Kotły gazowe to popularne urządzenia wykorzystywane w gospodarstwach domowych do ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej. Oczywiście znajdują też zastosowanie w budynkach użyteczności publicznej. Z tego względu dobry instalator powinien wiedzieć, jak prawidłowo przeprowadzić proces odpowietrzenia pieca gazowego, aby poprawić efektywność funkcjonowania instalacji grzewczej przed sezonem zimowym. Poznaj sprawdzone wskazówki, które pomogą Ci w rozwiązywaniu problemów zapowietrzonego kotła gazowego. Zobacz, jak skutecznie przeprowadzić odpowietrzenie ogrzewania podłogowego i kotła na gaz.
Sprawdź kotły gazowe w hurtowni Onninen
Po czym rozpoznać zapowietrzony piec?
Na rynku najczęściej stosowane są kotły gazowe kondensacyjne dwufunkcyjne, które odpowiadają za utrzymanie optymalnej temperatury w kaloryferach, instalacji ogrzewania podłogowego oraz ciepłej wody użytkowej.
A zatem jak rozpoznać, że zamontowany piec gazowy wymaga odpowietrzenia? Kilka objawów, które możesz zaobserwować w przypadku kotła gazowego to:
- instalacja ogrzewania wydaje nietypowe odgłosy np. bulgotanie w grzejnikach,
- ogrzewanie podłogowe nie pracuje równomiernie lub całkowicie nie działa,
- zimne grzejniki po uruchomieniu instalacji grzewczej.
Przyczyn, które generują problemy z funkcjonowaniem kotła gazowego, mogą być różne. Niektóre dotyczą uszkodzenia podzespołów samego pieca np. zaworu, natomiast inne są powiązane z samą instalacją grzewczą.
Do głównych przyczyn generujących problem z zapowietrzeniem pieca gazowego zaliczamy:
- przedostawanie się powietrza wraz z wodą do instalacji np. podczas napełniania przewodów grzewczych,
- nieszczelności rur polietylenowych,
- zbyt szybkie napełnianie się pieca,
- zassanie wskutek nieszczelności układu grzewczego.
Zdarza się też, że kotły gazowe są zapowietrzone w przypadku ogrzewania podłogowego, które nie funkcjonuje prawidłowo. Wtedy należy dokładnie przejrzeć całą instalację grzewczą, aby znaleźć źródło problemu do wyeliminowania.
Czy piec gazowy trzeba faktycznie odpowietrzać?
Odpowietrzanie kotła gazowego jest niezbędne wtedy, kiedy zaobserwujesz nieprawidłową pracę grzejników, bulgoczącą wodę w układzie lub inne usterki, które rzutują na brak efektywnego ogrzewania. Odpowietrzanie instalacji grzewczej jest niezbędne w interwałach np. co rok przed każdym sezonem grzewczym.
Takie prace serwisowe są przydatne zarówno w przypadku ogrzewania podłogowego, jak i klasycznych grzejników. Dzięki temu zyskujesz pewność, że serwisowana instalacja będzie prawidłowo działać przez cały sezon.
Odpowietrzając piec gazowy dwufunkcyjny, musisz najpierw wyłączyć źródło zasilania i pompę obiegową. Dopiero kiedy woda przestanie krążyć w obiegu, możesz przystąpić do akcji serwisowej.
Instrukcja odpowietrzania pieca gazowego krok po kroku
Aby przeprowadzić odpowietrzanie kotła gazowego i usprawnić ogrzewanie centralne, musisz na początek odszukać wszystkie punkty, gdzie należy przeprowadzić konieczne odpowietrzenie. Nowoczesne kotły gazowe są wyposażone w specjalne zawory – odpowietrzniki, które umożliwiają łatwe usunięcie powietrza z instalacji.
Miejsca, gdzie znajdziesz odpowietrzniki to: kocioł gazowy, wysokie punkty pionu instalacji, rozdzielacze, grzejniki (kaloryfery), złącza instalacji podłogówki. Opcjonalnie możesz też znaleźć dodatkowy zawór na wężownicy zasobnika CWU – podczas odpowietrzania instalacji musisz też zająć się samym zbiornikiem.
Cały proces odpowietrzenia pieca gazowego i instalacji grzewczej powinien przebiegać następująco:
- Wyłącz piec gazowy i pompę obiegową.
- Zlokalizuj wszystkie odpowietrzniki w obrębie samego pieca i całej instalacji.
- Zacznij od odpowietrzenia samego pieca. Przekręć odpowietrznik w lewo, aż pojawi się płynąca woda. Kiedy nie będzie pęcherzyków powietrza, zakręć zawór.
- Następnie przejdź do kolejnych elementów instalacji:
- zasobnik CWU,
- zawory odpowietrzające instalację podłogową,
- zawory na grzejnikach.
- Na koniec upewnij się, że ciśnienie w instalacji grzewczej ma ok. 2 barów. W przypadku odczytania innych wartości uzupełnij poziom wody w kotle.
Pamiętaj, że cały proces odpowietrzenia kotła gazowego powinien być przeprowadzany od najniższego do najwyższego punktu instalacji grzewczej, czyli od kotła aż po grzejniki na najwyższych piętrach budynku.