Jak dobrze oświetlić ogród? Wybierz odpowiednie oświetlenie ogrodowe

Dodano: środa, 1.03.2023


Oświetlenie ogrodu ma niebagatelne znaczenie nie tylko dla jego estetyki, ale i funkcjonalności. Istotne znaczenie ma dobór odpowiednich opraw i źródeł światła. Można zdecydować się na oprawy z wbudowanym oświetleniem, ale i takie, do których trzeba wybrać odpowiednie żarówki ogrodowe LED. Warto dowiedzieć się, jak dobrze oświetlić ogród.

Oświetlenie ogrodu wieczorem

Walory estetyczne oświetlenia ogrodowego 

Lampa ogrodowa Stono KanluxWybierając oświetlenie ogrodowe zwracamy uwagę na jego estetykę. Tu do wyboru mamy zarówno naświetlacze, kinkiety, słupki, jak i lampki czy latarnie ogrodowe. Oświetlenie elewacyjne można dopasować do kolorystyki elewacji, ale i okien czy drzwi. Stylistyka takiego oświetlenia może być bardziej klasyczna, pasująca do rustykalnych czy prowansalskich, ale i kolonialnych elewacji. Można zdecydować się na eleganckie oprawy wykonane ze stali albo aluminium. Dobrym wyborem będą też modele z okrągłym, szczelnym kloszem z tworzywa i żarówką typu świeczka LED. Doskonałą propozycją do nowoczesnych aranżacji są oprawy elewacyjne, których źródła światła są wbudowane i skierowane na elewację. Takie modele służą przede wszystkim do dekoracyjnego podświetlenia budynku i doskonale uwydatniają jego estetykę. 

Sprawdź oświetlenie elewacyjne w hurtowni Onninen

Aspekty praktyczne oświetlenia ogrodowego 

Lampa ogrodowa KanluxLampy ogrodowe mogą być zamontowane na tarasie, pod sufitem, przy wejściu do domu albo na ścianie zewnętrznej. Takie lampy powinny być odporne na czynniki zewnętrzne i tutaj należy zwrócić uwagę na stopień szczelności IP. Można wybierać oświetlenie ogrodowe charakteryzujące się klasą IP 44, które jest odporne na bryzganie wody ze wszystkich kierunków. Dostępne są także lampy ogrodowe o zwiększonym stopniu ochrony - IP 54. Taka klasa zapewnia większą ochronę przed pyłem. Chcąc wybrać oprawy, które odporne są na zalanie wodą, należy sięgnąć po najwyższą klasę szczelności, czyli IP 67 lub IP 68. Taka szczelność jest niezbędna dla opraw najazdowych. Lampy ogrodowe różnią się pod względem strumienia światła i kąta jego rozsyłu. Większy kąt w przypadku kinkietów zapewnia oświetlenie większej przestrzeni. Wiele lamp ogrodowych jest punktowych i gwarantuje skupioną wiązkę światła. Jeżeli chodzi o moc świetlną, należy zwrócić uwagę na ilość lumenów. Oświetlenie ogrodowe może być przystosowane do standardowego napięcia 230 V, ale i 12V, czy 24 V. To ostatnie dotyczy taśm LED do zastosowania zewnętrznego. Można także zdecydować się na lampy solarne, które zapewniają jeszcze większą energooszczędność.  

Oświetlenie ogrodowe

Jak dobrze oświetlić ogród? 

Aby odpowiednio oświetlić ogród należy dobrać oprawy do danej przestrzeni tak, by gwarantowały wygodę korzystania z podjazdu i podwórka po zmroku. Na pewno ważne jest użycie lamp ogrodowych z czujnikiem ruchu i zmierzchu. Dobrym wyborem może być lampa ogrodowa z czujnikiem PIR. Ważne, by kąt rozsyłu światła był w jej przypadku jak największy. Może wynosić powyżej 80 stopni. Przy ścieżce sprawdzą się lampy typu słupki. Można je wykorzystać także obok architektury ogrodowej, czyli altanki, ławeczki czy też oczka wodnego. Oświetlenie ogrodowe w postaci kinkietów doskonale  sprawdzi się na taras, ale i obok drzwi. Warto postawić na kinkiety rozmieszczone symetrycznie po obu stronach wejścia. Nad garażem sprawdzi się naświetlacz albo oprawa natynkowa z czujnikiem ruchu. Warto zwrócić uwagę na powierzchnię przestrzeni, którą chce się oświetlić. Na oświetlenie ścieżki powinno przypadać od 100 do 200 lumenów. Naświetlacze i reflektory powinny mieć od 700 do 1300 lumenów, a światła z czujnikiem ruchu - od 300 lumenów.

Sprawdź oświetlenie ogrodowe w hurtowni Onninen

Jakie lampy wybrać na zewnątrz? 

Latarnia ogrodowa 1x60W czarna CREEKDecydując się na lampy ogrodowe, warto zwrócić uwagę na ofertę hurtowni Onninen. Do oświetlenia klasycznej elewacji i ogrodu w podobnym stylu sprawdzi się latarnia ogrodowa czarna Creek. Dla zwolenników nowoczesnej i minimalistycznej aranżacji i osób, które chcą podświetlić elewację odpowiednia będzie oprawa elewacyjna Forro w okrągłym kształcie. Chcąc podkreślić aranżację industrialną, można zdecydować się na oprawy elewacyjne Biso LED. Jeżeli szukacie kinkietów z czujnikiem ruchu o klasycznym designie, to dobrym wyborem może być bez wątpienia lampa zewnętrzna ogrodowa z czujnikiem ruchu Steinel. Wybierając takie oświetlenie ogrodowe, możecie zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną. Gdy Lampa zewnętrzna ogrodowa z czujnikiem ruchu L 585 C czarna Steinelcenicie delikatne i nastrojowe oświetlenie ogrodu, postawcie na lampy solarne, które pięknie podkreślą rabaty, ale i ogródki skalne. W ten sposób podświetlicie też oczka wodne, a ponadto altankę ogrodową czy ścieżkę. 

Wybierając oświetlenie ogrodowe, warto zwrócić uwagę także na temperaturę barwową. Optymalną, ciepłą zapewnią lampy ogrodowe 3000 K.  

Sprawdź oświetlenie ogrodowe w hurtowni Onninen

Oświetlenie ogrodowe
Słupek ogrodowy
Słupek ogrodowy z gniazdami
Lampa ogrodowa stojąca
Lampa ogrodowa słupek
Lampa ogrodowa solarna
Kula ogrodowa
Lampa ogrodowa z czujnikiem ruchu
Lampa ogrodowa wisząca
Kinkiet zewnętrzny
Kinkiet zewnętrzny z czujnikiem ruchu