Jak efektywnie sterować ogrzewaniem i wentylacją?

Dodano: czwartek, 20.06.2024


Efektywne i skuteczne zarządzanie ogrzewaniem i wentylacją możliwe jest dzięki specjalnie zaprojektowanym urządzeniom - regulatorom. Są to nowoczesne termostaty, pozwalające z góry ustalić optymalną temperaturę wewnątrz domu. Jak efektywnie wykorzystywać możliwości, cieszyć się ciepłem i redukować koszty związane z ogrzewaniem?

Instalator sprawdza działanie regulatora ogrzewania i wentylacji zamontowanego na ścianie

Sprawdź regulatory i sterowniki do ogrzewania w hurtowni Onninen

Efektywne zarządzanie ogrzewaniem i wentylacją z regulatorami Vaillant

Radiowy regulator modułowy Vaillant sensoCOMFORT VRC 720f 0020260932Współczesne systemy grzewcze wykorzystujące m.in. pompy ciepła lub kotły gazowe są doskonałym rozwiązaniem dla każdego, kto chce łatwo i efektywnie zadbać o optymalizację ogrzewania oraz redukcję kosztów. Korzyści te są konsekwencją wykorzystania w systemie grzewczym urządzeń, zwanych regulatorami.

Firma Vaillant, wiodący producent systemów grzewczych i wentylacyjnych, oferuje dwa rodzaje regulatorów - pogodowe i pokojowe. Warto wiedzieć, że każdy z nich ma do spełnienia inne zadanie. Regulator pogodowy pozwala zoptymalizować pracę kotła kondensacyjnego w taki sposób, aby zapewnić jego najwyższą sprawność. Regulator pokojowy odpowiada natomiast za komfort cieplny w poszczególnych pomieszczeniach. Większość z dostępnych obecnie urządzeń może być sterowanych za pomocą smartfona czy tabletu, co przez użytkowników utożsamiane jest z wyjątkową wygodą. Automatyzacja, wbudowane czujniki temperatury pozwalają na stałą i efektywną kontrolę działania całego układu grzewczego, ułatwiając efektywne zarządzanie.

Systemowy regulator pogodowy do ogrzewania i wentylacji sensoComfort

Regulatory działając wykorzystują dostarczane przez czujniki informacje, dotyczące w szczególności różnicy temperatur pomiędzy zasilaniem instalacji grzewczej, temperatury w pomieszczeniu oraz na zewnątrz budynku. Parametry te pozwalają optymalnie wykorzystać możliwości wariant ogrzewania zainstalowany w danym obiekcie.

Regulator modułowy Vaillant multiMATIC 700/4f radiowy 0020231558Wśród regulatorów pogodowych Vaillant dostępne są dwa warianty urządzeń. Pierwsze z nich dokonują wyłącznie pomiaru temperatury zewnętrznej, co pozwala na odpowiednie dostosowanie pracy urządzenia grzewczego. Dzięki temu można wygodnie i sprawnie obniżyć koszty i zredukować wydatki związane z ogrzewaniem. Najczęściej rozwiązanie to stosowane jest w  kotłach kondensacyjnych. Drugim wariantem są regulatory, których zadaniem jest pomiar temperatury zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Dane te umożliwiają optymalne wykorzystanie kotłów grzewczych, dbając o ich sprawność i efektywność działania.

Dobrym rozwiązaniem, cieszącym się dużą popularnością wśród instalatorów i użytkowników, są modele z linii sensoCOMFORT od Vaillant. Sterowniki pozwalają na skuteczne zarządzanie nie tylko temperaturą, ale także systemem wentylacji. Dzięki nim można bardzo precyzyjnie, szybko i intuicyjnie skonfigurować najważniejsze parametry.

Regulatory Vaillant w hurtowni Onninen

Regulatory pełnią bardzo ważną funkcję w sterowaniu całym układem grzewczym, dlatego w Onninen dostępne są jedynie rozwiązania najwyższej jakości, przygotowane przez producentów takich jak Vaillant. Radiowy regulator modułowy Vaillant VRC 720f  senso COMFORT jest rozwiązaniem, które pozwala wygodnie i niezawodnie sterować nie tylko ogrzewaniem, ale też wentylacją. Urządzenie jest kompatybilne z systemami grzewczymi o jednym obiegu, bez zmieszania. Mogą zostać podłączone do kotła grzewczego posiadającego złącze typu eBUS, które posiadają m.in. modele z linii flexoTHERM lub aroTHERM. Radiowy regulator pozwala na efektywne zarządzanie ogrzewaniem, chłodzeniem oraz wentylacją, jednak jednym z największych atutów jest możliwość sterowania urządzeniem poprzez tablet lub smartfon, dzięki dedykowanej aplikacji.

Regulator pokojowy Vaillant calorMATIC 350 0020124476W hurtowni Onninen dostępne są również inne warianty, jak np. regulator modułowy Vaillant multiMATIC 700/4f sterowany radiowo. Rozwiązanie jest kompatybilne nie tylko z pompami ciepła, ale też rekuperatorami, jeśli urządzenia wyposażone są w złącze eBUS. Dzięki radiowemu sterownikowi można łatwo i intuicyjnie zarządzać nie tylko ogrzewaniem, ale także chłodzeniem i wentylacją. Model ten instalowany jest w systemach o jednym obiegu, ale gdy w systemach biwalentnych pełni funkcję regulatora hybrydowego. Zaletą urządzenia jest też czytelny wyświetlacz, który ułatwia zarządzanie.

Wartym uwagi rozwiązaniem jest także regulator pokojowy Vaillant calorMATIC 350. Regulator jest bardzo prosty w obsłudze, posiada jedno pokrętło oraz dwa przyciski funkcyjne. Rozwiązanie przeznaczone jest do sterowania systemem ogrzewania o jednym obiegu oraz zasobnikiem CWU. 

Sprawdź regulatory i sterowniki do ogrzewania w hurtowni Onninen