Jak działa sterownik do pompy C.O.?

Dodano: piątek, 21.07.2023


Pompa centralnego ogrzewania jest niewątpliwie jednym z najważniejszych elementów całego systemu grzewczego. Wytwarza różnicę ciśnień. Dzięki temu woda może krążyć, ogrzewając daną powierzchnię. Niewątpliwie na uwagę zasługuje sterownik. Dziś podpowiemy Wam, jaki model wybrać, dowiecie się także jak działa.

Kotłownia z piecem kondensacyjnym

Sprawdź sterowniki do pomp w hurtowni Onninen

Sterownik do pompy CO ENGO EPC11, czarny, 230V

Jak działa sterownik pompy C.O.? 

Sterowniki pompy c.o. są to elektroniczne urządzenia, które optymalizują pracę układu grzewczego, co wynika z tego, że kontrolują temperaturę w układzie c.o. Dzięki nim można w znaczący sposób zmniejszyć koszty ogrzewania. Jednocześnie sterownik pompy c.o. zabezpiecza pompę centralnego ogrzewania przed zamarznięciem. Zasada działania jest bardzo prosta, co wynika z tego, że sterownik pozwala na pomiar temperatury czynnika grzewczego. Umożliwia też rozpoczęcie pracy pompy, gdy temperatura spadnie poniżej wyznaczonej.

Sterownik załącza pompę centralnego ogrzewania, najczęściej gdy temperatura osiągnie wartość np. 40 stopni włączona pompa będzie działała, a więc dostarczała ciepło z kotła do obiegu grzewczego do momentu aż temperatura na kotle nie spadnie poniżej ustalonego progu. Sterownik może współpracować z wentylatorem nadmuchowym do kotła zasypowego. Sposób działania jest również prosty.

Gdy temperatura osiągnie limit ustawiony na kotle, nadmuch wyłącza się i następuje spadek temperatury. Wtedy też sterownik włącza ponownie wentylator. Nadal w wielu domach stosuje się kotły z podajnikiem. I również do tego typu urządzeń można wykorzystać sterowniki. W tym przypadku występuje możliwość obsługi motoreduktora, a więc zespołu silnika wraz z przekładnią. Napędza on mechanizm automatycznego dozowania paliwa.

Jakie są najważniejsze funkcje sterownika do pompy C.O.? 

 sterownik pomp C.O. AURATON VolansAby usprawnić pracę całej instalacji centralnego ogrzewania, rzeczywiście warto wykorzystać sterownik do pompy c.o. Zapewnia jeszcze lepszą obsługę, ale i zabezpiecza pompę. Warto wybierać urządzenia, które posiadają czujnik temperatury kontrolujący temperaturę w piecu grzewczym. W tym przypadku po zebraniu danych sterownik automatycznie zarządza funkcjonowaniem pompy. Dzięki temu nie będzie włączała się bez potrzeby, a więc nie dojdzie do jej szybszego zużycia. Nie można też zapomnieć o innych funkcjach. Należy do nich: 

  • funkcja uruchamiania i odłączania pompy w ustalonym zakresie temperatur;
  • funkcja zabezpieczenia pompy przed zamarzaniem;
  • funkcja ochrony pompy przed zastaniem;

Wykorzystując sterowniki można ograniczyć koszty ogrzewania, często i o 20%. Do tego zyskuje się jeszcze wygodniejsze sterowanie ogrzewaniem. Zastosowanie sterowników przedłuża też żywotność podzespołów instalacji grzewczej. Także wydajność samego kotła się zwiększa.       

Sterowniki do pomp C.O. w hurtowni Onninen 

W ofercie hurtowni instalacyjnej Onninen możecie wybrać wysokiej jakości sterownik do ogrzewania podłogowego.

Na uwagę zasługuje sterownik pomp C.O. AURATON Volan. Przeznaczony jest zarówno do manualnego, jak automatycznego włączania pompy obiegowej. Jest kompatybilny z kotłem węglowym bądź gazowym, ale bez układu sterującego pompą. Posiada wbudowany procesor, który co 2 tygodnie samoczynnie uruchamia pompę na 30 sekund, co zapobiega przestojom. Warto jeszcze zwrócić uwagę, że posiada funkcję guard. Praca odbywa się przy zastosowaniu sygnalizacji LED. Posiada zwiększoną żywotność przekaźnika względem poprzednika. Wykazuje też odporność na zakłócenia. 

Sterownik do pompy C.O. Salus PC11

Można zdecydować się także na sterownik do pompy C.O Salus PC11. Jest to urządzenie niedrogie. Przeznaczony jest to sterowania pompą obiegu wody. Pozwala na oszczędność energii nawet do 60%. Dla większej efektywności pracy posiada funkcję anty stop i antyzamarzanie. Doskonale sprawdzi się w małych instalacjach grzewczych. Pobór mocy wynosi zaledwie 2 W. Jeżeli chodzi o zakres regulacji temperatury, co wynosi on od 5 do 80 stopni Celsjusza. Dzięki czujnikowi temperatury nadzoruje włączanie i wyłączanie pompy. Dzięki temu nie trzeba obawiać się, że włączy się bez potrzeby. 

Odpowiednim wyborem będzie ponadto sterownik do pompy C.O. ENGO EPC11. Przeznaczony jest do sterowania pompą wody w obiegu centralnego ogrzewania. Skutecznie i szybko włącza pompę. Dzieje się to, gdy temperatura przekroczy ustawioną wartość, natomiast wyłącza pompę, gdy kocio się wychładza na skutek wygaszenia. Musimy wspomnieć, że sterownik jest naprawdę łatwy w montażu. Można go szybko konfigurować. 

Sprawdź sterowniki do pomp w hurtowni Onninen

Pompa co elektroniczna