Jak dostosować projekty instalacji do ograniczeń formalnych domów 70 m²?

Dodano: środa, 21.05.2025


Niesłabnącym zainteresowaniem Polaków cieszy się dom na zgłoszenie 70 m. Przepisy, które weszły w życie 3 stycznia 2022 roku, umożliwiły postawienie własnego domu o powierzchni zabudowy do 70 mw ramach uproszczonej procedury – przede wszystkim z pominięciem uciążliwego ubiegania się o pozwolenie na budowę. Dylematy wśród potencjalnych inwestorów budzi kwestia planowania instalacji w domu bez pozwolenia. Czy ustawodawca przewidział ograniczenia formalne w tym zakresie? Sprawdziliśmy to!

Mały domek z rowerem zaparkowanym przed wejściem

Sprawdź oświetlenie w hurtowni Onninen

Dom na zgłoszenie 70 m2 – najważniejsze zasady

Dom na zgłoszenie 70 m2”, a właściwie - „Dom bez formalności” to jeden z kluczowych projektów Polskiego Ładu. Rozwiązanie weszło w życie 3 stycznia 2022 roku, umożliwiając każdemu, kto posiada działkę budowlaną, budowę domu:

  •        w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych,
  •        wolnostojącego,
  •        maksymalnie dwukondygnacyjnego,
  •        o powierzchni zabudowy do 70 m2 (ale na parterze i piętrze może być łącznie ponad 100 m2 powierzchni użytkowej),
  •        którego obszar oddziaływania w całości mieści się na danej działce,

bez uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę, a jedynie na podstawie zgłoszenia. Wniosek w ramach uproszczonej procedury można złożyć online. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, warunki zabudowy muszą zostać wydane w ciągu maksymalnie 21 dni. Dodatkowo inwestor zostaje zwolniony z obowiązku ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy, jednak wówczas przyjmuje on odpowiedzialność za kierowanie budową, co potwierdza pisemnym oświadczeniem. Jest on bowiem zobowiązany do przestrzegania przepisów prawa budowlanego. Co ważne, organowi administracji architektoniczno-budowlanej nie przysługuje prawo sprzeciwu (aczkolwiek ma on prawo skontrolować inwestycję), więc roboty budowlane można rozpocząć niezwłocznie po doręczeniu kompletnego zgłoszenia – w terminie wskazanym w zawiadomieniu organu nadzoru budowlanego.

Dom na zgłoszenie 70 m2 a przepisy dotyczące planowania instalacji

Dom na zgłoszenie 70 m2 to „pełnoprawny” budynek mieszkalny z kompletem instalacji. Musi być wyposażony w instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną oraz grzewczą. Jeśli działka, na której ma zostać postawiony dom, nie zapewnia dostępu do sieci kanalizacyjnej, inwestor zobowiązany jest do zainstalowania przydomowej oczyszczalni ścieków lub zbiornika na nieczystości ciekłe.

  1.          Wykonanie instalacji elektroenergetycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej, cieplnej i telekomunikacyjnej wewnątrz i na zewnątrz użytkowanych budynków nie wymaga ani uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, ani dokonywania zgłoszenia.
  2.           Natomiast budowa nowego domu na zgłoszenie 70 m2 wymaga dołączenia do wniosku m.in. projektu architektoniczno-budowlanego, który standardowo zawiera wszystkie niezbędne instalacje wewnętrzne.

Warto wiedzieć, że z bardziej rozbudowanymi formalnościami wiąże się montaż instalacji gazowej w nowo powstającym domu. Należy rozpocząć od zlecenia wykonania projektu instalacji osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia. Następnie trzeba złożyć wniosek o pozwolenie na budowę wraz ze schematem wewnętrznej instalacji gazowej. W przypadku istniejącego budynku, wniosek składa się wraz z projektem instalacji, mapką poglądową i opinią kominiarza. Ponadto pracami montażowymi muszą zająć się specjaliści z uprawnieniami, a prowadzenie dziennika budowy jest obligatoryjne. Inwestora czeka również odbiór instalacji gazowej poprzedzony próbą szczelności systemu.

Nie należy mylić instalacji z przyłączami! Przyłącza elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, cieplne i telekomunikacyjne wymagają zgłoszenia budowlanego. Ale (!) inwestor może skorzystać z drugiego, uproszczonego rozwiązania, uregulowanego w art. 29a ustawy Prawo budowlane, które pozwala na wybudowanie wyżej wymienionych przyłączy bez zgłoszenia. Należy jedynie wykonać plan sytuacyjny na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej. Wyboru procedury dokonuje inwestor. 

Czy można zmodyfikować gotowy projekt domu na zgłoszenie 70 m2?

Planując budowę domu na zgłoszenie 70 m2, możesz (ale oczywiście nie musisz) wykorzystać jeden z wielu gotowych, kompletnych projektów architektoniczno-budowlanych, wyłonionych w konkursie przeprowadzonym przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Co ważne, projekt taki może podlegać zmianom i adaptacji, przy czym do wprowadzenia jakichkolwiek modyfikacji niezbędne są odpowiednie uprawnienia budowlane i aktualne zaświadczenie o wpisie na listę właściwej izby samorządu zawodowego. Ponadto wszelkie zmiany należy czytelnie oznaczyć lub dodać w formie rysunków zamiennych.

Firmy budowlane, instalatorów hydraulicznych i elektrycznych, projektantów instalacji oraz inwestorów prywatnych planujących budowę domu zachęcamy do zapoznania się z ofertą hurtowni elektryczno-hydraulicznej Onninen. W naszym asortymencie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, do kompleksowego wykonania instalacji zewnętrznych i wewnętrznych. Kategorie rekomendowane dla Ciebie to:

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z doradcami techniczno-handlowymi Onninen. 

Sprawdź ogrzewanie w hurtowni Onninen