Jak działa pompa zatapialna do wody brudnej?

Dodano: piątek, 14.07.2023


Pompa zanurzeniowa do szamba jest niezwykle istotnym urządzeniem, które musi sprostać wysokim standardom i wymaganiom. Głównym celem tej pompy jest skuteczne odprowadzanie i przepompowywanie nieczystości z szamba do systemu kanalizacyjnego lub innego miejsca. Co trzeba wiedzieć na temat tych urządzeń?

Pompa zatapialna na budowie

Sprawdź pompy zatapialne w hurtowni Onninen

Pompa zatapialna a zanurzeniowa – czym się różnią?

Pompa drenażowa WILO Initial DRAIN 13-9 do wody brudnejTerminy "pompy zatapialne" i "pompy zanurzeniowe" są często używane zamiennie i odnoszą się do tego samego rodzaju urządzeń. Oba określenia dotyczą pomp, które są umieszczane w celu przepompowywania lub wypompowywania płynów.

W niektórych kontekstach zauważalna może być jednak pewna różnica między nimi. "Pompa zatapialna" to ogólny termin odnoszący się do pompy, która jest całkowicie zanurzona w płynie, na przykład w wodzie. Pompy tego typu są zwykle wyposażone w pływak lub inne zabezpieczenia, które chronią je przed pracą na sucho lub przeciążeniem.

Z kolei określenie "pompa zanurzeniowa" może być bardziej precyzyjne i dotyczyć urządzenia przeznaczonego do konkretnego zastosowania – np. studni głębinowych lub basenów. Poszczególne modele z tej grupy różnią się m.in. pod względem parametrów takich jak wysokość podnoszenia, wydajność czy zdolność do pracy w warunkach szczególnych, np. z wodą o wysokiej zawartości cząstek stałych.

W praktyce jednak te terminy są często stosowane wymiennie i trudno o wyznaczenie konkretnej różnicy między nimi.

Jak działa pompa zatapialna?

Pompy zatapialne to urządzenia używane doPompa zatapialna do wody brudnej Pentair U3ks przepompowywania lub wypompowywania wody z różnych miejsc. Są stosowane np. w basenach, oczkach wodnych, stawach czy zalane budynki. Ich działanie opiera się na zasadzie zatapiania pompy w wodzie. Wobec tego każdy element pompy musi być szczelnie uszczelniony – dzięki temu możliwe jest uniknięcie zwarć podczas pracy.Kluczowym elementem pompy jest silnik. To on odpowiada za zasysanie wody, która jest następnie przetłaczana wężem do miejsca składowania – np. zbiornika lub naturalnego akwenu.

Kolejna ważna część to pływak. Jego zadaniem jest kontrolowanie poziomu cieczy i wyłączenie silnika, kiedy jest on zbyt niski. Dzięki temu pompa jest chroniona przed pracą na sucho i wynikającymi z niej potencjalnymi uszkodzeniami.

Pompy zatapialne są dostępne w różnych rodzajach. Najważniejszy sposób podziału to zastosowanie danego modelu. Pod tym względem wyróżniamy pompy do wody czystej oraz do wody brudnej. W tej drugiej grupie wyróżnia się ponadto pompy plastikowe, pompy do gnojowicy oraz pompy do szamba (wyposażone w rozdrabniacz).

Jak podłączyć pompę zatapialną do wody brudnej

Pompy do wody brudnej różnią się od pomp do Pompa zatapialna do ścieków i wody brudnej Pentair - Qmax wody czystej głównie zdolnością obsługi różnych rodzajów zanieczyszczeń. Te pierwsze są przeznaczone do pompowania wody zawierającej duże ilości zanieczyszczeń – np. szlamu, ścieków lub cieczy chemicznie agresywnych. Jest to możliwe dzięki wydajniejszym silnikom i bardziej wytrzymałej konstrukcji. Wydajne działanie pompy do ścieków jest uzależnione od poprawności montażu. By uniknąć problemów podczas jej eksploatacji, przy podłączaniu pompy zatapialnej należy działać w następującej kolejności kroków:

  • przygotowanie niezbędnych elementów montażowych: przede wszystkim zaworu zwrotnego, wyłączników ciśnieniowych, przewodów oraz linki zabezpieczającej;
  • wkręcenie pompy w zawór zwrotny;
  • podłączenie rury zasilającej do pompy
  • skręcenie głowicy;
  • przymocowanie pompy do szamba. W tym celu należy użyć mocnej linki zabezpieczającej;
  • umieszczenie pompy w szambie;
  • podłączenie i konfiguracja pozostałych elementów.

Przed przystąpieniem do pracy należy dokładnie przeczytać instrukcję obsługi i montażu pompy zanurzeniowej. Dotyczące bezpiecznego użytkowania i konserwacji zaleceniami producenta mogą różnić się w zależności od modelu.

Pompy zatapialne do wody brudnej w hurtowni Onninen

Poza prawidłowym montażem, dla bezproblemowej eksploatacji duże znaczenie ma też jakość urządzenia. Pompa zatapialna do wody brudnej powinna też być dostosowana do specyfiki danego zastosowania. Dlatego warto współpracować z dobrymi dostawcami. W sklepie Onninen nie tylko oferujemy pompy renomowanych producentów, ale też zapewniamy fachowe doradztwo naszych pracowników. Dzięki ich wskazówkom będziecie Państwo mogli kupić pompę idealnie dopasowaną do swoich potrzeb.

Sprawdź pompy zatapialne w hurtowni Onninen

Pompa zatapialna
Pompa zatapialna Omnigena
Pompa do wody IBO
Pompa zatapialna Grundfos