Jak działa hybrydowa pompa ciepła? Immergas

Dodano: piątek, 19.08.2022


Zależy Ci na wydajnym ogrzewaniu? Szukasz energooszczędnego rozwiązania przyjaznego dla środowiska? Potrzebujesz urządzenia, które nie tylko ogrzewa podczas mroźnych dni, ale także może chłodzić, gdy doskwiera upał? Sprawdź, czym jest hybrydowa pompa ciepła i dowiedz się jak działa.

Hybrydowa pompa ciepła Immergas

Sprawdź strefę marki Immergas w hurtowni Onninen

Co to jest hybrydowa pompa ciepła?

Hybrydowa pompa ciepła to rewolucyjne urządzenie, które stopniowo podbija rynek ekonomicznego i wydajnego ogrzewania. Łączy w sobie 2 różne źródła ciepła:

 • pompę ciepła powietrze-woda typy monoblok lub split
 • gazowy kocioł kondensacyjny jedno lub dwufunkcyjny.

W ofercie Immergas dostępne są dwa rodzaje hybrydowych pomp ciepła, oparte na pompie typu:

 • monoblok – Victrix Hybrid
 • split – Magis COMBO V2

To, co różni te dwa rodzaje pomp, to umiejscowienie układu hydraulicznego pompy. W pompach ciepła typu split układ znajduje się w jednostce wewnętrznej, a w pompie ciepła typu monoblok w zewnętrznej.

Magis COMBO V2 – hybrydowa pompa ciepła typu split

Hybrydowa pompa ciepła ImmergasTak jak pompy typu split, pompa ciepła Immergas Magis COMBO V2, składa się z dwóch jednostek. W jednej obudowie jednostki wewnętrznej są zintegrowane pompa oraz kompletny kocioł gazowy. Jednostka wewnętrzna połączona jest z cichą jednostką zewnętrzną, która w żaden sposób nie wpływa negatywnie na komfort życia zarówno domowników, jak i sąsiadów. Magis COMBO V2 występują w modelach o moc od 4 kW do 16 kW z kocioł gazowy o mocy 28 kW lub 32 kW (dwufunkcyjny lub jednofunkcyjny z możliwością podłączenia zewnętrznego zasobnika c.w.u.).

Sprawdź pompy ciepła w hurtowni Onninen

Warto wiedzieć:

W przypadku urządzeń z serii Magis COMBO V2 od Immergas, klasa efektywności energetycznej dla temperatury zasilania c.o. 35°C wynosi A+++.

Funkcje Magis COMBO V2:

 • ogrzewanie,
 • podgrzewanie ciepłej wody,
 • chłodzenie.

Instalacja ogrzewania hybrydowego oznacza nie tylko większą wydajność i efektywność, ale również ekonomiczność. Przyczynia się do mniejszej emisji spalin, co korzystnie wpływa na jakość powietrza. W przypadku hybrydowych pomp ciepła od Immerags każdy otrzymuje bezpłatną, 5-letnią gwarancję producenta po rejestracji urządzenia na platformie klienta. Wymagane są wyłącznie coroczne, płatne przeglądy.

Victrix Hybrid – hybrydowa pompa ciepła typu monoblok

Hybrydowa pompa ciepła ImmergasPompy ciepła Immergas Victrix Hybrid to połączenie pompy ciepła o mocy 4 kW z kotłem gazowym o mocy 24 kW. Mimo, że również występują tu dwie jednostki to różnią się one budową od Magis COMBO V2. Wewnątrz budynku zamontowany jest kocioł gazowy, w przeciwieństwie do Magis COMBO V2, nie jest wyposażony w elementy pompy ciepła. Jednostka zewnętrzna to monoblok z hermetycznie zamkniętym układem chłodniczym oraz elementami układu hydraulicznego. Dzięki temu instalacja Victrix Hybrid nie wymaga uprawnień i certyfikatów F- Gaz.

Pompy Victrix Hybrid objęte są 5-letnią gwarancją producenta. Należy jedynie zarejestrować urządzenie w portalu klienta na stronie www.immergas.pl i wykonywać coroczne, płatne przeglądy.

Schemat Victrix Hybrid

Hybrydowa pompa ciepła Immergas

Powietrzne pompy ciepła – zasady działania

Hybrydowa pompa ciepła to nie tylko ulga dla domowego budżetu, ale również korzystne rozwiązanie dla środowiska. Jej praca opiera się na wykorzystaniu odnawialnego źródła energii, jakim jest powietrze. Cykl termodynamiczny polega na parowaniu, skraplaniu, a następnie sprężaniu, skraplaniu i rozprężaniu w zamkniętym obiegu czynnika chłodniczego. W przypadku powietrznych pomp ciepła zasady działania są jasne:

 • pompa najpierw “pompuje” ciepło z poziomu niskotemperaturowego do wysokotemperaturowego,
 • następnie nagromadzone ciepło zostaje przekazane do systemu centralnego ogrzewania.

Urządzenie samo decyduje, czy ma działać wyłącznie pompa ciepła powietrze-woda, tylko kocioł gazowy, czy oba systemy jednocześnie w zależności od temperatury na zewnątrz. Przeważnie kocioł zaczyna wspomagać pracę pompy, gdy temperatura jest bardzo niska, wydajność spada, a zużycie prądu rośnie.

Kiedy warto wybrać hybrydową pompę ciepła z kondensacyjnym kotłem gazowym?

Wydaje Ci się, że hybrydowa pompa ciepła to dobre rozwiązanie wyłącznie dla nowoczesnych budynków lub tych w fazie budowy? Nic bardziej mylnego – urządzenie może również zastąpić przestarzały kocioł albo sprawdzić się w projektach renowacyjnych. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów.

 • W budynkach ogrzewanych przez kocioł gazowy należy zweryfikować, czy przewód kominowy nie potrzebuje modernizacji. Sytuację najlepiej oceni instalator.
 • Przed zakupem hybrydowej pompy ciepła z kondensacyjnym kotłem gazowym lepiej sprawdzić ogólne warunki techniczne budynku.
 • Trzeba ocenić zapotrzebowanie na ciepło oraz potrzeby mieszkańców.

W przypadku montażu hybrydowej pompy ciepła liczy się więc nie tylko cena urządzenia. Należy również pamiętać o pośrednich kosztach związanych z dostosowaniem budynku do technologii hybrydowej.

Sprawdź pompy ciepła w hurtowni Onninen

Hybrydowa pompa ciepła
Pompa ciepła powietrze woda
Pompa ciepła powietrze powietrze
Pompa ciepła monoblok
Pompa ciepła do basenu
Pompa ciepła cwu