Jak działa wymiennik płytowy ciepła?

Dodano: piątek, 5.05.2023


Płytowy wymiennik ciepła jest to urządzenie, które pełni bardzo ważną rolę. Odpowiada za transport ciepła z jednego środowiska do drugiego. Warto wiedzieć, że wymienniki ciepła mają szerokie spektrum zastosowania i wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie niezbędny jest transport energii na sposób ciepła. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat.

Płytowy wymiennik ciepła Hexonic na czarnym tle

Sprawdź wymienniki płytowe w hurtowni Onninen

Po co stosuje się wymiennik płytowy ciepła?

Bardzo często wykorzystuje się wymiennik płytowy ciepła. Co ważne, występują w nim cienkie płyty, które są ze sobą połączone. Na wymiennik może składać się różna ilość płyt, wszystko zależy od grubości. Wykorzystuje się go choćby do ocieplania budynków. Może stanowić dodatek do centralnego ogrzewania, a więc ma za zadanie ocieplić powietrze, które będzie się dostawało do wnętrza domu czy mieszkania. Może też stanowić podstawę centralnego ogrzewania, gdyż przekazuje ciepło z kaloryfera czy też innego elementu grzewczego. Wykorzystanym medium może być zarówno ciecz, jak i gaz. Zastosowanie płytowego wymiennika ciepła pozwala na rozprowadzenie ciepła, np. z kominka do grzejników czy z pieca do grzejników. Wykorzystuje się go również do ocieplania powietrza. Usprawnia działanie instalacji zarówno w domu, jak i w miejscach użytku publicznego. Duże znaczenie ma jeszcze fakt, że korzystanie z tego urządzenia jest bardzo proste. Stawiając na model wysokiej jakości nie trzeba obawiać się o konieczność częstych napraw. Wystarczy tylko przeprowadzić przegląd i konserwację.

Płytowe wymienniki ciepła stosuje się do ogrzewania czy też chłodzenia, a nawet wentylacji. Mogą znajdować się w:

  • systemie centralnego ogrzewania
  • systemie klimatyzacji
  • rekuperatorze
  • węźle cieplnym zasilanym z sieci miejskiej

Zastosowanie wymiennika ciepła pozwala ograniczyć koszty.

Jak działa wymiennik płytowy ciepła?

Zasada działania płytowego wymiennika ciepła jest bardzo prosta. Znajdziemy w nim dwa obwody, które są ze sobą częściowo połączone. W pierwszym panuje wyższe ciśnienie oraz temperatura niż w drugim. Obwód, w którym znajduje się np. ciecz o wysokiej temperaturze przekazuje ciepło do obwodu o niższej temperaturze oraz niższym ciśnieniu. Wymiana ciepła następuje więc na zasadach gradientu ciśnień. Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku gazu. Dzięki zastosowaniu takiego sposobu przekazywania ciepła ów wymiennik nie wymaga dostarczenia dużej ilości energii, a w niektórych przypadkach nie trzeba w ogóle jej dostarczać. Co ważne, siła, która napędza przekazywanie ciepła działa w pełni naturalnie i nie trzeba usprawniać ani przyspieszać jej wymiany. Podniesienie wydajności wymiany ciepła następuje na skutek wzrostu gradientu ciśnień pomiędzy dwoma obwodami. Ciepło będzie więc szybciej przekazywane z cieplejszego medium do tego, które ma niższą temperaturę. Energia przekierowana jest więc z układu wysokociśnieniowego do tego niskociśnieniowego. W instalacjach ciepło odzyskane z powietrza o wyższej temperaturze ogrzewa powietrze o niższej temperaturze. Jednocześnie gazy nie mieszają się ze sobą, natomiast wykorzystana zostaje energia cieplna. Ciepłe, a także zużyte powietrze usuwane jest z wnętrza na zewnątrz, zaś jego energia służy do ogrzania nowego powietrza, które jest zimne.

Przegląd wymienników płytowych w ofercie Onninen

Wymiennik płytowy ciepłaW ofercie Onninen znajdziecie wysokiej jakości wymienniki płytowe. Wymiennik płytowy lutowany jednoprzepływowy LA14-20-3/4" Hexonic to urządzenie, które ma szerokie spektrum zastosowania. Dzięki swoim świetnym parametrom technicznym sprawdzi się w przemyśle spożywczym w miejscach użytku publicznego, ale też w domu czy mieszkaniu. Jest nie tylko wydajny, ale też niezawodny i nie wymaga częstych napraw. Posiada mocną, lutowaną konstrukcję. Cechuje go niski poziom zużycia energii, co przekłada się na małe koszty eksploatacyjne. Wykonany jest ze stali nierdzewnej, która jest odporna na korodowanie, a także działanie innych szkodliwych związków. Posiada przyłącze o średnicy 3/4". Dzięki temu można szybko podłączyć wymiennik do instalacji.

 Wymiennik lutowany XB 06L-1 10 Danfoss to kolejny świetny model. Ma dobre parametry techniczne, a także wydajność. Podobnie jak poprzedni model sprawdzi się zarówno w przemyśle, jak i budynkach użytku publicznego.

W naszym przeglądzie znalazł się też wymiennik płytowy lutowany jednoprzepływowy LB31-20-1" Hexonic. W tym wymienniku powierzchnię wymiany ciepła tworzą płyty ze stali nierdzewnej, które dodatkowo są karbowane. Przepływ płynów jest ukierunkowany. Warto zwrócić uwagę na dużą liczbę przyłączy, która w tym przypadku wynosi 4.

Sprawdź wymienniki płytowe w hurtowni Onninen

Wymiennik ciepła płytowy
Gruntowy wymiennik ciepła
Wymiennik płytowy do pompy ciepła
Wymiennik ciepła rurowy