Jak kłaść rury drenarskie? Poradnik

Dodano: czwartek, 2.03.2023


Chcąc odwodnić budynek, potrzebujemy specjalnego rodzaju rur - rur drenarskich. Są tak zaprojektowane, aby poradzić sobie w tych specyficznych warunkach. Dowiedzmy się najważniejszych informacji na ich temat! Poznajmy kluczowe informacje dotyczące zwłaszcza głębokości, na jakiej powinny zostać posadzone. Na końcu artykułu polecimy kilka rodzajów rur drenarskich.

Rury drenarskie

Co to jest rura drenarska?

Rura drenarska to specjalny typ rury, który przeznaczony jest stricte do zastosowania w podziemnych systemach odwadniających. Na myśli mamy tu szczególnie wykonanie drenażu opaskowego, co jest niezbędne w wielu przypadkach. Taka konieczność pojawia się na przykład, jak stawiamy dom z piwnicą na gruncie, jaki zawiera nieprzepuszczalne gliny oraz iły. To samo dotyczy domów wzniesionych na skarpie. Drenaż jest również obowiązkowym zadaniem dla każdego inwestora remontującego stary dom, w którym drenaż albo nie istnieje, albo jest w opłakanym stanie. Często jego objawem są wilgotne mury lub okresowo, zwłaszcza po roztopach, zalewana piwnica. Rury drenarskie skutecznie rozwiązują ten problem poprzez odprowadzanie nadmiaru wody z terenu wokół budynku. W ten sposób mury i fundamenty chronione są przed wilgocią. Ale mają one dużo szersze zastosowane, bo z powodzeniem wykorzystuje się je również do odwadniania pól i łąk, lotnisk, torowisk, dróg, parkingów czy dużych terenów przemysłowych. 

Sprawdź rury drenarskie w hurtowni Onninen

Jak głęboko zakopać rury drenażowe?

Wykop pod rurę drenarskąNie ma wątpliwości, że rury drenarskie przydają się w niezliczonej ilości sytuacji, kluczowe jest jednak, aby dobrze rozplanować i wykonać drenaż. Bardzo ważna jest kwestia związana z głębokością, na jakiej powinniśmy zakopać rury drenażowe. Początek rury, jaka jest najbardziej oddalona od studzienki zbiorczej, powinniśmy ułożyć mniej więcej w połowie ławy fundamentowej. Zaleca się układać je w gruncie na głębokości 60-70 cm. Można trochę głębiej, ale maksymalnie 80 cm. Nie można też ułożyć ich zbyt płytko, ponieważ może się to negatywnie przełożyć na wydajność systemu. Może też, co gorsza, przyczyniać się do zwiększenia wilgotności podłoża, a w konsekwencji podciągania kapilarnego przez ściany budynku. 

Inne czynniki są równie ważne. Nie można też zapomnieć o spadkach, które powinny wynosić ok. 0,5-1,5%. Pamiętajmy, by na dnie wykopu ułożyć warstwę kruszywa. Świetnie sprawdza się tu pospółka rzeczna o grubości około 25-30 cm. Gdy już to zrobimy, możemy rozłożyć rury perforowane i odpowiednio je połączyć specjalnymi łącznikami. Zadbajmy jednak o to, by nie było ich zbyt dużo. Ograniczymy je, stosując rury o długości 20-50 m.

Rury drenarskie w hurtowni Onninen 

Rura drenarska PVC Kaczmarek DN/OD 100x91, zwój 50m, SN4, z filtrem z włókna kokosowegoW sprzedaży są różne rury drenarskie, a najczęstszy ich podział dotyczy materiałów, z jakich są wykonane. To głównie polichrolek winylu (PCV), polietylen (PE) i ceramika (np. kamionka). Współcześnie najczęściej używa się rur z tworzyw sztucznych, gdyż mają wiele zalet, jak trwałość, nieduża waga i łatwość w montażu oraz transporcie. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju rur drenażowych potrzebujemy, możemy być pewni, że kupimy je w hurtowni hydraulicznej Onninen. 

Jedną z ciekawych opcji są rury drenażowe Kaczmarek z filtrem z włókna kokosowego . Przeznaczone do drenażu lekkiego - idealne do rozsączania wód deszczowych, Rura drenarska Kaczmarek PVC DN/OD 100x91odwadniania łąk i pól uprawnych. Mają falisty kształt w kolorze żółtym i profilowaną powierzchnię zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną. Kolejną, którą warto się zainteresować jest rura drenażowa Kaczmarek z filtrem PP - w pełni sącząca, z otworami perforacyjnymi na całym obwodzie (odmiana TP). 

Rura drenarska KaczmarekDostępne są też rury drenażowe Kaczmarek bez otworów perforacyjnych PVC DN/OD. Falista w kolorze żółtym, tak samo wytrzymała, bo wykonana z jakościowe PVC. 

Rury drenarskie są obowiązkową i niezwykle ważną częścią każdej inwestycji. Istotne jednak, aby wybrać je dobrze, z uwzględnieniem potrzeb i wymagań projektowych. Rury drenarskie są obowiązkową i niezwykle ważną częścią każdej inwestycji. Istotne jednak, aby wybrać je dobrze, z uwzględnieniem potrzeb i wymagań projektowych. To warunkuje, że system odwodnienia będzie działał bez zarzutu. Kładąc je, nie zapominajmy o odpowiedniej głębokości, gdyż ten parametr ma niebagatelne znaczenie. Pod żadnym pozorem nie można go zlekceważyć.

Sprawdź rury drenarskie w hurtowni Onninen

Rura drenażowa
Rura drenarska 100
Rura drenarska w otulinie
Rura drenarska 110
Rura drenarska 160
Rura drenarska 80
Rura drenarska 200