Jak efektywnie łączyć rury PP ze zdzierakiem do rur?

Dodano: piątek, 8.09.2023


Brak szczelności połączeń rurowych w każdym przypadku grozi usterką, czy to w trakcie montażu, czy też w późniejszej eksploatacji. Zabieg przygotowania powierzchni łączonych jest stosunkowo prosty, a mimo to niezwykle istotny. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego zdzieraka do rur praca wykonywana jest efektywnie i skutecznie. Czym jest zdzierak do rur? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie zdzieraka?

Kolorowe rury PP w przekroju

Sprawdź zdzieraki do rur w hurtowni Onninen

W czym przydaje się zdzierak do rur? 

Aby to wyjaśnić, należy skupić się najpierw na wewnętrznej strukturze rur, niezależnie od zastosowanej w procesie produkcji technologii. Rury wyposażone są we wkładki aluminiowe lub środkową warstwę włókna szklanego (w przypadku rur PP oraz PP-R), mające na celu między innymi zachowanie parametrów pracy niezmieniających się względem temperatury cieczy wewnątrz rury, a temperaturą panującą na zewnątrz.

Zdzierak do rur Wavin Stabi 110 EKO ile powyższe rozwiązania spełniają swoje funkcje, poprawiając funkcjonalność instalacji, są też pewną niedogodnością w przypadku konieczności wykonania nowych połączeń pomiędzy rurami, kształtkami, łącznikami itd. W celu uzyskania odpowiedniej szczelności przed zgrzewem należy bezwzględnie usunąć starą warstwę izolacyjną, w czym właśnie pomocny jest zdzierak do rur

Jak dobrze połączyć rury PP przy użyciu zdzieraka do rur?

Połączenia rur z natury rzeczy wymagają przygotowania materiału, by uzyskać najwyższą trwałość i szczelność. Oznacza to, że powierzchnia robocza musi być odpowiednio gładka i czysta. Odpowiednio dobranym narzędziem można rozpocząć pracę, ustawiając głębokość cięcia. Jest ona zależna od grubości izolacji, którą zamierza się usunąć.

Należy przy tym zachować równomierny nacisk na narzędzie, by uniknąć uszkodzenia powierzchni roboczej. Pozostałe fragmenty izolacji lub nierówności usuwa się nożem do tworzywa sztucznego, bądź papierem ściernym o delikatnej gradacji.

Ile powinno się grzać rury PP? 

Zdzierak do rur KAN-therm 110Wymagana temperatura zgrzewania przy łączeniu rur PP wynosi 260°C, przy czym czas grzania rur PP (polipropylenowych) zależy od średnicy rury, grubości ścianek, rodzaju grzałki czy nawet temperatury otoczenia.

Głównymi czynnikami decydującymi o poprawności połączenia jest średnica rury oraz głębokość zgrzewania. I tak w przypadku rury o średnicy 20 mm, głębokość zgrzewania powinna wynosić 14 mm, a czas zgrzewania 5 sekund. Dla porównania rura 110 mm wymaga głębokości zgrzewania 32,5 mm, natomiast czas zgrzewania wynosi 90 sekund.

Zdzieraki do rur w hurtowni Onninen 

Zdzieraki dostępne w sprzedaży różnią się od siebie wymiarami, zastosowaniem oraz przeznaczeniem. Bogata oferta zaprezentowana w jednym miejscu ma na celu umożliwienie doboru wyposażenia do preferencji i potrzeb klientów.

Zdzierak do rur Wavin Stabi 110 EK

Zdzierak do rur Wavin Stabi 110 EK wykorzystuje jedną głowicę tnącą, dzięki czemu ograniczono ryzyko uszkodzenie powierzchni roboczej przy jednoczesnej precyzji usuwania izolacji.

Zdzierak 63 Wavin Bor Plus

Zdzierak do rur Wavin 63 Bor PlusZdzierak do rur Wavin 63 Bor Plus do rur stabulizuje z aluminiową warstwą izolacyjną. Jego budowa umożliwia obsługę zewnętrznej powłoki tworzywa wzdłuż całej głębokości zgrzewu. Zdzierak dysponuje jedną głowicą golącą oraz możliwością regulacji. Dostępne jest golenie na sucho.

Zdzierak do rur KAN-therm 110

Zdzierak ten przeznaczony jest do cięcia i usuwania izolacji z rur o średnicy 110 mm. Narzędzie jest dostosowane do rur wykonanych z różnych materiałów, co czyni je bardziej wszechstronnym i funkcjonalnym w zastosowaniach profesjonalnych i amatorskich. Zdzierak do rur KAN-therm 110 PP ma długość 80 mm, a jego średnica obsługiwana to 110 mm.

Sprawdź zdzieraki do rur w hurtowni Onninen

Zdzierak do rur
Rura pp 20
Rura pp 32
Rura pp
Środek poślizgowy do rur