Jak efektywnie sterować temperaturą grzejnika elektrycznego? Termostat gniazdkowy

Dodano: środa, 28.02.2024


Termostaty wykorzystywane są w wielu układach i instalacjach. Ich zadaniem jest kontrola temperatury, aby nie doszło do przegrzania, uszkodzenia oraz awarii. Obecnie elementy sterujące dostępne są w różnych wariantach. Jednym z nich jest termostat gniazdkowy. Gdzie jest stosowany, jak go prawidłowo ustawić oraz czy można go stosować z grzejnikiem elektrycznym?

Instalator montuje grzejnik elektryczny w salonie z termostatem

Sprawdź termostaty gniazdkowe w hurtowni Onninen

Czym jest termostat gniazdkowy?

Termostat gniazdkowy jest jednym z rozwiązań stosowanych do precyzyjnego pomiaru temperatury i sterowania ogrzewaniem w pomieszczeniu. Urządzenie o niewielkich gabarytach wystarczy wpiąć do standardowego gniazdka elektrycznego, a następnie podpiąć do niego urządzenie grzewcze, które ma być kontrolowane. Najczęściej są to grzejniki elektryczne, chociaż dobrej jakości modele działają kompatybilnie także z panelami grzewczymi, grzejnikami olejowymi, na podczerwień czy z grzejnikami konwektorowymi.

Wewnątrz termostatu znajduje się specjalny czujnik powietrza, którego zadaniem jest wykonywanie pomiarów. To on dostarcza informacji na temat panujących w pomieszczeniu warunków. Na podstawie uzyskanych danych urządzenie włącza się lub wyłącza, zgodnie z ustawieniami wskazanymi przez użytkownika.

Zastosowanie termostatu gniazdkowego z grzejnikiem elektrycznym

Termostat gniazdkowy Heat Decor TS-01Mimo że termostat gniazdkowy najczęściej kojarzony jest, jako sposób na ogrzewania w pomieszczeniu, to pozwala on również na kontrolowanie urządzeń chłodzących, jak np. klimatyzatory. Niewielkich gabarytów termostaty gniazdkowe pozwalają na wygodne i efektywne zarządzanie komfortem cieplnym w pomieszczeniach. Automatyczna kontrola pozwala zadbać o optymalne, zadane warunki termiczne.

Wykorzystanie termostatu gniazdkowego pozwala na optymalizację działania grzejnika elektrycznego, a także kosztów związanych z jego użytkowaniem. Gdyby nie zaprogramowany termostat, urządzenie stale ogrzewałoby pomieszczenie, co jest bardzo nieekonomicznym rozwiązaniem. Termostat znajdujący się w gniazdku elektrycznym pozwala kontrolować działanie urządzenia, a niektóre dostępne modele pozwalają także na ustalenie dobowego cyklu działania urządzenia. Dzięki temu można w łatwy sposób zarządzać ogrzewaniem, które będzie działało zgodnie z indywidualnymi potrzebami. 

Jak prawidłowo ustawić termostat gniazdkowy?

Sposób ustawienia termostatu gniazdkowego zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb oraz rodzaju urządzenia. Dostępne obecnie w sprzedaży modele pozwalają na programowanie ustawień. W ten sposób polegać można nie tylko na odczytach z czujnika, ale ustawić odpowiednie parametry zgodnie z preferencjami, np. w zależności od pory dnia. Nocą lub gdy nikogo nie ma w domu, zaprogramować można niższą temperaturę, aby zoptymalizować wydatki związane z ogrzewaniem.

Lepiej wybrać termostat gniazdkowy czy natynkowy?

Obecnie ogrzewanie domu lub pomieszczenia pozwala na optymalizację zarówno komfortu cieplnego, jak i ponoszonych w związku z tym wydatków. Do wyboru pozostają różne modele termostatów. Jedne, jak np. termostaty bimetaliczne działają skutecznie pomimo np. awarii zasilania, ponieważ mechanizm działania jest tu oparty na całkowicie innych zasadach. W przypadku termostatu gniazdkowego prąd jest niezbędny. Dużym ułatwieniem jest jednak wbudowany mechanizm zabezpieczający pamięć urządzenia i znajdujące się w niej ustawienia w chwili awarii lub nagłej utraty prądu.

Termostat gniazdkowy Heat Decor TS-05Dużą popularnością cieszą się także termostaty natynkowe. Wiele modeli pozwala na równie wygodne i efektywne zarządzanie ciepłem, a czujniki mierzące temperaturę pomieszczenia sterują układem, podgrzewając powietrze do momentu osiągnięcia żądanej temperatury, po czym wyłączają termostaty pokojowe, nadal kontrolując poziom ciepła. Wśród największych zalet modeli natynkowych wymienia się głównie intuicyjną obsługę oraz to, że pozwalają na zdalne sterowanie.

Termostaty montowane na ścianie to zazwyczaj modele bardziej zaawansowane technologicznie niż modele podłączane do zwykłego gniazdka energii elektrycznej. Często istnieje również możliwość, aby połączyć je z zaawansowanymi systemami zarządzania domem. Wykorzystanie natynkowych rozwiązań pozwala zdalnie ustalić poziom zadanej temperatury, to doskonały sposób, aby sprawdzić temperatury w pomieszczeniu itp.

Wybór odpowiedniego rozwiązania najlepiej jest analizować przez pryzmat indywidualnych potrzeb i oczekiwań, uwzględniają jednocześnie istotne wady i zalety każdego wariantu. Termostaty natynkowe w porównaniu z modelami gniazdkowymi, które przystosowane są do współpracy z pojedynczymi urządzeniami grzewczymi, są rozwiązaniem droższym. Z kolei niższa cena gniazdkowych termostatów pozwala na jednoczesną kontrolę wyłącznie jednego odbiornika. Zatem w sytuacji, w której urządzeń grzewczych będzie więcej, konieczny będzie zakup dodatkowych urządzeń.

Termostaty gniazdkowe w hurtowni Onninen

Wygodne sterowanie temperaturą przy pomocy termostatu gniazdkowego jest cenionym rozwiązaniem, szczególnie że dostępne rozwiązania mają niewielkie gabaryty oraz cechują się prosta obsługą. W asortymencie hurtowni hydraulicznej Onninen znajdują się sprawdzone, wysokiej jakości rozwiązania, z których korzystać można w każdym miejscu, gdzie znajdują się standardowe gniazdka elektryczne.

Najprostszym przykładem, jest termostat gniazdkowy Heat Decor TS-01. Model ten pozwala w prosty sposób kontrolować temperaturę działania grzejnika elektrycznego. Sterowanie odbywa się w oparciu o pomiar temperatury powietrza w pomieszczeniu, co jest możliwe dzięki wbudowanemu czujnikowi. Ustawienie temperatury odbywa się w sposób manualny, ponieważ wykorzystane zostało specjalne pokrętło. Dużą zaletą są niewielkie gabaryty oraz możliwość współpracy nie tylko z grzejnikiem elektrycznym, ale również konwektorowym, olejowym lub grzejnikiem na podczerwień, a nawet panelem grzewczym.

Bardziej nowoczesnym rozwiązaniem jest termostat gniazdkowy Heat Decor TS-05. To model, który dedykowany jest do współpracy z grzejnikiem elektrycznym. Podobnie jak TS-01, jest on wyposażony w czujnik temperatury powietrza, jednak zamiast pokrętła posiada funkcyjne guziki oraz czytelny wyświetlacz. W TS-05 można wygodnie włączyć lub wyłączyć termostat znajdujący się w gniazdku elektrycznym dzięki wygodnym przyciskom. 

W ofercie Onninen znajduje się także termostat gniazdkowy Heat Decor TS-10. W odróżnieniu od poprzednich propozycji, TS-10 można odpowiednio zaprogramować aż 4 zmiany temperatury. Wśród wielu atutów wymienić można to, że urządzenie może zostać zaprogramowane tak, aby działało inaczej w każdym dniu tygodnia. Wśród wbudowanych trybów wymienić można dwa warianty działania - komfortowy oraz ekonomiczny. Dla zwolenników manualnego działania pozostawiona została funkcja ręcznego sterowania temperaturą, nie trzeba zatem korzystać ze wbudowanego programatora.

Sprawdź termostaty gniazdkowe w hurtowni Onninen