Jak efektywniej ogrzewać wnętrza: grzejnik konwektorowy, jaki wybrać?

Dodano: wtorek, 4.07.2023


Szukasz skutecznego i energooszczędnego rozwiązania do ogrzewania swojego wnętrza? Przedstawiamy Ci świat grzejników konwektorowych - innowacyjnych urządzeń, które zapewniają nie tylko komfortową temperaturę, ale także efektywność energetyczną. Dowiesz się, jakie są korzyści związane z grzejnikami konwektorowymi, jak działają i jak dopasować je do swoich indywidualnych potrzeb. Przygotuj się na odkrycie nowej generacji ogrzewania, która nie tylko zapewni Ci komfort, ale także oszczędności energii.

Grzejnik konwektorowy na drewnianej ścianie

Sprawdź grzejniki konwektorowe w hurtowni Onninen

Jak działa grzejnik konwektorowy?

Grzejnik konwektorowy to nowoczesne urządzenie, które działa na zasadzie konwekcji powietrza. Wykorzystuje naturalny proces przepływu powietrza, aby skutecznie ogrzewać pomieszczenie. Zasada działania grzejnika konwektorowego jest dość prosta. Wnętrze grzejnika składa się z grzałki elektrycznej lub elementu grzejnego, który nagrzewa powietrze wewnątrz urządzenia. Nagrzane powietrze wzbiera ku górze, tworząc strumień ciepłego powietrza. Gdy powietrze osiąga górną część grzejnika, zostaje wypuszczone na zewnątrz, tworząc konwekcyjny przepływ powietrza w pomieszczeniu.

Konwekcja polega na cyrkulacji powietrza, gdzie ciepłe powietrze unosi się do góry, a zimniejsze opada w dół. Ten proces sprawia, że temperatura w pomieszczeniu jest równomiernie rozprowadzana, eliminując miejscowe różnice temperatury. Dzięki temu grzejnik konwektorowy zapewnia przyjemne i jednolite ogrzewanie.
Wiele modeli grzejników konwektorowych jest wyposażonych w termostat, który pozwala kontrolować temperaturę w pomieszczeniu. Dzięki temu można łatwo dostosować działanie grzejnika do swoich preferencji i oszczędzać energię.

Grzejniki konwektorowe są również często wyposażone w wentylator, który przyspiesza cyrkulację powietrza i zwiększa efektywność ogrzewania. Wentylator może być sterowany ręcznie lub automatycznie, w zależności od modelu grzejnika.
Ogólnie rzecz biorąc, grzejnik konwektorowy jest skutecznym i ekonomicznym rozwiązaniem do ogrzewania pomieszczeń. Dzięki wykorzystaniu konwekcji powietrza zapewnia równomierne rozprowadzenie ciepła, co przyczynia się do komfortowego i efektywnego ogrzewania wnętrza.

Czym różni się grzejnik konwekcyjny od konwektorowego?

Grzejnik konwekcyjny i grzejnik Grzejnik konwektorowy Elektrotermia ECH 1500Wkonwektorowy to dwa różne rodzaje grzejników, które działają na podstawie zasad konwekcji powietrza. Istnieją jednak subtelne różnice między nimi.

Grzejnik konwekcyjny jest najprostszym typem grzejnika. Składa się z zamkniętej obudowy, w której znajduje się grzałka elektryczna lub inny element grzewczy. Po włączeniu grzejnika, powietrze wewnątrz obudowy jest ogrzewane, staje się lżejsze i unosi się ku górze. Zimne powietrze z otoczenia jest wciągane na dno grzejnika i ogrzewane w procesie konwekcji. Następnie ciepłe powietrze unoszące się na górę wypływa z górnego otworu grzejnika, tworząc naturalny przepływ konwekcyjny.

Z kolei grzejnik konwektorowy wykorzystuje dodatkowy element w postaci wentylatora, który zwiększa przepływ powietrza i skuteczność ogrzewania. Powietrze jest wciągane przez dolny wlot grzejnika i przechodzi przez grzałkę lub element grzejny, gdzie jest szybko nagrzewane. Następnie wentylator wypycha ciepłe powietrze na zewnątrz grzejnika, tworząc silniejszy i bardziej skierowany strumień ciepła. Dzięki temu grzejnik konwektorowy jest bardziej efektywny i szybciej podgrzewa pomieszczenie niż grzejnik konwekcyjny.

Podsumowując, główną różnicą między grzejnikiem konwekcyjnym a konwektorowym jest obecność wentylatora w grzejniku konwektorowym, który przyspiesza przepływ powietrza i zwiększa efektywność ogrzewania. Grzejnik konwektorowy oferuje bardziej skierowany strumień ciepła i szybsze nagrzewanie pomieszczenia niż grzejnik konwekcyjny.

Ile prądu zużywa grzejnik konwektorowy?

Zużycie prądu przez grzejnik konwektorowy zależy od jego mocy oraz czasu, przez który jest używany. Moc grzejnika konwektorowego jest podawana w watach (W) i można znaleźć ją na etykiecie produktu lub w specyfikacji technicznej.

Aby obliczyć zużycie prądu, należy pomnożyć moc grzejnika (wyrażoną w watach) przez czas jego pracy (wyrażony w godzinach). Wynik będzie podany w kilowatogodzinach (kWh). Na przykład, jeśli grzejnik konwektorowy ma moc 1500 W (1,5 kW) i jest używany przez 5 godzin, to jego zużycie prądu wyniesie 7,5 kWh (1,5 kW * 5 godzin = 7,5 kWh).

Warto pamiętać, że zużycie prądu może różnić się w zależności od ustawienia temperatury na grzejniku. Im wyższa temperatura, tym większe zużycie prądu. Dodatkowo, niektóre modele grzejników konwektorowych mogą mieć dodatkowe funkcje, takie jak termostat czy programowalny timer, które mogą wpływać na zużycie energii.

Dlatego zawsze warto sprawdzić specyfikację techniczną grzejnika konwektorowego, aby poznać jego moc i oszacować zużycie prądu w zależności od czasu jego używania i ustawień pracy.

Sprawdź grzejniki konwektorowe w hurtowni Onninen