Jak działa instalacja przeciwpożarowa?

Dodano: piątek, 18.08.2023


Ogień od wieków rozświetlał ciemności i pozwalał na przygotowanie posiłków. Jednak był też odwiecznym postrachem, a przypadkowe jego rozniecenie mogło zakończyć się ogromną tragedią. Dziś czujemy się dużo bezpieczniej, nie tylko dzięki strażakom, ale także nowoczesnym systemom przeciwpożarowym. Jak działa instalacja ppoż. i dlaczego jest ona tak istotna?

Instalacja przeciwpożarowa w budynku z żółtymi ścianami

Sprawdź produkty do instalacji przeciwpożarowej w hurtowni Onninen

Instalacja przeciwpożarowa - schemat

Zawór pierwszeństwa Resideo Braukmann z regulatorem ciśnienia VV300, DN 80Projektując dowolny budynek, należy zastanowić się nad bezpieczeństwem osób w nim przebywających. Natomiast jednym z najgroźniejszych sytuacji jest pożar. Dlatego też wiele domów jednorodzinnych wyposaża się w dodatkowe urządzenia alarmujące lub gaśnicze: wykrywacz dymu, tryskacze czy drzwi przeciwpożarowe do kotłowni. W przypadku budynków usługowych oraz produkcyjnych takie rozwiązania są z kolei obligatoryjne. Dlatego każda inwestycja, obok schematu elektrycznego czy kanalizacyjnego, posiada osobny schemat instalacji przeciwpożarowej.

Jaki jest cel tworzenia tego typu systemów? Przyjazd straży pożarnej do miejsca wybuchu pożaru wymaga nawet do kilkudziesięciu minut. W tym czasie wszystkie osoby przebywające w budynku zagrożone są nie tylko poważnymi poparzeniami, ale także uduszeniem z powodu dużej ilości dymu lub odcięciem od wyjść. O ile w domach jednorodzinnych może przebywać kilka lub kilkanaście mieszkańców, w przypadku firm zagrożenie może dotyczyć setek, a w skrajnych przypadkach, nawet tysięcy osób.

Instalacje ppoż. w budynkach

W jaki sposób można zabezpieczyć zdrowie i życie osób przebywających w środku?

  • Drogi ewakuacyjne. Wyjścia z budynku (także te dodatkowe, awaryjne) powinny być oznaczone w jasny sposób, a na korytarzach należy umieszczać kierunkowskazy do najbliższego wyjścia. Nawet pracownicy, którzy teoretycznie znają układ hali produkcyjnej, mogą w panice skręcić w niewłaściwy korytarz, a sprawne opuszczenie palącego się budynku jest kluczowe w czasie pożaru.
  • Zawór priorytetu Resideo Braukmann, 3/4" TYP:DH300/DH100-3/4AMateriały przeciwpożarowe. Drzwi ogniotrwałe oraz niepalne materiały palne nie są w stanie całkowicie zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia, jednak skutecznie to opóźniają, dając dodatkowe, cenne minuty strażakom na działanie.
  • Systemy gaśnicze. Łatwy dostęp do gaśnicy umożliwia stłumienie ognia w samym początku, gdy obejmuje on niewielki obszar. Instalacje tryskaczy, wyposażone w czujnik dymu lub ognia, także skutecznie gaszą niewielkie pożary, a dodatkowo działają w pełni automatycznie.
  • Instalacja wodna przeciwpożarowa. Obowiązkowy element w każdej firmie, choć nie mówi się o nim tak często, jak o pozostałych składnikach systemów ppoż. Jego zadaniem jest dostarczenie odpowiedniej ilości wody straży pożarnej w czasie akcji.

Dopiero współdziałanie wszystkich wspomnianych systemów przynosi optymalny rezultat i pozwala w bezpieczny sposób ewakuować wszystkie osoby będące w budynku, a także maksymalnie opóźnić negatywne efekty szalejącego ognia. Jednak często to dopiero przyjazd straży pożarnej pozwala ostatecznie ugasić pożar.

Jak działa system ppoż.?

Dokładne działanie większości wspomnianych składników jest wręcz intuicyjne. Drogi ewakuacyjne oraz dodatkowe wyjścia wyznaczają najkrótsze ścieżki opuszczenia miejsca pożaru, a materiały ogniotrwałe nie ulegają zapłonowi, opóźniając przechodzenie ognia na kolejne elementy.

Zawór pierwszeństwa BERMAD 730,DN150Popularne gaśnice proszkowe skutecznie tłumią ogień w przypadku pożarów grupy ABC, czyli najczęściej występujących. Jednak nie powinno się ich stosować do gaszenia metali łatwopalnych, tłuszczy czy olei kuchennych. Należy także sprawdzić, czy można ich używać do instalacji elektrycznych. Do palących się tłuszczy można stosować niektóre gaśnice pianowe oraz mgłowe. Natomiast do gaszenia urządzeń elektrycznych najczęściej korzysta się ze specjalnych typów gaśnicy o tym właśnie przeznaczeniu.

W końcu instalacje wodne ppoż. Choć mało znany, to jednak kluczowy element systemu przeciwpożarowego. Przyłącze wodne dzieli się na dwa odgałęzienia - wodę użytkową (sanitarną) oraz instalację ppoż. W tej drugiej należy stale utrzymywać minimalne ciśnienie, odpowiednie dla systemu przeciwpożarowego (w przypadku hydrantów od 0,2 do 1,2 MPa, w zależności od średnicy). W tym celu stosuje się najczęściej zawór pierwszeństwa, zwany też priorytetowym. ds Posiada on czujnik ciśnienia i w przypadku jego spadku w instalacji na potrzeby pożarowe, odcina system sanitarny. Działa całkowicie automatycznie. Jest kluczowym elementem zapewnienia wody jednostkom straży pożarnej, szczególnie w przypadku rozszczelnienia sanitarnej instalacji (przepalenie rurek lub połączeń, a nawet pozostawienie odkręconej wody przez osobę uciekającą przed pożarem).

Stosuje się również automatyczne zawory odcinające fds, stanowiące trwałą przeszkodę ogniotrwałą dla rozprzestrzeniającego się ognia. Te dwa, niepozorne na pierwszy rzut oka elementy sprawiają, że każda instalacja przeciwpożarowa może działać sprawnie w czasie trwania pożaru, a jednostki straży pożarnej mogą skorzystać z hydrantów w celu szybszego ugaszenia szalejącego ognia.

Sprawdź produkty do instalacji przeciwpożarowej w hurtowni Onninen

Dzwonek elektromagnetyczny
Czujnik przeciwpożarowy
Wyłącznik przeciwpożarowy