Jak głęboko powinien być zamocowany uziom szpilkowy?

Dodano: środa, 30.10.2024


Uziom szpilkowy to jeden z najpopularniejszych sposobów na wykonanie skutecznego uziemienia w instalacjach elektroenergetycznych, zarówno w domach, jak i obiektach przemysłowych. Jest to system, który zapewnia bezpieczeństwo budynku, odprowadzając prąd do ziemi w przypadku wystąpienia przepięć, zwarcia lub wyładowania atmosferycznego. Sprawdź, czym jest uziom szpilkowy, gdzie się go stosuje oraz jak należy go poprawnie zamontować, aby spełniał swoją funkcję.

Uziom szpilkowy stalowy wbity w ziemie w ogrodzie

Sprawdź uziomy szpilkowe w hurtowni Onninen

Jaki powinien być poziom rezystancji uziomu szpilkowego?

Wartość rezystancji uziemienia jest parametrem, który określa skuteczność działania uziemienia. Zbyt wysoka wartość rezystancji uziemienia może prowadzić do przepięć i uszkodzeń urządzeń elektrycznych, a nawet zagrożenia dla życia. O znaczeniu uziomów niech świadczy fakt, że bez nich praktycznie nie działa instalacja odgromowa.

Uziom szpilkowy MI kompletny 3/4" 100um 1,5-metrowy 14111504Uziom szpilkowy jest typem uziemienia pionowego instalowanego bezpośrednio w gruncie. Uziomy szpilkowe znajdują zastosowanie w instalacjach elektrycznych. Wymaga ich także instalacja przepięciowa oraz instalacje odgromowe chroniące urządzenia elektryczne przed szkodliwym wpływem wyładowań atmosferycznych.

Odpowiednio niska wartość rezystancji uziemienia gwarantuje, że w razie awarii instalacja będzie działać poprawnie, chroniąc zarówno sprzęt, jak i osoby znajdujące się w pobliżu. Przy ogólnych warunkach ubezpieczenia wartość rezystancji uziemienia nie powinna przekraczać 10 omów.

Instalacje odgromowe wymagają, by wartość rezystancji uziemienia byłe  jeszcze niższa, najczęściej nie większa niż 5 omów. Dodatkowo uziemienie powinno być wykonane w sposób trwały i bezpieczny. Połączenie przewodów uziemiających z uziomem wymaga zastosowania specjalistycznych złączy i materiałów.

Od czego zależy wartość rezystancji uziomu 

Wartość rezystancji uziemienia zależy w dużym stopniu od właściwości gruntu, w którym jest umieszczony uziom szpilkowy. Grunty wilgotne i gliniaste mają niższą rezystywność aniżeli grunty piaszczyste, co sprawia, że uziom w takich warunkach będzie skuteczniejszy.

Wartość rezystancji uziemienia zależy od kilku czynników, w tym:

  • Uziom kompletny elkonomic Elko-Bis 7,5m fi16 94177505Wartości rezystywności gruntu: Rezystywność gruntu to właściwość gleby, która określa jego opór przeciw przepływowi prądu w gruncie. Im niższa jest rezystywność gruntu wykazywana przez pomiar, tym niższa wartość rezystancji uziemienia;
  • Głębokości ułożenia uziomu: Im większa warstwa gruntu znajduje się nad uziomem, tym niższa wartość rezystancji uziemienia. Optymalną głębokość ustala się w pomiarach;
  • Długości przewodów uziemiających: Im dłuższe przewody uziemiające, tym wyższa wartość rezystancji uziemienia;
  • Rodzaju uziomu: Istnieją różne rodzaje uziomu, np. uziom szpilkowy, uziom fundamentowy, uziom otokowy. Każdy z nich ma inną wartość rezystancji uziemienia. Dodajmy, że uziemienie wymaga uwzględnienia długości każdego uziomu liczonej od podstawy przewodu odprowadzającego.

Warto także zwrócić uwagę na uziomy fundamentowe naturalne, które mogą być stosowane jako dodatkowe uzupełnienie systemu uziemienia.

Uziom fundamentowy to instalacja w postaci pręta bądź taśmy zatopionej w fundamencie. Połączenie uziomów pionowych i uziomów fundamentowych może znacząco obniżyć wartość rezystancji uziemienia.

Prawidłowe określenie rezystywności gruntu 

Pomiar rezystywności gruntu jest niezbędny dla określenia wymaganej głębokości, odległości w przypadku instalacji prętów i rodzaju uziemienia. Najczęściej zaleca się wykonywanie pomiarów okresowych przeprowadzanych przez wykwalifikowanego specjalistę z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu.

Niezwykle ważne jest poprawne określenie wartości rezystywności gruntu oraz dopasowanie długości i liczby uziomów do specyfiki warunków w danej lokalizacji. W przypadku, gdy wartości rezystywności gruntu są zbyt wysokie, może być konieczne zwiększenie liczby uziomów lub ich głębokości, aby osiągnąć pożądane parametry.

Jak głęboko powinien zostać ułożony uziom szpilkowy? 

Głębokość uziemienia szpilkowego zależy od rezystywności gruntu. Dobrą praktyką jest rozpoczęcie pogrążania uziomu na głębokość do 6 m, a następnie stopniowe zwiększanie jego długości o 1,5 m lub 3 m, co odpowiada 1 lub 2 prętom uziemienia.

Uziom kompletny elkonomic ze szpicem 3m fi20 94283002Głębokość, na jaką należy wbić uziemienie pionowe, to minimum 3 metry. Montaż uziomu szpilkowego polega na wbiciu odpowiedniej liczby prętów w ziemię. Pręt uziomowy jest wbijany na głębokość, na której wilgotność gruntu utrzymuje się na stałym poziomie. Dostępne są odmienne rodzaje uziomów szpilkowych, różniące się długością i materiałem wykonania.

Najczęściej stosowane są:

  • Uziomy pionowe, które składają się z metalowych prętów pogrążonych w ziemi;
  • Uziom fundamentowy, który można stosować w budynkach nowo powstających jako element uziemienia wbudowany w fundamenty.

Wybór odpowiedniego rodzaju uziomu zależy od specyficznych warunków gruntowych, wielkości budynku oraz wymagań instalacyjnych.

Szukasz skutecznych i trwałych uziomów i przewodów uziemiających? Interesują Cię wydajne i bezpieczne uziomy odgromowe? Sprawdź ofertę hurtowni Onninen już dziś! Znajdziesz tu pełny asortyment produktów, niezbędnych do wykonania skutecznego uziemienia w każdych warunkach.

Sprawdź uziomy szpilkowe w hurtowni Onninen