Jak maksymalnie wykorzystać ciepło odpadowe w instalacjach? Sprawdzone metody i technologie

Dodano: czwartek, 19.09.2024


Współczesne technologie odzysku ciepła odpadowego umożliwiają znaczące zwiększenie efektywności energetycznej instalacji grzewczych i chłodniczych. Ciepło odpadowe powstaje w wielu procesach przemysłowych oraz w budynkach, a jego odzysk i ponowne wykorzystanie ciepła odpadowego może prowadzić do obniżenia kosztów energii cieplnej i energii elektrycznej, przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływu na środowisko. Czym jest ciepło odpadowe? Sprawdź metody i technologie, przyczyniające się do optymalizacji systemów grzewczych z wykorzystaniem dostępnych na rynku urządzeń.

Zakład produkcyjny wytwarza ciepło odpadowe

Sprawdź pompy ciepła w hurtowni Onninen

Procesy podgrzewania i ochładzania w przemyśle 

Procesy odzysku ciepła (podgrzewania i ochładzania) stanowią kluczowy element cyklów produkcyjnych w wielu gałęziach przemysłu. Należy tu wymienić przemysł spożywczy, chemiczny czy energetyczny, a to zaledwie drobny ułamek branż zainteresowanych ciepłem odpadowym jako surowcem.

Pompa ciepła powietrzna Bosch monoblok CS7000iAW 17 ORM-T - 14,4 kW, 3 fazowa, 400 V 8734100556W instalacjach przemysłowych ogromne ilości energii cieplnej są emitowane do otoczenia, co poza negatywnymi skutkami dla środowiska, sprzyja powstawaniu znacznych strat ekonomicznych. Jednym z rozwiązań minimalizujących te straty jest odzysk ciepła pochodzącego z procesów produkcyjnych. Co ciekawe, doskonałe rezultaty przynosi wykorzystanie ciepła odpadowego pochodzącego np. z oczyszczalni ścieków.

Ciepło odpadowe może być efektywnie ponownie wykorzystywane np. do ogrzewania budynków w przypadku chłodu, czy do zasilania sieci systemów klimatyzacji. W ten sam sposób może być ogrzewana woda użytkowa.

Kluczowe w tym procesie jest prawidłowe zaplanowanie instalacji odzysku, co w praktyce oznacza efektywne wykorzystanie ciepła odpadowego. W zależności od rodzaju procesu i temperatury odpadowej można zastosować różne technologie, takie jak pompy ciepła i wymienniki ciepła, co przyczynia się do poprawy efektywności systemu. Aby uzyskać zwiększenie wydajności systemu pozyskiwania energii cieplnej, instalowane są urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii:

  1. Powietrzne pompy ciepła, które pozwalają na odzysk ciepła nawet z niskich temperatur powietrza zewnętrznego.
  2. Gruntowe pompy ciepła, wykorzystujące stabilną temperaturę gruntu (energia geotermalna) do efektywnego ogrzewania budynków.
  3. Fotowoltaika i magazyny energii, umożliwiające przechowywanie nadwyżki energii elektrycznej wygenerowanej przez fotowoltaikę.

Jak odpowiednio zagospodarować wykorzystanie energii w obiegu?

Odpowiednie zagospodarowanie energii w obiegu polega na zastosowaniu i integracji różnych źródeł energii oraz urządzeń magazynujących. Ciepło odpadowe można przekształcić w energię elektryczną lub cieplną, którą następnie wykorzystuje się w procesach przemysłowych lub jako ogrzewanie budynków.

Pompa ciepła powietrzna split De Dietrich HPI Evolution 27 TR-2 (MIT-IN-2/E)Jednym z kluczowych narzędzi w tym zakresie są pompy ciepła, które pozwalają na efektywne wykorzystanie ciepła poprzez podniesienie jego temperatury, a tym samym jego ponowne użycie w systemach grzewczych.

Ważnym elementem jest także fotowoltaika, co w połączeniu z magazynami energii, umożliwia zasilanie urządzeń grzewczych, takich jak powietrzne czy gruntowe pompy ciepła. Należy podkreślić, że wydajne magazyny energii, pozwalają na przechowywanie nadwyżki energii elektrycznej i jej późniejsze wykorzystanie do zasilania instalacji.

Efektywność wykorzystania ciepła odpadowego zależy również od prawidłowego zarządzania przepływami ciepła w instalacji, co pozwala na zmniejszenie strat i zwiększenie efektywności całego systemu.

Optymalizacja systemu ogrzewania przez użycie ciepła odpadowego

Pompa ciepła powietrzna monoblok Termet Heat Platinum 23 EVI/DCOptymalizacja systemu ogrzewania przy wykorzystaniu ciepła odpadowego polega na maksymalnym wykorzystaniu dostępnych zasobów cieplnych pochodzących z procesów produkcyjnych lub budynków. Kluczowym elementem jest odpowiedni dobór urządzeń i ich integracja w systemie grzewczym.

Przykładem może być zastosowanie powietrznych pomp ciepła, które umożliwiają odzysk ciepła odpadowego z powietrza wylotowego z procesów przemysłowych, a następnie jego ponowne wykorzystanie do ogrzewania budynków lub wody użytkowej.

Przykładowe rozwiązania dostępne na rynku obejmują pompy ciepła, które można zintegrować z istniejącymi systemami ogrzewania w budynkach przemysłowych. Takie systemy mogą znacznie zwiększyć efektywność energetyczną oraz obniżyć koszty eksploatacji.

Zalety odzysku ciepła odpadowego:

  • Obniżenie kosztów eksploatacyjnych instalacji grzewczych.
  • Zwiększenie efektywności wykorzystania energii w procesach przemysłowych.
  • Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla (CO2) i pozytywny wpływ na środowisko.
  • Wykorzystanie nowoczesnych technologii, takich jak fotowoltaika i magazyny energii.
  • Zastosowanie kogeneracji, jako równoczesne pozyskiwanie energii elektrycznej oraz ciepła w jednym procesie technologicznym. Proces ogranicza spalanie paliwa oraz wpływa na obniżenie kosztów transportu energii.

Nowoczesne technologie, umożliwiają skuteczny odzysk ciepła oraz jego efektywne wykorzystanie w systemach grzewczych. Na przykład gruntowe pompy ciepła pozwalają na wykorzystanie stabilnych warunków temperaturowych gruntu, co przyczynia się do efektywnego działania systemu przez cały rok.

Sprawdź ofertę Onninen już dziś. Skorzystaj z okazji, by wesprzeć efektywne wykorzystanie ciepła odpadowego i przyczynić się do zwiększenia efektywności energetycznej wykonanych przez siebie instalacji.

Sprawdź pompy ciepła w hurtowni Onninen