów centralnego ogrzewania, kominków z płaszczem wodnym, a także systemów sterowania i automatyki. Jest to niezwykle istotne w okresach występowania niskich temperatur na zewnątrz. Obiekty wyposażone w liczne instalacje elektryczne i elektroniczne w przypadku awarii zasilania tracą praktycznie swą podstawową funkcjonalność, jako miejsca pracy i zamieszkania.
Zasilacz awaryjny SINUS PRO 500 E 12/230 V (350/500 W)
Kolejna propozycja przeznaczona do zasilania awaryjnego zestawów komputerowych oraz serwerów. Zanik zasilania powoduje natychmiastowe przełączenie trybu pracy na zasilanie akumulatorowe (battery mode). Dzięki temu zachowana zostaje ciągłość robocza instalacji centralnego ogrzewania (piece CO, pompy, sterowniki, podajniki etc.), bram automatycznych, urządzeń automatyki, a nawet elektronarzędzi.
Zasilacz awaryjny SINUS PRO 2200 E 12/230 V (1600/2200 W)
Dzięki możliwości wytworzenia na wyjściu napięcia o przebiegu sinusoidalnym urządzenie może zasilać sprzęty wymagające energii o charakterze indukcyjnym (elektronarzędzia siłowe, sprężarki powietrza, klimatyzatory, lodówki, zamrażarki).
Dobór odpowiedniego zasilacza UPS powinien zostać poprzedzony wnikliwą analizą potrzeb oraz charakterystyką sprzętu, który będzie chroniony. Bezpłatna rejestracja konta umożliwi stały dostęp do wszystkich informacji na temat poszukiwanych produktów.