Jak działa i ile kosztuje przepompownia ścieków?

Dodano: piątek, 14.04.2023


Wielu inwestorów decyduje się na przepompownie ścieków, ceniąc sobie jej zalety. Niektórzy ciągle się wahają, co wynika głównie z braku wiedzy na jej temat. W tym artykule postaramy się przybliżyć najistotniejsze informacje o przepompowni, dotyczące zasady działania i kosztów, rozwiewając tych samym najważniejsze wątpliwości.

przepompownia ścieków

Sprawdź przepompownie ścieków w hurtowni Onninen

Co to jest przepompownia ścieków?

Nie wszędzie istnieje możliwość, by wykonać grawitacyjną kanalizację. Tak się zwłaszcza dzieje na terenach o niekorzystnym ukształtowaniu terenu, ale nie tylko, bo wpływać mogą też na to różne przeszkody budowlane. Niezależnie jednak od tego, jaka jest przyczyna, inwestor musi znaleźć optymalne rozwiązanie, by stworzyć sprawnie działającą kanalizację. Tak naprawdę istnieje tu tylko jeden, ale za to niezawodny sposób, by sobie poradzić z tym fantem - własna przepompownia ścieków. Automatycznie przetłacza ścieki do położonego wyżej i dalej odbiornika, na przykład studni. I właśnie to jest główne zadanie przepompowni - podnoszenie ścieków sanitarnych, wód zanieczyszczonych, ale również wód opadowych, drenażowych oraz roztopowych, a następnie odprowadzanie ich do odbiornika.

Chociaż z tego rozwiązania bardzo często korzystają właściciele domków jednorodzinnych, co wynika między innymi z tego, że niedostępna jest dla nich kanalizacja grawitacyjna, to sprawdzają się one doskonale w innych miejscach, jak wspólnoty mieszkaniowe, ośrodki wypoczynkowe czy ośrodki sportowe. Co więcej, przepompownie ścieków są coraz częściej spotykane w gospodarstwach rolnych położonych z dala od głównych sieci kanalizacyjnych.

Ile kosztuje przepompownia ścieków?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo wszystko zależy od konkretnej instalacji - stopnia jej zaawansowania, producenta czy miejsca inwestycji. Precyzyjna wycena jest możliwa, gdy weźmiemy pod uwagę szereg parametrów technicznych. Na tej podstawie można podać przybliżony koszt inwestycji, co dotyczy zarówno przepompowni, jak i jej montażu. Oczywiście najważniejsze komponentem przepompowni jest zbiornik, do którego trafiają ścieki. Musi być wykonany z solidnej jakości materiałów, żeby spełniał swoje zadanie właściwie. Jego cena uzależniona jest od wielkości zbiornika i materiału, z jakiego został on wykonany. Przeważnie to polietylen. Kolejnym ważnym elementem jest pompa. Różnice w kosztach bywają tu spore, bo choć za najtańszy model zapłacimy około 500 zł, najdroższy zaś może kosztować nawet 7000 zł.

Pozostałe elementy wyposażenia wraz z orurowaniem to piony tłoczne, zawory zwrotne i zasuwy odcinające, prowadnice pomp, łańcuchy do pomp, właz zbiornika, kominki wentylacyjne itp. Biorąc te czynniki pod uwagę, można przyjąć, że potrzeba minimum 2 tysiące na to, by kupić solidnej jakości przepompownię ścieków. Do tej wyceny należy doliczyć też oczywiście koszty montażu, zaczynające się od 1500-2000 zł. Jak jednak już wspomnieliśmy, to ile rzeczywiście zapłacimy zależy od konkretnej inwestycji - jej specyfiki, zakresu robót, wielkości działki itp.

Jak dobrać przepompownie ścieków?

Przepompownia ścieków compli 1100Żeby dobrać przepompownie ścieków do potrzeb naszego domu, należy pamiętać o kilku zasadach, które decydują o prawidłowym działaniu urządzenia. Jedna z ważniejszych dotyczy strumienia przepływu, jaki powinna mieć pompa. Ważne, aby był większy od strumienia napływających ścieków. Pozwoli to jej pracować w sposób ciągły nawet przy maksymalnych dopływach. Niezwykle istotne jest też to, aby pompa mogła pracować w optymalnym punkcie pracy. Gwarantuje to odpowiednie wykorzystanie mocy, jak i jej długą żywotność. Zwróćmy też uwagę na to, żeby prędkość ścieków w rurociągu tłocznym osiągała minimum 0,7 m/s. Przy większej prędkości - 0,8 m/s - mamy natomiast pewność, że wszystkie ścieki zostaną usunięte, także te spotykane na stromych odcinkach wznoszących.

Tak przedstawiają się najważniejsze informacje na temat przydomowych przepompowni ścieków. Na tej podstawie łatwiej można zaplanować własną inwestycję, biorąc pod uwagę koszty samej konstrukcji, jak również montażu. Na pewno w bardzo dużej ilości przypadków wybór przepompowni to rzecz oczywista, niemniej powinny o niej pomyśleć także osoby mające inne możliwości, na przykład dostęp do kanalizacji grawitacyjnej.

Sprawdź przepompownie ścieków w hurtowni Onninen