Jak efektywnie ciąć beton? Przecinarki do betonu

Dodano: środa, 23.08.2023


Cięcie betonu to ważna i często podstawowa część wielu prac budowlanych i konserwacyjnych. Ze względu na właściwości betonu (zwłaszcza dużą twardość), obróbka tego materiału może sprawiać pewne trudności. Gdy zachodzi taka konieczność, należy więc użyć przystosowanego do tego sprzętu. W nowym wpisie wyjaśniamy, kiedy niezbędne jest cięcie betonu i jak wybrać odpowiednią przecinarkę do betonu.

Pracownik fizyczny przecina beton na budowie

Sprawdź przecinarki do betonu w hurtowni Onninen

Jakie zastosowanie mają przecinarki do betonu?

Cięcie betonu jest ważnym elementem wielu prac budowlanych, remontowych lub wykończeniowym. Przeprowadza się je między innymi w następujących celu stworzenia szczelin dylatacyjnych. Betonowe konstrukcje pracują pod wpływem różnic temperatur i obciążeń. By umożliwić materiałowi swobodny ruch i zmniejszyć ryzyko pęknięć, za pomocą przecinarki wykonuje się szczeliny dylatacyjne. Kolejne zastosowanie to tworzenie bruzd pod instalacje elektryczne, wodne, gazowe i inne oraz kanałów drenażowych (ważnych zwłaszcza w przypadku inwestycji realizowanych na obszarach o dużej wilgotności lub narażonych na podtopienia).

Przecinarka do betonu jest niezastąpiona również do wykonania otworów na drzwi, okna, wentylację i inne elementy, które muszą być precyzyjnie dopasowane. Podczas prac rozbiórkowych cięcie betonu umożliwia zaś sprawny demontaż istniejących elementów konstrukcyjnych. Ważnym zastosowaniem jest także oznakowanie i wytyczanie tras, obróbka powierzchni (np. stworzenie antypoślizgowej powierzchni lub nadanie specyficznej faktury i wyglądu powierzchni betonowej).

Jakie są najważniejsze parametry przecinarki do betonu?

By przecinarka do betonu spełniła swoje zadanie i umożliwiła wydajną obróbkę, musi być odpowiednio dopasowana do specyfiki zastosowania. Ważna jest też jakość narzędzia. 

Przy ocenie obu aspektów największe znaczenie mają parametry techniczne danego modelu – przede wszystkim moc silnika. Wpływa na wydajność i zdolność przecinania różnych rodzajów betonu. Większa moc silnika umożliwia łatwiejsze cięcie twardych i zbrojonych betonów. W przypadku profesjonalnych zastosowań absolutne minimum to 3 kW.

Duże znaczenie ma też średnica tarczy. Od niej uzależniona jest maksymalna głębokość cięcia. Wybierając przecinarkę, warto dobrać tarczę o odpowiedniej średnicy, która pozwoli na uzyskanie pożądanej głębokości cięcia. Najczęściej wartość ta wynosi 230, 300, 350 i 400 milimetrów. Uwagę zwróćcie też na regulację głębokości cięcia. Im większy jest jej zakres, tym łatwiej będzie wam dostosować przecinarkę do konkretnego zadania i projektu. Najpopularniejsze modele oferują cięcie do głębokości 125 milimetrów, co wystarczy do obróbki np. kostki brukowej.

Przecinarki do betonu mogą być napędzane spalinowo, akumulatorowo lub elektrycznie. Dwa pierwsze typy mogą być stosowane w miejscach, w których nie ma dostępu do sieci elektrycznej. Decydując się na model z napędem spalinowym, warto jednak upewnić się, że istnieje możliwość efektywnego odprowadzenia spalin.

Czym kierować się przy doborze przecinarki do betonu?

Poza parametrami technicznymi, uwagę należy zwrócić także na inne kwestie. Najważniejsze z nich to: odporność na obciążenia (przecinarka powinna być zaprojektowana tak, aby wytrzymać obciążenia wynikające z różnych rodzajów prac), testy i certyfikaty jakości, (produkty, które przeszły odpowiednie testy i uzyskały certyfikaty, zwykle są bardziej godne zaufania), materiały użyte do produkcji (odpornych na uszkodzenia mechaniczne, korozję i działanie czynników atmosferycznych) i zabezpieczenia (np. systemy blokady, awaryjnego zatrzymywania lub zabezpieczenia przed przypadkowym uruchomieniem).

Dobre przecinarki są też wyposażone w system chłodzenia wodnego. Woda w obszarze roboczym zmniejsza ryzyko przegrzania tarczy i zwiększa precyzję cięcia. Uwagę zwróćcie też na wygodę obsługi. Ergonomiczny uchwyt, wyważona konstrukcja i możliwość regulacji pozycji rękojeści wpływają na komfort pracy operatora – a tym samym jej precyzję i bezpieczeństwo.

Przecinarka powinna sprostać różnorodnym zadaniom, zapewniając trwałość, wydajność i bezpieczeństwo pracy. Dlatego jej wybór należy dobrze przemyśleć. Jeśli nie wiesz, który produkt najlepiej sprawdzi się w przypadku Twoich projektów, zachęcamy do kontaktu. Nasi doradcy, dzięki dużemu doświadczeniu i bardzo dobrej znajomości branży na pewno pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję.

Sprawdź przecinarki do betonu w hurtowni Onninen

Przecinarka do betonu