Jak działa czujnik dymu?

Dodano: środa, 14.06.2023


Czujnik dymu jest urządzeniem, w które warto zainwestować. Sprawdzi się nie tylko w domu, ale też mieszkaniu czy budynku użyteczności publicznej. Trzeba pamiętać, że dzięki niemu zwiększa się bezpieczeństwo i można zyskać dodatkową ochronę osób i mienia. Dziś podpowiemy Wam jak działają czujniki dymu. Przedstawimy też ich zalety oraz naprawdę dobre modele.

czujnik dymu w salonie

Sprawdź czujniki dymu w hurtowni Onninen

Jakie jest działanie czujnika dymu?

Kidde 2030-DSRZasada działania czujnika dymu jest bardzo prosta. Otóż najczęściej wykorzystuje zjawisko absorpcji światła i jego rozproszenie. W czujniku dymu znajduje się emiter, który wysyła wiązkę światła podczerwonego. Jeżeli w pomieszczeniu pojawi się dym, to wiązka zostaje pochłonięta. Dochodzi więc do anomalii pomiędzy promieniem wysłanym a odebranym, a to z kolei uruchamia alarm. W chwili wyczucia dymu zaczyna wyć syrena, która najczęściej ma głośność 80 dB. Może też migać kolorowa dioda. Dostępne są też czujniki optyczne dyspersyjne. Te urządzenia określają stan powietrza. Gdy do czujnika dostanie się dym, wtedy wiązka promieniowania podczerwonego ulega zakłóceniu i pojawia się alarm.

Statystyki pożarów są wręcz przerażające. Wyobraźcie sobie, że każdego roku dochodzi do 30 tys. pożarów domów i mieszkań. Niestety większość miejsc, gdzie doszło do pożaru nie posiadała czujnika dymu. Warto wiedzieć, że to urządzenie rzeczywiście w maksymalnym stopniu poprawia bezpieczeństwo, gdyż szybko i efektywnie wykrywa dym, który może np. unosić się z palącej się patelni czy nieprawidłowo działającej instalacji elektrycznej. Najczęściej do pożarów dochodzi na skutek błędu ludzkiego. Pożar może być wywołany nawet przez niedopałek papierosa. Dym jest pierwszym objawem pożaru. Prawda jest taka, że im szybciej zostanie wykryty, tym szybciej można przeprowadzić sprawną ewakuację wszystkich domowników czy użytkowników budynku, ale jest też szansa na uratowanie mienia.

Co wykrywa czujnik dymu?

Czujnik dymu jak sama nazwa wskazuje wykrywa dym, np. unoszący się z uszkodzonejHoneywell Home R200S-2 instalacji czy też nieprawidłowo działających urządzeń elektrycznych, a nawet spalonego czajnika. Czujnik dymu reaguje więc na rozpraszane przez cząstki dymu światło. W urządzeniu znajduje się czujka zbudowana z systemów rurowych. Właśnie do tych systemów zasysane jest powietrze z chronionej przestrzeni. Wiele osób zastanawia się, czy czujnik dymu zareaguje też na e-papierosy? Warto wiedzieć, że tak, ale w momencie gdy dojdzie do waporyzacji e-papierosa. Może on np. zapalić się w trakcie ładowania i wywołać pożar, dlatego też należy szczególnie dbać o bezpieczeństwo korzystając z tego typu urządzeń.

Jak wyłączyć czujnik dymu?

Honeywell Home z funkcją komunikacji radiowejCzujniki dymu są zasadniczo urządzeniami niemal bezobsługowymi. Wyłączenie urządzenia jest bardzo łatwe. Najczęściej wystarczy tylko przytrzymać widoczną od spodu obudowę do czasu aż sygnał alarmu się wyłączy. Dioda LED może wtedy migać, sygnalizując, że czujnik jest dezaktywowany. Jeżeli czujnik dymu wykrył zagrożenie, z którym już sobie poradziliście, to jednak może się okazać, że urządzenie nadal ma włączony alarm z powodu zadymienia. W takim przypadku można zresetować alarm, można też wyciągnąć baterię, następnie ponownie włożyć. Niezbędne jest także przewietrzenie całego pomieszczenia, tak aby dym był niewyczuwalny i niewidoczny.

Czujniki dymu w hurtowni Onninen

Kidde 2030-DSR

Jeżeli szukacie niezawodnego urządzenia, to wybierzcie czujnik dymu Kidde, który cechuje nie tylko estetyczne wykończenie i niewielki rozmiar, ale też wysokiej jakości sensor optyczny. W razie wykrycia dymu urządzenie włącza głośny alarm. Warto zauważyć, że do kontroli i obsługi tego urządzenia służą przyciski test and hush. Na uwagę zasługuje fakt, że czujnik posiada sygnalizację niskiego napięcia zasilania. Dla większego bezpieczeństwa sygnalizuje też rozładowanie baterii. Można go zamontować nie tylko w salonie czy pokoju dziennym, ale też w łazience, w pobliżu pomieszczeń kuchennych czy nawet w wysokich pomieszczeniach.

Honeywell Home R200S - 2

W naszym zestawieniu nie mogło też zabraknąć produktu jakim jest czujnik dymu Honeywell Home. Jest to czujnik optyczny, który jest zasilany bateryjnie. Można go łatwo zamontować zarówno na ścianie, jak i na suficie. Posiada klasę szczelności wynoszącą IP 20. Po wykryciu niebezpieczeństwa daje sygnał zarówno dźwiękowy, jak i wizualny. Ma też funkcję wyciszenia oraz ostrzeżenia o niskim poziomie baterii.

Honeywell Home z funkcją komunikacji radiowej

Dobrym wyborem jest także czujnik dymu z funkcją komunikacji radiowej Honeywell Home. Świetnie sprawdza się nie tylko w domach mieszkalnych, ale i przyczepach kempingowych. Wyposażony jest w automatyczny auto test. Można wyciszyć go na 10 minut. Na uwagę zasługuje też funkcja komunikacji radiowej. Dzięki niej można połączyć czujniki w bezprzewodową sieć i zsynchronizować ich działanie.

Sprawdź czujniki dymu w hurtowni Onninen

Czujnik czadu Kidde
Czujnik gazu ziemnego
Czujnik gazu
Czujnik dymu
Czujnik czadu