Jak efektywnie łaczyć rury polietylenowe? Kształtki elektrooporowe

Dodano: piątek, 19.04.2024


Rury PE, wykonane z polietylenu są powszechnie używane w pracach hydraulicznych, zwłaszcza podczas budowy orurowania. Polietylen jako niezawodne tworzywo sztuczne o doskonałych właściwościach - elastyczności, lekkości, łatwości w montażu - sprawdza się tu doskonale. Nie ma też problemu, by za pomocą rur polietylenowych tworzyć bardzo długie i skomplikowane sieci przesyłowe także w innych przypadkach, na przykład w instalacjach ciśnieniowych gazowych. Żeby jednak było to możliwe, potrzeba specjalnych kształtek elektrooporowych. Dzięki nim łączenie rur kanalizacyjnych czy rur w sieciach gazowych nie sprawia żadnych trudności. Warto lepiej je poznać!

Czarne kształtki elektrooporowe do instalacji zaopatrujących wodę

Sprawdź kształtki elektrooporowe w hurtowni Onninen

Czym są kształtki elektrooporowe?

Kształtki eketrooporowe, na przykład kolano elektrooporowe to swego rodzaju łączniki, które wykorzystuje się do łączenia rur w różnych systemach przesyłowych, na przykład gazu czy w instalacjach wodociągowych. Podobnie jak rury PE, również kształtki tworzone są z tego samego materiału - PE, czyli z polietylenu. Ma on doskonałe właściwości, cechując się odpornością na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Kształtki elektrooporowe PE to przede wszystkim kolana PE, mufy PE i trójniki PE. Wszystkie one mają niebagatelne znaczenie w całej konstrukcji, zapewniając szerokie zastosowanie ze względu na swoje idealne właściwości, jak trwałość i łatwość montażu. 

  • Kolana PE pozwalają na zmianę kierunku przesyłu, na przykład gazu w rurociągach. Takie połączenia są bardzo szczelne, bezpieczne i łatwe w montażu, co sprawia, że ryzyko wycieku jest ograniczone do minimum;
  • Mufy PE umożliwiają łączenie rur o tej samej średnicy. Charakteryzują się wysoką wytrzymałością na ciśnienie i temperaturę, ale również na uszkodzenia mechaniczne. Nieprzypadkowo wykorzystuje się je do budowy długotrwałych, bezpiecznych sieci gazowych oraz wodociągowych. 
  • Trójniki elektrooporowe zaś są niezawodne w przypadku rozwidlenia linii przesyłowej, dzięki czemu rurociąg może być skoncentrowana w trzy różne kierunki. Jak poprzednie elementy, są perfekcyjnie zaprojektowane, a dzięki czemu odporne na uszkodzenia. Zapewniają doskonałą szczelność. 

Kiedy warto zdecydować się na kształtki i zgrzewanie elektrooporowe?

Jak widzimy, kształtki PE mogą mieć różny kształt, co sprawia, że łatwo je zastosować do wielu różnych zadań. Kiedy jednak kształtka elektrooporowa jest szczególnie przydatna? Tak jest w sytuacjach jak do połączenia mamy dwa proste odcinki rur, do których trzeba zastosowań złączki - mufy wyposażone we wbudowane części grzejne. 

Takie zgrzewanie jest niezbędne w wielu sytuacjach. Zgrzewarki elektrooporowe (zwłaszcza w porównaniu ze zgrzewarkami doczołowymi) mają małe rozmiary, sam proces zgrzewu zaś umożliwia bardzo precyzyjne domierzanie odcinków rurociągów między urządzeniami. To oznacza de facto, iż tego rodzaju zgrzewanie przydaje się zwłaszcza tam, gdzie inny rodzaj zgrzewania - doczołowe - nie może się odbyć przez ograniczoną przestrzeń. To więc doskonała alternatywa w miejscach, w których muszą powstać niezawodne połączenia. 

Jak prawidłowo zgrzewać rury PE? Zgrzewanie elektrooporowe

Zgrzewaniem elektrooporowym określamy sposób łączenia rur polietylenowych, używając do tego celu specjalnych kształtek mających wbudowane elementy grzewcze. Dowiemy się teraz, jak prawidłowo zgrzewać rury, stosując tę metodę. 

  • Trójnik elektrooporowy Georg Fischer 90ST. d50 PE100, SDR11, PN10 gaz/PN16 woda 753211610Bardzo ważne, by rury były ucięte w odpowiedni sposób - pod kątem prostym, jak również oczyszczone za pomocą skrobaka. 
  • Następnie usuwamy warstwę utlenioną polietylenu w miejscu zgrzewania. Musimy dokonać pomiaru, aby odbyło się to we właściwej długości. 
  • Specjalna złączka elektrooporowa jest wyposażona w odpowiednie długie strefy - zimne na zewnątrz i wewnątrz drutu, dlatego też należy je zmierzyć w konkretnym miejscu. A dokładnie od krawędzi rury do zeskrobania. 
  • Taka redukcja elektrooporowa ma oczywiście swój ciąg dalszy. W dalszej kolejności powinniśmy zeskrobaną rurę odtłuścić za pomocą chusteczek. W ten sam sposób można potraktować kształtkę elektrooporową. 
  • Łączymy ją z rurą. Wszystkie elementy muszą być suche. 
  • Teraz możemy przejść do zgrzewania. Włączamy zgrzewarkę i podłączamy jej końcówki, następnie wyjmujemy mini skaner w celu zeskanowania kodu. Dzięki temu możemy odczytać wszystkie informacje o kształtce na wyświetlaczu urządzenia. Zawsze można też te parametry wprowadzić ręcznie. 
  • Teraz wystarczy tylko potwierdzić wybrane ustawienia, żeby proces zgrzewania mógł się rozpocząć. 

Kształtki elektrooporowe w hurtowni Onninen

Wiemy już, jak efektywnie łączyć rury polietylenowe za pomocą kształtek, czas teraz polecić sprawdzone rozwiązania - kształtki elektrooporowe w hurtowni Onninen!

Widzimy więc, że efektywne łączenie rur polietylenowych jest jak najbardziej możliwe, ale wymaga trochę pracy. Warto wykonywać ją dokładnie, żeby połączenie było precyzyjne.

Sprawdź kształtki elektrooporowe w hurtowni Onninen