Transformatory elektroenergetyczne to urządzenia zmieniające napięcie sieciowe w celu zapewnienia sprzętom wydajnej i bezpiecznej pracy. Podobnie jak transformator działa autotransformator, jednak charakteryzuje się on zupełnie inną konstrukcją. Poznaj mechanizm działania autotransformatora i dowiedz się, jak zastosować go w różnych urządzeniach.
Sprawdź autotransformatory w hurtowni Onninen
Podstawowa różnica między autotransformatorami, a transformatorami
Jak wspomnieliśmy na wstępie, autotransformatory różnią się od transformatorów budową. Działanie obu urządzeń bazuje na uzwojeniu, gdzie wytwarzany jest strumień magnetyczny. Standardowy transformator zbudowany jest z uzwojenia pierwotnego oraz uzwojenia wtórnego oddzielonych izolacją galwaniczną.
Natomiast w autotransformatorze uzwojenie pierwotne i uzwojenie wtórne są ze sobą połączone – NIE występuje między nimi galwaniczna separacja. Należy podkreślić, że rola obu urządzeń jest podobna i polega na zmianie wartości napięcia sieciowego. Niektóre źródła uznają autotransformator za specjalną odmianę transformatora.
Czym jest i jakie znajduje zastosowanie autotransformator?
Autotransformatory to proste konstrukcyjnie urządzenie służące do zmiany poziomu napięcia. Jego cechą charakterystyczną jest brak izolacji galwanicznej pomiędzy stroną wtórną a pierwotną, co w określonych warunkach przekłada się na istotne korzyści ekonomiczne. Uzwojenia pierwotne i wtórne znajdują się w jednym miejscu. Taka konstrukcja umożliwia przekazywanie energii pomiędzy obwodami zarówno za pomocą pola magnetycznego, jak i połączenia elektrycznego. Ze względu na możliwość pracy z przekładnią stałą lub zmienną oraz bardzo dobry stosunek mocy i wydajności do rozmiarów, wagi i ceny, autotransformatory znajdują niezwykle szerokie zastosowanie w przemyśle.
W jakich miejscach sprawdzi się autotransformator?
Autotransformatory montowane są tam, gdzie potrzebna jest zmiana napięcia z niską przekładnią w sieciach elektroenergetycznych. Stanowią bardziej ekonomiczną alternatywę dla zwykłych transformatorów. Dzięki możliwości płynnej regulacji napięcia wtórnego, znajdują powszechne zastosowanie w branży laboratoryjnej, pozwalając na przeprowadzanie badań wymagających dostaw prądu o zróżnicowanym napięciu.
Autotransformator umożliwia sterowanie dowolnymi odbiornikami liniowymi, do których zaliczają się m.in. grzałki elektryczne. Kolejny (chociaż w praktyce coraz rzadziej spotykany) obszar stosowania autotransformatorów to łagodny rozruch dużych, indukcyjnych jednostek napędowych. Dzisiaj do tego zadania służą głownie falowniki.
Należy pamiętać, że autotransformator nie zawsze sprawdzi się do zmiany napięcia w obwodzie elektrycznym. Urządzenie nie nadaje się do zastosowań m.in. w górnictwie i medycynie ze względu na brak izolacji galwanicznej, a co za tym idzie – niespełnienie wymogów w zakresie bezpieczeństwa.
Podstawowe rodzaje autotransformatorów na rynku
Dostępne na rynku autotransformatory różnią się od siebie sposobem działania i przeznaczeniem. Podstawowe rodzaje to:
- autotransformatory ze stałą przekładnią,
- autotransformatory regulowane - z możliwością zmiany wartości przekładni skokowo lub płynnie,
- autotransformatory jednofazowe - przeznaczone do obwodów o wartości napięcia 230 V,
- autotransformatory trójfazowe - przeznaczone do obwodów o wartości napięcia 400 V.
Aby autotransformator dobrze spełniał swoją rolę, musi być precyzyjnie dopasowany do parametrów instalacji i wymagań urządzenia.
Warto wiedzieć, że istnieją również różne rodzaje transformatorów: transformatory impulsowe, jedno- i trójfazowe, bez obudowy i obudowane, przeznaczone na szynę DIN, przenośne i inne.
Projektantów i instalatorów systemów automatyki przemysłowej oraz sklepy i mniejsze hurtownie elektroinstalacyjne zapraszamy do zapoznania się z ofertą hurtowni Onninen. W asortymencie posiadamy produkty Breve – polskiego producenta wysokiej jakości transformatorów, autotransformatorów, regulatorów, zasilaczy i dławików. Masz wątpliwości, jaki autotransformator wybrać? Interesuje Cię inne urządzenie, np. transformator elektroenergetyczny, ale nie znalazłeś go na naszej stronie? Skontaktuj się z doradcami technicznymi Onninen!