Jak i czym skutecznie osuszyć budynek?

Dodano: środa, 25.09.2024


Woda dla budynku jest zabójcza, skraca jego żywotność. Gdy dochodzi do zalania, mogą pojawić się poważne uszkodzenia konstrukcyjne, niemniej nadmierna wilgoć obecna przez dłuższy czas również ma bardzo negatywny wpływ na jego stan. W takiej sytuacji niezbędne jest podjęcie odpowiednich działań, mających na celu osuszenie budynku. Jak i czym skutecznie to zrobić? W poniższym artykule przyjrzyjmy się temu zagadnieniu, omawiając to, co najważniejsze. Od samego początku, od przygotowania ścian i muru do osuszania, aż po wybór odpowiednich sprzętów do osuszania (nagrzewnice, osuszacze powietrza, klimatyzatory przenośne, wentylatory). Zachęcamy do pozostania z nami!

Woda powodziowa w salonie mieszkania

Sprawdź osuszacze powietrza w hurtowni Onninen

Przygotowanie do osuszania ścian i murów - o czym pamiętać?

Nim sięgniemy po sprzęt i nagrzewnice oraz osuszacz powietrza zaczną swoją pracę, musimy zająć się na początek przygotowaniem ścian i murów do osuszania. Nie można przeoczyć tego etapu, gdyż determinuje on efektywność całego procesu. Musimy przede wszystkim ocenić, jaki jest poziom zawilgocenia i jakie przyczyny doprowadziły do powstania wilgoci.

Nagrzewnica elektryczna Elektrotermia Halny 7,5kW/N o mocy 5/7,5 kW HALNY 7,5/NMoże to być zalanie, ale też inne przyczyny - nieszczelność instalacji czy izolacji, a może nawet kondensacja pary wodnej. Podczas tych oględzin, należy też sprawdzenie, czy wilgoć nie ma negatywnego wpływu na integralność konstrukcji budynku. Dotyczy to już jednak sytuacji ekstremalnych wywołanych przez powódź. Taką analizę musi przeprowadzić profesjonalista. 

Ważnym krokiem jest usunięcie wszelkich materiałów, mogących utrudniać proces osuszania. Mowa tu zwłaszcza o wykładzinach, tapetach czy meblach. Niezwykle istotne jest też to, aby w pomieszczeniu była odpowiednia wentylacja. W sytuacji, gdy wilgoć pochodzi z nieszczelnych rur lub dachu, powinniśmy najpierw naprawić źródło problemu, nim przystąpimy do osuszania. Pozwoli to uniknąć dalszego zawilgocenia.

Nie można też zapomnieć o kontroli elektryki. Jeśli zalanie jest poważne, konieczne jest odłączenie prądu, żeby zapewnić bezpieczeństwo podczas prac.

Osuszanie budynków gorącym powietrzem

Osuszacz Rems Secco 50 + Wilgotnościomierz Rems Secco 50 + Wilgotnościomierz 132X02R220Po odpowiednim przygotowaniu można przystąpić do osuszenia budynku, w czym doskonale sprawdzają się nagrzewnice. Działają bardzo efektywnie, usuwając wilgoć z murów i pomieszczeń. Podgrzewają powietrze w zamkniętej przestrzeni, co zwiększa zdolność tego urządzenia do absorbowania wilgoci. Tak podgrzane suche powietrze krąży po pomieszczeniu, docierając do wilgotnych miejsc. Następnie para wodna jest transportowana na zewnątrz poprzez wentylację. 

Metoda ta jest szczególnie skuteczna w dużych pomieszczeniach, jak również przy długotrwałym zawilgoceniu, zwłaszcza tam, gdzie inne sposoby mogą się nie sprawdzić, Pamiętajmy jednakże, aby zachować odpowiedni przepływ powietrza, dzięki czemu ciepłe powietrze zostanie równomiernie rozprowadzone. Wyeliminujemy w ten sposób również ryzyko przegrzania się materiałów. Bez wątpienia stosowanie nagrzewnic to niezwykle szybki oraz efektywny sposób na osuszenia budynku. Jednocześnie miejmy na uwadze, że urządzenia te zużywają dużo prądu.

Sprawdź osuszacze powietrza w hurtowni Onninen

Profesjonalne osuszacze powietrza

Tak samo doskonale radzą sobie profesjonalne osuszacze powietrza. Urządzenia te zasysają wilgotne powietrze, by następnie je skroplić. Dzielimy je na dwie kategorie - kondensacyjne oraz adsorpcyjne. Pierwszy z nich pobiera zwilgotniałe powietrze, robiąc to za pomocą wentylatora. W dalszej kolejności przepuszcza je przez filtr, doprowadzając do układu chłodniczego. Tak skroplona woda trafia do specjalnego zbiornika. Finalnie osuszone powietrze zostaje ogrzane i wraca do pomieszczenia. 

W modelu adsorpcyjnym zaś powietrze z pomieszczenia zostaje przetransportowane do rotatora pokrytego specjalną substancją higroskopijną, czyli taką, która wchłania wilgoć. Tak ociągnięta woda skrapla się do zbiornika, powietrze zaś wydostaje się na zewnątrz w podwyższonej temperaturze. Oferowane są osuszacze powietrza do użytku domowego i do wykorzystania podczas prac budowlanych. Do usunięcia nadmierniej wilgoci w małych pomieszczeniach, wystarczy domowy osuszacz powietrza. Ma kompaktowe wymiar, pobiera mało energii, a poza tym jest bardzo cichy podczas pracy. Do bardziej zaawansowanych prac zaś lepiej postawić na model budowlany. Jest on również niezbędny podczas prawdziwych kłopotów z wodą, na przykład w przypadku zalania po powodzi. 

Osuszanie ścian klimatyzatorem przenośnym

Wspomniane wcześniej urządzenia, takie jak nagrzewnica, osuszacz powietrza i osuszacz wilgoci, sprawdzą się w zdecydowanej większości przypadków, gdy trzeba usunąć wilgoć i wodę w budynku. Niemniej, są też inne sposoby. Ciekawym rozwiązaniem jest osuszanie klimatyzatorem przenośnym. Zapewnia to dużą efektywność, zwłaszcza w przypadku mniejszych pomieszczeń. 

Osuszacz powietrza Aiwa 25 L LVDE25Y1Klimatyzatory przenośne działają na zasadzie obniżania temperatury powietrza, co powoduje skraplanie wilgoci. Powstała woda (kondensat) trafia do zbiornika, suche powietrze zaś wraca do pomieszczenia. Pamiętajmy jednocześnie, że klimatyzatory nie są tak wydajne jak profesjonalne osuszacze powietrza, lecz mogą idealnie sprawdzić się w sytuacji wystąpienia łagodniejszego zawilgocenia. 

Ogromną zaletą tych urządzeń są ich nieduże gabaryty, co zapewnia mobilność, a także łatwość obsługi. Można je bez trudu przenosić i ustawić w dolnym miejscu, tam, gdzie akurat występuje największa potrzeba. Co równie istotne, istnieje możliwość regulacji temperatury powietrza, dzięki czemu klimatyzator nie tylko osusza, ale i schładza pomieszczenie, co zwiększa komfort podczas prac. 

Osuszanie murów wentylatorami

Innym niezawodnym sposobem jest użycie wentylatora. To jednak bardziej metoda wspomagająca, dlatego warto ją stosować w połączeniu z innymi technikami osuszania, wykorzystując do tego celu nagrzewnice czy osuszacze powietrza. Wentylatory przyspieszają proces odparowywania wilgoci z powierzchni, co jest możliwe za sprawą intensywnego cyrkulowania powietrza. Zasada jest tu prosta - im szybszy przepływ powietrza, tym lepiej, bo osuszanie jest skuteczniejsze. 

Mimo że wentylatory nie działają jak na przykład nagrzewnice, nie usuwają więc wilgoci bezpośrednio, to są bardzo pomocne, poprawiając efektywność innych urządzeń osuszających. Warto postawić na sprawdzony model. Taki jest na pewno Wentylator Greenworks G24Fan 24V GR3501607 o kompaktowym rozmiarze i niewielkiej wadze. Zasilany akumulatorem 24V, ale i sieciowo za pomocą dołączonej ładowarki 12V, więc sprawdzi się zarówno jako wentylator stacjonarny, jak i przenośny.

Woda i wilgoć w budynku to problem, z którym można sobie poradzić. Z pomocą wymienionych w artykule urządzeń prace te przebiegną w pełni efektywnie.

Sprawdź osuszacze powietrza w hurtowni Onninen