Jak działa sterownik do pieca co i jakie są jego rodzaje?

Dodano: czwartek, 17.08.2023


Czasy tradycyjnego palenia w piecu mijają bezpowrotnie. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest korzystanie z udogodnień, takich jak sterowniki kotłów c.o. Jak działają sterowniki i jakie są ich rodzaje?

Serwisant sprawdza piec centralnego ogrzewania

Sprawdź Sterowniki do kotłów C.O. w hurtowni Onninen

Sterowniki do kotłów C.O. - zasada działania

Różnego typu sterowniki są od dłuższego czasu stosowane w przemyśle, pozwalają na automatyzację wybranych procesów, w tym zarządzanie działaniem maszyn i układów. To duże ułatwienie, które pozwala na usprawnienie obsługi procesu. Możliwości, jakie daje współczesna technologia wykorzystywane są również w codziennym życiu. Nowoczesne sterowniki i kompatybilne kotły centralnego ogrzewania pozwalają wygodnie kontrolować działanie i poziom temperatury w obiekcie. Dzięki sterownikom i nowoczesnym rozwiązaniom grzewczym, możliwe jest ograniczenie niekorzystnego działania na środowisko.

Sterownik ciągu ESBE ata212, 10 n, temp. 35-95oc, g 3/4"Sposób działania może różnić się, w zależności od wariantu ogrzewania. Najczęściej spotykane jest obecnie ogrzewanie gazowe, pompy ciepła, a także fotowoltaika. W zależności od metody wykorzystywane są inne mechanizmy sterowania. W przypadku kotłów c.o. na paliwa stałe sterowniki są to specjalne moduły, wspomagające optymalizację pracy układu grzewczego. Wyposażone w specjalne czujniki kontrolują temperaturę układu i w zależności od jej poziomu powodują określona reakcję.

Gdy temperatura w układzie wzrasta następuje aktywacja układu sterującego, którego zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego poziomu temperatury i niedopuszczenie do nadmiernego wzrostu. Następnie, gdy temperatura w układzie spadnie poniżej ustalonego pułapu. Sterownik pozwala zatem ustalić zakres temperatur, w jakim będzie działań np. pompa ciepła. Możliwość uzyskania kontroli to dla użytkowników wymierne korzyści - wzrost komfortu czy obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Rodzaje sterowników

Regulator temperatury kotła DK System EKOSTER 200 sterujący pompą C.O.W zależności od modelu ogrzewania, dostępne są różne sterowniki do kotłów C.O. W praktyce podzielić je można na dwie podstawowe kategorie - sterowniki przewodowe i bezprzewodowe. Różnica między nimi tkwi oczywiście w obecności lub braku kabli. W rozwiązaniach przewodowych najczęściej regulator instalowany jest bezpośrednio przy kotle grzewczym, a programator, wyposażony w czujnik temperatury znajduje się w innym pomieszczeniu. Oba urządzenia są ze sobą połączone odpowiednio poprowadzonym układem okablowania.

Obecnie alternatywą dla wersji balowych są systemy bezprzewodowe, w których informacje pomiędzy poszczególnymi elementami systemu przekazywane są dzięki komunikacji radiowej. Niezbędne zatem będą urządzenia nadające i odbierające sygnał. Nowoczesne metody komunikacji sterowników opierają się na wykorzystaniu standardu WiFi, jednak do ich działania konieczna będzie domowa sieć bezprzewodowego Internetu. Ten wariant sterowania niesie ze sobą dodatkowe korzyści, pozwala bowiem na zdalne sterowanie domowym ogrzewaniem oraz kontrolę temperatury w domu. Monitorowanie możliwe jest dzięki specjalnej, dedykowanej aplikacji, która pobierana jest na smartfona.

Sterowniki do kotłów w ofercie Onninen

Dobór odpowiedniego wariantu sterownika ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego układu. To właśnie ze względu na efektywność działania tak ważne jest odpowiednie dobranie urządzenia sterującego.

Jednym z dostępnych w naszej ofercie urządzeń sterujących jest sterownik ciągu ESBE ata212,  działający w zakresie temperatury od 35 do 95 stopni. Jedną z charakterystycznych cech urządzenia jest wysoka precyzja działania, dzięki czemu kontrola pracy pieca c.o. lub kotła jest efektywna i wygodna. Dzięki sterownikowi można istotnie zredukować koszty ogrzewania. Model ten, ze względu na moc rzędu 10n sprawdzi się doskonale dla małych oraz średnich instalacji grzewczych.

Regulator ciągu Watts RT10N, 3/4"Alternatywnym rozwiązaniem jest przygotowany przez sterownik temperatury Dk System EKOSTER 200 sterujący pompą c.o.. Produkt przygotowany przez polskiego producenta cieszy się wyjątkową trwałością i solidnością wykonania. Dużą zaletą jest łatwość obsługi. Niewielka waga oraz atrakcyjny design dla wielu będą stanowiły dodatkową zaletę. Urządzenie charakteryzuje się szerokim zakresem temperatury pracy, od 35, nawet do 99 stopni Celsjusza.

Rodzaj sterownika zależy m.in. od wariantu ogrzewania. W układach zasilanych pompą stosowane są inne rozwiązania niż w przypadku ogrzewania gazowego. W instalacjach gazowych rolę sterownika przejmuje np. regulator ciągu Watts RT10N, przygotowany przez producenta Watts Industries Italia S.R.L. Jego zadaniem jest regulacja przepływu gazu w instalacjach. Dla prawidłowego działania układu grzewczego gazowego ważne jest, aby był ciśnienie w układzie było utrzymane na stałym poziomie. Wykorzystanie regulatora RT10N to gwarancja bezpieczeństwa, na które w przypadku gazu ziemnego należy zwrócić szczególną uwagę.

Sprawdź Sterowniki do kotłów C.O. w hurtowni Onninen