Jak działa anoda i co jaki czas ją wymieniać?

Dodano: środa, 26.04.2023


Trudno wyobrazić sobie brak ciepłej wody. W domowych instalacjach woda jest przegotowywana z wykorzystaniem różnych urządzeń grzewczych. Najczęściej wybierane są zbiorniki pojemnościowe. Jednak, aby efektywnie pracowały należy zastosować anodę. Warto dowiedzieć się na jej temat więcej i poznać rodzaje.

anoda

Sprawdź anody w hurtowni Onninen

Co to jest anoda?

Duże zbiorniki takie jak bojlery mogą magazynować ciepłą wodę i do tego utrzymywać jej temperaturę. Jednak aby tak się stało należy wykorzystać anodę. Tutaj pojawia się pytanie - czym jest anoda? Jest to ważna część różnego rodzaju pojemnościowych podgrzewaczy wody. Jej zadaniem jest ochrona zbiornika przed korodowaniem. Oznacza to, że wpływa na bezpieczeństwo używanej wody. Użytkownik ma pewność, że nie dostaje się do niej rdza, która jest bardzo szkodliwa. Anoda zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Jednak wymaga też systematycznej wymiany. Wyróżniamy kilka rodzajów anod. Wśród nich znajduje się:

  • anoda magnezowa Galmetanoda magnezowa, która przypomina pręt. Zakończona jest specjalnym gwintem, który ułatwia montaż. Jej kolor jest najczęściej mleczno-srebrny. Wykonana jest ze specjalnego stopu magnezu, który z czasem ulega rozpuszczeniu w zbiorniku. Zapewnia doskonałą ochronę katodową. Chroni metale przed elektrochemiczną korozją;
  • anoda tytanowa - wykonana z materiału jakim jest tytan. Jest niezwykle trwała i odporna nawet na silną korozję. Stosując ją można wyeliminować całkowicie przykry zapach wody, ale też zapobiega rozmnażaniu się bakterii. W przeciwieństwie do anody magnezowej nie rozpuszcza się w wodzie. Nie trzeba też jej wymieniać.

anoda tytanowa Galmet

  • anoda łańcuchowa - przeznaczona jest do zamontowania w pionowych zasobnikach emaliowanych, a dokładnie w miejscach, gdzie występuje utrudniony dostęp do zamontowania innej anody. Chroni dobrze zbiornik przed korodowaniem. Najczęściej jest wykonana z nieszlachetnego, fizjologicznie nieagresywnego magnezu. Trzeba pamiętać o jednej ważnej rzeczy, a mianowicie woda, która posiada dużą zawartość siarczanów może powodować powstawanie brzydkiego zapachu i w takim przypadku nie wystarczy zastosowanie anody łańcuchowej i należy zamienić ją na inną np. tytanową.
  • anoda odizolowana anoda odizolowana - pełni taką samą rolę jak anoda magnezowa, przy czym różni się tym, iż w jej przypadku istnieje możliwość sprawdzenia stopnia zużycia. Wystarczy dokonać pomiaru prądu ochronnego. W tym przypadku połączenie z płaszczem zbiornika odbywa się poprzez przewód masowy anody, co umożliwia sprawdzenie jej stanu. Pomiaru należy dokonać przy napełnionym zbiorniku. Najlepiej robić to średnio raz do roku.

Jak działa anoda?

Działanie anody jest bardzo proste. Przede wszystkim opiera się na właściwości materiału, z którego jest wykonana. To właśnie magnez czy też stop tytanu chroni zbiornik przed korozją. Aby w pełni zrozumieć reakcyjność należy dowiedzieć się, jak dochodzi do korozji. Główną przyczyną jest tlen, który jest zawarty w wodzie. Wytrąca elektrony z tworzyw, np. zbiornika. Może dochodzić wtedy do mniejszej bądź większej reaktywności. W zbiorniku metal ulega skruszeniu, co w konsekwencji powoduje nieszczelność powłoki. Zbiorniki ogrzewaczy pojemnościowych również narażone są na korodowanie. Wtedy też dochodzi do reakcji w środowiskach przewodzących prąd elektryczny. W momencie, kiedy w zbiorniku zamontowana jest anoda, to korozja zmienia swój kierunek, koncentrując się przy tym na reaktywnym metalu. W tym przypadku np. magnezie bądź tytanie, a więc zbiornik jest ogniwem galwanicznym, gdzie jego powierzchnia tworzy jeden z biegunów, a więc katodę, zaś drugim jest anoda, a pomiędzy nimi znajduje się woda, czyli elektrolit. Proces ten nazywamy ochroną katodową.

Co ile wymienić anodę?

Zasadniczo czas wymiany anody zależy w dużej mierze od jej zużycia i agresywności wody. W przypadku anody magnezowej wymiany najlepiej dokonywać do około 15 miesięcy. W niektórych przypadkach można to zrobić jeszcze później, a więc co 18 miesięcy. W niektórych przypadkach ten czas jest krótszy i anodę trzeba wymienić co rok. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku anody tytanowej, która jest droższa, natomiast zapewnia bardziej komfortowe użytkowanie. Okres jej żywotności jest bardzo długi, gdyż tytan nie ulega zużyciu, co też przekłada się na brak konieczności wymiany.

Anody w hurtowni hydraulicznej Onninen

W hurtowni hydraulicznej Onninen można znaleźć naprawdę niezawodne anody. Dobrym wyborem może być anoda magnezowa GALMET z korkiem 5/4" mosiężnym. Doskonale sprawdzi się do emaliowanych wymienników oraz bojlerów. Dobrym wyborem może być także aktywna anoda tytanowa z zasilaczem i śrubą M8 GALMET, która przeznaczona jest do zbiorników od 350 do 500 l. Jest to inwestycja na lata. Anoda łańcuchowa Biawar FI26-7X1200 to także odpowiedni wybór. Jest to urządzenie odizolowane wyposażone w 4 ogniwa. Zapobiega korozji i sprawdzi się w trudno dostępnych miejscach.

Sprawdź anody w hurtowni Onninen

Anoda
Anoda magnezowa
Anoda tytanowa
Anoda magnezowa Galmet