Jak działa gruntowa pompa ciepła?

Dodano: wtorek, 28.03.2023


Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie, które służy do ogrzewania budynków, a może też mieć możliwość podgrzewania wody użytkowej. Co więcej, latem potrafi również chłodzić pomieszczenia. Sprawdź TOP 5 najlepszych gruntowych pomp ciepła.

gruntowa-pompa-ciepla

Gruntowa pompa ciepła do ogrzewania wykorzystuje energię z gruntu. Jest wydajna, ale wymaga sporo przestrzeni do instalacji. Ciepło generowane w dolnym źródle ciepła transportowane jest do górnego źródła i rozprowadzane po budynku. W ramach dolnego źródła można wybrać kolektor poziomy lub pionowy. Poziomy kolektor montuje się na głębokości ok. 1,5 m pod strefą przemarzania gruntu, ale to wymaga dużej powierzchni działki. Natomiast pionowy kolektor wymaga wykonania odwiertów na głębokość nawet 100 m.

Sprawdź gruntowe pompy ciepła w hurtowni Onninen

Co wybrać: pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?

Z całą pewnością pompa powietrzna jest tańsza i łatwiejsza w kontekście instalacji, ale to gruntowa pompa ciepła jest najbardziej wydajna i stabilna. Przy niskich temperaturach zewnętrznych pompa powietrzna może do swojej pracy zużywać więcej energii, a zatem zwiększa koszty eksploatacji.

Pompa ciepła powietrzna jest polecana inwestorom, którzy nie dysponują dużą powierzchnią działki. Koszty inwestycyjne i instalacyjne są niższe niż w przypadku pompy gruntowej.

TOP 5 najlepszych gruntowych pomp ciepła

Poniżej przedstawiamy 5 sprawdzonych, niezawodnych i popularnych wśród klientów modeli gruntowych pomp ciepła:

Gruntowa pompa ciepła ziemia-woda Galmet Maxima 16 GT do c.o. i c.w.u.

Ta pompa zapewnia wydajność przez cały rok, jest przyjazna środowisku, a przy okazji pomaga obniżyć koszty ogrzewania. Pracuje w systemie ziemia-woda i nie tylko ogrzewa dom, ale zaopatruje go także w ciepłą wodę użytkową. Może ona też podgrzewać wodę do basenu. Działa skutecznie niezależnie od pogody, a sterowaniu służy specjalny panel oraz aplikacja na urządzenia mobilne. Pompa pracuje cicho, a wyposażona jest również między innymi w elektroniczny zawór rozprężny, sprężarkę typu scroll oraz technologię Soft Start. Ta pompa to koszt ok. 27 tys. zł netto. Po założeniu konta w hurtowni Onninen ceny ulegają obniżeniu. Dla zalogowanych użytkowników oferujemy indywidualne rabaty. 

Gruntowa pompa ciepła NIBE F1345 40kW (2x20kW), 3x400V bez zbiornika

Gruntowa pompa ciepła NIBESkuteczna i wydajna pompa ciepła o mocy grzewczej 40 kW. Używana jest zarówno do ogrzewania temperatury w pomieszczeniach, jak i do podgrzewania wody użytkowej. Dodatkowo można jej używać do podgrzewania wody basenowej. Maksymalne ciśnienie CWU to 9 bar, a czynnik chłodniczy dedykowany tej pompie to R-407C. Samo urządzenie jest ciche, moc akustyczna to zaledwie 47 dB. Urządzeniem można sterować zdalnie, również przy pomocy specjalnej aplikacji. Ten model kosztuje ok. 69 tys. zł netto.

Pompa ciepła Wolf BWS-1-12, typ solanka/woda, moc 12 kW, do montażu w pomieszczeniach

Kolejnym polecanym urządzeniem jest pompa ciepła uznawana za najlepszą w swojej klasie. Stworzona jest z elementów o najwyższej sprawności energetycznej - wysokosprawnej pompy obiegu solankowego i pompy obiegu Pompa ciepła Wolf BWS-1-12, typ solanka/wodagrzewczego. To urządzenie skutecznie zapewni ciepło w całym domu niezależnie od temperatury powietrza na zewnątrz. W czasie szczytowego zapotrzebowania na ciepło, można skorzystać z dodatkowego elektrycznego ogrzewania o mocy 1-6 kW. Pompa ma kompaktowe rozmiary, może być zintegrowana z instalacją fotowoltaiczną, co obniży rachunek za prąd, a samo urządzenie to koszt rzędu 28 tys. zł netto.

Gruntowa pompa ciepła NIBE F1226 12kW, 3x400V z wbudowanym zbiornikiem cwu 180l

Gruntowa pompa ciepła NIBE F1226 Ten model pompy ciepła dedykowany jest przede wszystkim do ogrzewania domu. Moc pompy to aż 12 kW. Urządzenie ma niewielkie rozmiary - 60 cm szerokości, 180 cm wysokości i 62 cm głębokości. Dzięki temu instalacja tej pompy ciepła nie jest trudna. Oprócz tego, że pompa działa w trybie solanka-woda, jest wyposażona w zbiornik dedykowany do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Pojemność zbiornika to aż 180 l. Cena tej pompy to ok. 31 tys. zł netto.

Gruntowa pompa ciepła NIBE F1345 60kW (2x30kW), 3x400V bez zbiornika

Jeszcze innym, bardzo popularnym rozwiązaniem jest pompa gruntowa o mocy 60 kW. Wymaga zasilania 400 V. Urządzenie to nadaje się do ogrzewania domu, podgrzewania wody użytkowej, a także do ogrzania wody w basenie. Maksymalne ciśnienie CWU to 9 bar, a moc akustyczna wynosi 47 dB. Oferuje możliwość zdalnego sterowania. Co prawda urządzenie nie ma zintegrowanego zbiornika na ciepłą wodę użytkową, ale jej skuteczność, trwałość i niezawodność znajdują się na najwyższym poziomie. Ta pompa kosztuje ok. 79 tys. zł netto.

Sprawdź gruntowe pompy ciepła w hurtowni Onninen

Pompa ciepła powietrze woda
Pompa ciepła powietrze powietrze
Pompa ciepła monoblok
Pompa ciepła do basenu
Pompa ciepła Panasonic
Pompa ciepła cwu
Pompa ciepła Kaisai