Budowa i działanie baterii łazienkowej

Dodano: wtorek, 21.05.2024


Baterie łazienkowe są niezwykle ważnym elementem naszych domowych instalacji wodociągowych, zapewniając płynny dostęp do wody o odpowiedniej temperaturze. Ich budowa i działanie są stosunkowo proste, ale kluczowe dla zapewnienia komfortu i wygody podczas codziennych czynności higienicznych. Zrozumienie struktury i funkcji poszczególnych elementów baterii może pomóc w lepszym zrozumieniu procesu montażu, konserwacji i naprawy tych istotnych urządzeń w każdej łazience.

Baterie łazienkowe na standzie produktowym w sklepie hydraulicznym

Sprawdź części zamienne do baterii łazienkowych w hurtowni Onninen

Na jakiej zasadzie działa i z czego jest zbudowana bateria łazienkowa?

Bateria łazienkowa jest urządzeniem, które umożliwia kontrolowanie przepływu i temperatury wody, a także dostarcza ją do różnych punktów użytkowych w łazience: umywalki, wanny czy prysznica. Baterie łazienkowe powinny być więc starannie dobrane, aby efektywnie korzystać z dostępnego źródła wody i zapewniać komfort podczas codziennego użytkowania.

Zasada działania baterii łazienkowej:

 1. Regulacja przepływu wody — może to być realizowane za pomocą gałki, dźwigni lub sensorów, które sterują zaworami wewnątrz baterii. Przy obróceniu gałki lub poruszeniu dźwignią zawory są otwierane, lub zamykane, umożliwiając przepływ wody przez baterię.
 2. Kontrola temperatury — baterie łazienkowe pozwalają na to poprzez łączenie strumieni wody zimnej i ciepłej w odpowiednich proporcjach. Zawory wewnątrz baterii kontrolują stosunek wody, umożliwiając użytkownikowi ustawienie preferowanej temperatury.
 3. Filtracja i rozpraszanie — coraz częściej w baterii znajduje się również filtr, który pomaga w usuwaniu zanieczyszczeń z wody. Dodatkowo perlator (małe urządzenie umieszczone na końcu wylewki doprowadza do mieszania strumienia wody z powietrzem, co sprawia, że ten jest bardziej delikatny. Wpływa na oszczędność jej użytkowania. 

Bateria umywalkowa składa się z:

 1. korpusu — główna część baterii wykonana zazwyczaj z mosiądzu lub stali nierdzewnej. To w nim znajdują się mechanizmy regulacyjne oraz elementy sterujące wodą,
 2. wylewki — wylewka to element, przez który woda wypływa z baterii. Może mieć różne kształty i długości,
 3. głowicy/dźwigni — element kontrolujący przepływ wody i temperaturę. Może to być tradycyjna gałka lub nowoczesna dźwignia,
 4. regulatorów przepływu — to zawory wewnątrz baterii, które kontrolują strumień wody i temperaturę.

Warto mieć na uwadze, że baterie umywalkowe wyposażone w głowice ceramiczne cechują się długą żywotnością i precyzyjną regulacją strumienia bieżącej wody. Z kolei baterie bezdotykowe są bardzo higieniczną częścią armatury łazienkowej — nie muszą być dotykane przez kilka osób.  

Regularna konserwacja baterii łazienkowej może znacznie zmniejszyć jej zużycie, zapewniając tym samym bezawaryjne działanie przez wiele lat.

Oszczędność zużycia wody, a perlator

Perlator to swego rodzaju mieszacz strumienia wody z powietrzem. Wyposażenie w niego baterii przyczynia się do osiągania dwóch korzyści: 

 1. Perlator Ferro AirMix Mx24, 2 sztuki w komplecie PCH4VLOszczędności zużycia wody — perlator do łazienki zmniejsza objętość wypływającej wody, co pozwala na redukcję jej zużycia bez utraty komfortu użytkowania. Nawet  najbardziej ekonomiczny napowietrzacz może obniżyć zużycie wody o 15%, podczas gdy droższe warianty są w stanie zmniejszyć przepływ wody nawet o 60%. Perlator może być również wykorzystany w kuchni, gdzie umożliwia ograniczenie przepływu wody do 5 litrów na minutę. 
 2. Utworzenia delikatnego i równomiernego strumienia — dzięki temu woda wydobywająca się z kranu, jest przyjemna, co doceniają zwłaszcza osoby starsze podczas mycia rąk lub twarzy. 

Rola mimośrodu w działaniu baterii łazienkowej

Mimo że nie wszyscy mogą być zaznajomieni z terminem "mimośród do baterii", w rzeczywistości w wielu przypadkach jest on konieczny, aby prawidłowo połączyć baterię przy ścianie. 

Mimośród baterii Ferro 2 sztuki opakowanie 008003Mimośród jest powszechnie stosowany podczas instalacji kranów, umożliwiając precyzyjne dopasowanie dopływu wody. Jego użycie wymagane jest zwłaszcza podczas wymiany starych komponentów na nowe, które nie zawsze pasują do istniejącej instalacji ze względu na różnice w wymiarach. Niemniej jednak nie jest to równoznaczne z koniecznością przeprowadzenia kompleksowej renowacji — zastosowanie mimośrodów może wystarczyć. 

Mimośrody są także wykorzystywane podczas montażu nowych kranów, umożliwiając lepsze dopasowanie strumienia wody do baterii.

Jak rozeta do baterii wpływa na działanie baterii łazienkowej?

Rozeta do baterii jest elementem znacząco wpływającym na jej działanie pod wieloma względami:

 • Rozeta do baterii szeroka Ferro - 80x22,5 mm, chrom R23WEstetyka — rozeta często jest widoczna na głowicy i stanowi element wykończenia instalacji baterii łazienkowej. Jej design ma istotne znaczenie dla ogólnego wyglądu wnętrza. 
 • Ochrona przed wilgocią — rozeta do baterii działa jako ochrona ściany przed wilgocią. Minimalizuje także inne uszkodzenia wywołane przez wodę ciepłą. Poprzez szczelne dopasowanie do ściany i baterii, zapobiega przedostawaniu się wody do wnętrza ściany, co może powodować korozję i przyczynić się do powstawania pleśni. 
 • Stabilizacja montażu — odpowiednio dobrana rozeta zapewnia stabilne i pewne mocowanie baterii do ściany. 
 • Uszczelnienie — rozeta w bateriach może pełnić funkcję uszczelki, zapewniając szczelność połączenia między baterią a ścianą. Zapobiega to wyciekowi wody z powierzchni montażu. 

Akcesoria do baterii łazienkowych w hurtowni Onninen

W hurtowni Onninen dostępne są różne modele baterii łazienkowych, np.: stojąca obrotowa, z korkiem klik-klak, z wysoko obrotową wylewką. Produkty, do których wykonania użyto chrom, dodają elegancji i nowoczesności każdej łazience. 

Hurtownia Onninen zapewnia liczne akcesoria do baterii łazienkowych, które mogą być niezbędne do montażu, obsługi oraz konserwacji baterii. W ofercie można znaleźć m.in. produkty takie jak.:

 • pokrętło do baterii — element, który umożliwia użytkownikowi regulację przepływu wody oraz sterowanie temperaturą zimną i ciepłą. Jest to zazwyczaj wygodny uchwyt lub gałka. Pokrętło może mieć różne kształty i rozmiary, w zależności od modelu baterii i preferencji użytkownika,
 • wylewka do baterii  —  wylewka jest elementem, przez który woda wypływa z baterii do użytku.
 • termostat — bateria łazienkowa z termostatem zapewnia stałą temperaturę wody, co zwiększa komfort korzystania z prysznica lub wanny.

Sprawdź części zamienne do baterii łazienkowych w hurtowni Onninen