Jak łączyć rury w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych? Bezpieczne i trwałe połączenia z MaxiPro!

Dodano: czwartek, 15.04.2021


Zmiany klimatyczne i coraz wyższe temperatury przyczyniają się do rosnącego zapotrzebowania na systemy klimatyzacyjne. Pojawiają się więc pytania o ekologiczne i efektywne energetycznie rozwiązania. Okazuje się, że najlepsze rezultaty zapewniają komponenty oparte na miedzi. Przede wszystkim jest to materiał przyjazny środowisku, trwały i elastyczny. Wykonane z niego rury podlegają również innowacyjnemu sposobowi łączenia, a mianowicie - zaprasowywaniu. W porównaniu do tradycyjnego lutowania na twardo jest to technika zdecydowanie szybsza, łatwiejsza i bardziej estetyczna. Odpowiedzią na tę "zaciskową rewolucję" w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych jest między innymi system >B< MaxiPro marki Conex Bänninger. Poznaj go bliżej!

Instalator łączy rury klimatyzacyjne z Conex Maxi Pro

Z artykułu dowiesz się:

 • czym charakteryzuje się system >B< MaxiPro,
 • gdzie znajduje zastosowanie,
 • jakie narzędzia są potrzebne podczas montażu.

Dlaczego instalacje klimatyzacyjne wykonuje się z miedzi?

Zaprasowywanie jest tak łatwym i skutecznym sposobem łączenia rur, ponieważ rury                i łączniki wykonane są z miedzi - metalu bardzo elastycznego, a zarazem wytrzymałego.        To surowiec o znakomitych właściwościach fizycznych. Dzięki temu świetnie sprawdza się w różnego rodzaju instalacjach. Cechuje się między innymi trwałością, długowiecznością, bakteriostatycznością, plastycznością, dobrym przewodzeniem ciepła oraz stuprocentową przetwarzalnością. Miedź jest odporna na nagłe zmiany ciśnienia i temperatury, a także na korozję i oddziaływanie większości substancji chemicznych, jakie stosuje się w chłodnictwie.

Aby wykorzystywać rury z miedzi w systemach klimatyzacyjnych, muszą być one odporne na oddziaływanie konkretnych czynników chemicznych oraz ich mieszanin z olejami i ewentualnymi zanieczyszczeniami. W tym celu stosuje się miedź odtlenioną.

Złączki do rur chłodniczych >B< Maxi Pro Conex

Zobacz jak uzyskać rabat w Onninen!

>B< MaxiPro - co to za system?

 Innowacyjny system zaciskowy >B< MaxiPro pozwala w szybki i łatwy sposób łączyć rury miedziane w systemach klimatyzacyjnych i chłodniczych. Uzyskane tą metodą połączenia są trwałe i bezpieczne. Za rozwiązanie odpowiada Conex Bänninger, firma specjalizująca się w produkcji wysokiej jakości łączników z miedzi i stopów miedzi oraz zaworów.

>B< MaxiPro to wytrzymały system zaprasowywany, który w porównaniu z tradycyjnymi technikami znacznie skraca czas montażu i zwiększa elastyczność instalacji. Można więc śmiało stwierdzić, że jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne. Może być stosowane w przypadku wszystkich twardych, półtwardych oraz miękkich rur miedzianych (do średnicy 7/8").

Zalety i cechy charakterystyczne łączników do rur >B< MaxiPro

 Zwiększona ekonomiczność systemu >B< MaxiPro to nie jedyna jego zaleta. Instalacje wykonane z jego wykorzystaniem cechują się między innymi takimi walorami jak:

 • Brak płomienia - dzięki wykonaniu systemu bez konieczności posługiwania się otwartym ogniem, nie trzeba uzyskiwać pozwolenia na prace stwarzające zagrożenie pożarowe.
 • Mechaniczne łączenie - dzięki temu, że rury miedziane są zaprasowywane, nie trzeba stosować przedmuchu azotem.
 • Niższe koszty - szybszy i łatwiejszy sposób łączenia rur z miedzi pozwala zaoszczędzić na robociźnie.
 • Wygoda - w przeciwieństwie do metody lutowania, łączenie rur wykonanych z miedzi w systemie >B< MaxiPro jest zupełnie nieuciążliwe dla otoczenia i może być wykonane przez jednego pracownika bez jakichkolwiek zakłóceń.
 • Łatwy dostęp - jako że nie trzeba wykorzystywać butli z gazem do lutowania, zdecydowanie łatwiej dotrzeć do trudno dostępnych miejsc pracy.
 • Wysoka jakość - metoda łączenia elementów miedzianych za pomocą złączek zaciskowych jest wysoce skuteczna i za każdym razem gwarantuje maksimum bezpieczeństwa.
 • Szczelne połączenia - złączki zaprasowywane są w trzech punktach, co zapewnia maksymalną szczelność miedzianych rur i kształtek.
 • O-ring HNBR - pierścień O-ring wykonany jest z największą dbałością, a dodatkowo zabezpieczony przez konstrukcję kielicha, która ułatwia wprowadzenie do niego rury.
 • Przejrzyste oznaczenia - złącza opatrzone zostały różnymi oznaczeniami, które wskazują ich przydatność do zastosowań w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych o wysokim ciśnieniu.
 • Ciągłość uziemienia - system nie wymaga dodatkowych elementów zabezpieczających ciągłość elektryczną.
 • Niezbędna certyfikacja - elementy systemu zatwierdzone zostały do montażu w instalacjach przemysłowych i w obiektach użyteczności publicznej.
 • 10-letnia gwarancja - ponad 20 lat stosowania tej metody na całym świecie skutkuje bardzo długim okresem gwarancyjnym zapewnianym przez producenta.
 • Wsparcie techniczne - producent zapewnia pomoc techniczną doświadczonych zespołów.

Technologia stosowana w instalacjach miedzianych >B< MaxiPro

Jak pisaliśmy wyżej, jakość połączeń instalacji rurowych w systemie >B< MaxiPro gwarantowana jest między innymi przez trzypunktowe zaciski. Po każdej stronie karbu znajduje się jeden z tych punktów, a dodatkowo zaprasowywany jest karb z O-ringiem. Zapewnia to trwałe i bezpieczne połączenie.

Jak dowiodły liczne testy, montaż łączników zaprasowywanych zajmuje nawet trzykrotnie mniej czasu niż proces lutowania na twardo.

Jakich narzędzi potrzebujesz do montażu? Wybierz zaciskarkę i szczęki zaciskowe!

Zaciskarka Rothenberger ROMAX 4000

 W celu połączenia rur miedzianych należy użyć złączki i zaprasować ją za pomocą specjalnej zaciskarki. To właściwie jedyne narzędzie, którego faktycznie potrzebujesz w tym procesie. Pamiętaj jednak o tym, aby dostosować właściwe szczęki do zaciskarki dla systemu >B< MaxiPro. W tym celu wybierz produkty ROTHENBERGER - tylko one zostały zaaprobowane do używania z łącznikami z tej serii. Aby nie popełnić błędu, zweryfikuj logo i rozmiar szczęk, podane na różowej etykiecie przeznaczonych do zaciskarek ROTHENBERGER ROMAX Compact TT lub Zaciskarka ROTHENBERGER ROMAX 4000.

Nie zapominaj też, aby podczas korzystania z narzędzi chronić swoje uszy oraz oczy. Przed użyciem zaciskarki sprawdź, czy szczęki wolne są od uszkodzeń i ewentualnych odkształceń. Wewnątrz profilu szczęki nie powinno być żadnych zanieczyszczeń.

Zaufaj systemowi >B< MaxiPro marki Conex Bänninger

Marka Conex Bänninger może pochwalić się już ponad stuletnią obecnością na rynku. Przez ten czas wyprodukowała ponad 22 miliardy łączników i zaworów, stosując przy tym indywidualne podejście i innowacyjne metody. Poskutkowało to przełomowymi osiągnięciami w projektowaniu złączek, z których korzystają użytkownicy na całym świecie.

Firma Conex Bänninger zgromadziła bogate doświadczenie i ogromną wiedzę na temat produktów będących jej domeną. Nic więc dziwnego, że stawia na perfekcjonizm. Na przestrzeni wieku marce zaufały światowe rynki budownictwa zarówno mieszkaniowego, jak i przemysłowego, klimatyzacyjnego i chłodniczego. Potwierdzenie najwyższej jakości produktów stanowi certyfikat ISO 9001.

 Jeśli szukasz niezawodnego systemu do wykonania bądź modernizacji instalacji klimatyzacyjnej lub chłodniczej, skorzystaj z metody łączenia rur w systemie >B< MaxiPro!

 

Sprawdź produkty Conex Banninger >B< MaxiPro w hurtowni Onninen

Rura do rekuperacji
Pompa do klimatyzacji