Jak działa przydomowa przepompownia ścieków?

Dodano: wtorek, 4.01.2022


W budynkach, których nie da się przyłączyć do miejskiej sieci kanalizacyjnej, konieczny jest montaż szamba. Takie rozwiązanie okaże się w zupełności wystarczające, jeśli zbiornik na nieczystości znajduje się poniżej najniższego punktu instalacji sanitarnej. W przeciwnym razie niemożliwe staje się grawitacyjne odprowadzanie ścieków z obiektu, co skutkuje koniecznością zamontowania przydomowej przepompowni ścieków. Jak działa taki system i na co zwrócić uwagę przed jego uruchomieniem?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak działa przydomowa przepompownia ścieków,
 • jak wygląda przydomowa przepompownia ścieków,
 • jak zaprojektować przydomową przepompownię ścieków,
 • na co zwrócić uwagę przy wyborze przepompowni ścieków.

Jak działa przydomowa przepompownia ścieków?

System działania przydomowej przepompowni ścieków jest bardzo prosty. Wszystkie nieczystości z budynku spływają do niewielkiego zbiornika umieszczonego w najniższym punkcie instalacji sanitarnej. W nim znajduje się z kolei elektryczna pompa zanurzeniowa, która podnosi ścieki na odpowiednią wysokość, dzięki czemu trafiają one prosto do szamba.

Jeden z kluczowych elementów systemu stanowi wyłącznik pływakowy kontrolujący ilość zanieczyszczeń. Odpowiada on za automatyczne uruchamianie pompy tłoczącej w momencie, gdy zbiornik się wypełni. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest oszczędność energii. Mechanizm nie pracuje bowiem cały czas, ale załącza się dopiero wtedy, kiedy to konieczne.

Przydomowa przepompownia ścieków to system całkowicie bezobsługowy. Pod warunkiem, że zadbasz o jej wydajność, będzie pracowała zupełnie samodzielnie, gwarantując użytkownikom budynku wysoki poziom komfortu i bezpieczną eksploatację instalacji sanitarnej.

Sprawdź produkty do przydomowej przempowni ścieków

Jak wygląda przydomowa przepompownia ścieków?

Przydomowe przepompownie ścieków składają się najczęściej z:

 • obudowy – czyli szczelnej komory z dnem,
 • pokrywy,
 • włazu – dobieranego do ukształtowania i posadowienia terenu.

W systemach tego typu zazwyczaj wykorzystuje się zbiorniki z polietylenu wysokiej gęstości (PEHD). Czasem produkuje się je również z żywic poliestrowych (TWS), żelbetu lub polimerobetonu. Wybór tworzywa zależy między innymi od średnicy i wysokości pojemnika.

Konstrukcja przydomowej oczyszczalni ścieków – obok zbiornika – obejmuje przede wszystkim układ tłoczenia, opierający się na jednej lub dwóch pompach zatapialnych. Połączone są one z instalacją tłoczną poprzez kolana sprzęgające. Uzupełnienie tego systemu stanowią urządzenia zasilające i sterujące, które gwarantują automatyczną pracę pomp. Najczęściej rozwiązania te bazują na układach przekaźnikowych. Za pomiar poziomu ścieków odpowiadają z kolei wspomniane już wyłączniki pływakowe.

Montaż przydomowej przepompowni ścieków

Skoro wiesz już, jakie elementy obejmuje projekt przepompowni ścieków, pora zastanowić się nad montażem całego systemu. Przed rozpoczęciem prac warto wziąć pod uwagę różnego rodzaju korzyści wynikające z umieszczenia go na zewnątrz budynku. Decydując się na takie rozwiązanie:

 • oszczędzasz miejsce w obiekcie,
 • niwelujesz problem hałasu generowanego przez pompy,
 • unikasz nieprzyjemnych zapachów, które mogą towarzyszyć ewentualnym pracom konserwacyjnym.

Jeśli domowa przepompownia ścieków faktycznie znajdzie się na zewnątrz, należy dopilnować tego, aby została zamontowana w odległości 5 - 10 m od budynku. Powinna znaleźć się na głębokości około 200 cm. Jeżeli zdecydujesz się jednak na instalację oczyszczalni wewnątrz obiektu, zadbaj o przestrzeń pozwalającą na jej wygodną konserwację. Zazwyczaj wystarczy około 60 cm w pionie i poziomie, aby komfortowo dostać się do mechanizmu.

Istotną kwestię stanowi również uwzględnienie niecki pod przepompownię w przypadku odprowadzania z pomieszczeń ścieków fekalnych. Podczas zabudowy w płycie podłogowej – zwłaszcza przy wnikającej wodzie gruntowej – należy zwrócić szczególną uwagę na szczelne połączenie.

Podczas montażu przepompowni ścieków należy wziąć również pod uwagę gazy powstające w zbiorniku wskutek procesów gnicia. Każda oczyszczalnia powinna więc zostać właściwie odpowietrzona. W podobny sposób trzeba też wyrównać podciśnienie, które może pojawić się w wyniku odpompowywania nieczystości. Przewód wentylacyjny można wyprowadzić na kilka różnych sposobów:

 • ponad dach jako oddzielny przewód,
 • ponad dach jako przewód wtórny,
 • ponad dach równolegle do zewnętrznej rury spustowej,
 • na zewnątrz budynku, z kołpakiem wentylacyjnym.

W tej sytuacji należy oczywiście dopilnować, aby odprowadzane gazy nie ingerowały w komfort użytkowników budynku. Odpowietrzenia powinny więc znaleźć się w odpowiedniej odległości od drzwi i okien, a także od sąsiednich obiektów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze przepompowni ścieków?

Dostępne na rynku urządzenia służące do podnoszenia ścieków mogą znacząco różnić się między sobą. Bardzo ważne jest więc to, aby dokładnie dopasować wybrany produkt do specyfiki instalacji sanitarnej zamontowanej w danym budynku. W tym celu należy założyć, że nieczystości muszą być tłoczone z prędkością nie mniejszą niż 0,7 m/s, ponieważ poniżej tej wartości niejednokrotnie dochodzi do pojawiania się osadów w rurach, a ostatecznie – do zatorów.

Aby przepompownia gwarantowała wystarczająco dużą prędkość tłoczenia ścieków, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na następujące parametry:

 • moc (w kilowatach),
 • maksymalna wysokość podnoszenia ścieków (w metrach),
 • maksymalna wydajność tłoczenia (w metrach sześciennych na godzinę).

Konieczne staje się więc wykonanie właściwych obliczeń i określenie, jaka mniej więcej ilość ścieków i na jaką wysokość będzie przepompowywana do szamba.

To oczywiście nie koniec. Nie bez znaczenia okaże się przecież rodzaj nieczystości tłoczonych przez oczyszczalnię. Przed dokonaniem inwestycji warto więc ustalić, czy przepompownia będzie pracowała ze:

 • ściekami bytowo-gospodarczymi,
 • ściekami przemysłowymi,
 • ściekami deszczowymi.

Dobór przepompowni powinien być zawsze ściśle uzależniony od jej przeznaczenia. Właściwości tłoczonych nieczystości wpływają bowiem na pompę, armaturę zaporową, uszczelki, materiał orurowania itd. Do kluczowych cech ścieków, które należy uwzględnić przed montażem systemu, zaliczają się przede wszystkim:

 • ilość zawiesiny (a więc także maksymalną wielkość cząsteczek),
 • skład chemiczny,
 • temperatura,
 • lepkość.

Znając wszystkie powyższe parametry, bez problemu zaprojektujesz przydomową oczyszczalnię ścieków idealnie dostosowaną do wymagań konkretnej instalacji sanitarnej.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Skuteczne oczyszczanie ścieków z marką SFA

Projektując lub montując przydomową oczyszczalnię ścieków, warto zapoznać się z asortymentem marki SFA, który dostępny jest w naszej hurtowni internetowej. Oferta producenta obejmuje wszystkie elementy niezbędne do budowy niezawodnej przepompowni – od wydajnych pomp, przez funkcjonalne rozdrabniacze, aż po akcesoria ułatwiające instalację i eksploatację systemu.