Jak monitorować fotowoltaikę i zużycie prądu?

Dodano: wtorek, 25.04.2023


Montaż pompy ciepła zasilanej instalacją fotowoltaiczną to niezawodny i sprawdzony sposób na zmniejszenie rachunków za prąd i poprawę jakości powietrza. Dla wielu inwestorów duże znaczenie ma też fakt, że dzięki temu dokładają swoją cegiełkę do spowolnienia zmian klimatu. Zużycie prądu przez pompę ciepła można jednak jeszcze bardziej zmniejszyć. By było to możliwe, konieczne jest jednak bieżące monitorowanie i analizowanie poboru energii. W tym zadaniu znacznie pomoże monitor zużycia energii FOX ENERGY 3.

Licznik energii fox energy 3

Bezprzewodowy monitor zużycia energii elektrycznej FOX Energy 3

FOX Wi-MEF-3 to monitor parametrów sieci. Urządzenie może obsługiwać sieci jedno- lub trójfazowe oraz oferuje obustronne działanie i 4-kwadrantową funkcjonalność. Jedynym wymaganiem co do skorzystania z systemu jest dostęp do sieci Wi-Fi i internetu. Pomiar zużycia energii odbywa się z użyciem trzech kompaktowych przekładników prądowe. Dzięki niewielkim rozmiarom, Wi-MEF-3 zmieści się nawet w małej rozdzielni, a jego montaż nie wymaga żmudnego odłączania przewodów. Instalacja będzie jeszcze prostsza dzięki temu, że przekładniki posiadają otwierany rdzeń.

Sprawdź produkty marki F&F w hurtowni Onninen

Jak płacić mniej za prąd?

W wielu przypadkach energia wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną jest niewystarczająca do zaspokojenia zapotrzebowania pompy oraz pozostałych urządzeń działających w danym gospodarstwie. Konieczny jest wówczas pobór prądu z sieci. Związane z jego zakupem koszty można na szczęście znacząco zredukować. Najskuteczniejszy sposób to dobór korzystnej taryfy oraz dopasowanie pracy pompy i całej instalacji do jej specyfiki. Planując największe zużycie energii na godzinach, kiedy jest ona najtańsza, możemy zmniejszyć wydatki nawet o kilkadziesiąt procent.

3-fazowy monitor zużycia energiiDostosowanie pracy odbiorników energii wymaga pozyskania danych o jej zużyciu oraz dokładnej analizy. Bez dedykowanych rozwiązań jest to zadanie trudne i czasochłonne. Warto więc skorzystać z monitora energii FOX ENERGY 3. Swoim użytkownikom oferuje on szeroki zakres funkcji – przede wszystkim:

 • monitoring zużycie energii i rejestrację wyników. Pomiary mogą dotyczyć zarówno wyprodukowanego jak i zużytego prądu;

 • analizę poboru prądu w cyklu dziennym, miesięcznym i rocznym;

 • prognozowanie zużycia energii w danym okresie rozliczeniowym (również pod względem dostępnych taryf);

 • monitoring najważniejszych parametrów sieci elektrycznej: mocey, napięć, prądów. System oferuje także możliwość zapisu wyników;

 • eksport wyników pomiarów do plików w wybranym formacie (csv i excel);

 • udostępniać wyników w czasie rzeczywistym dzięki interfejsowi RestAPI.

Monitoring energii elektrycznej

WI-MEF-3 to idealne rozwiązanie dla właścicieli domów szukających sposobu na skuteczny monitoring zużycia energii. Jeśli już masz lub planujesz zainstalować system fotowoltaiczny, dzięki urządzeniu i całemu systemowi FOX zyskasz korzyści takie jak:

 • intuicyjna obsługa;

 • dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań takich jak programatory czasowe, integracja z kalendarzem Google czy funkcje astronomiczne;

 • najwyższy poziom bezpieczeństwa;

 • zabezpieczenie na wypadek awarii sieci Wi-Fi dzięki bezpośredniemu połączeniu Bluetooth;

 • modułowa budowa i możliwość rozszerzania funkcjonalności;

 • szeroki wybór metod sterowania (np. z użyciem głosu, umieszczonych na ścianie przycisków manualnych, aplikacji mobilnej lub chmury F&F);

 • kompatybilność z wieloma urządzeniami i systemami – np. oświetleniem, gniazdami sieciowych, sprzętem AGD i RTV, żaluzji i rolet, bram itp.

FOX aplikacja

System Fox Energy wyróżnia między innymi funkcja wyboru głównej taryfy do rozliczania zużycia energii oraz przeprowadzenia szczegółowej analizy z symulacją. Dzięki niej użytkownik może ocenić, jakie rachunki płaciłby po przejściu na na inną taryfę taryfie. Daje to możliwość obniżenia kosztów energii elektrycznej oraz dostosowanie taryfy do swojego stylu życia i zużycia energii w ciągu dnia. Co ważne, wszystkie dane pomiarowe są zapisywane na serwerach w Polsce. Użytkownik może uzyskać do nich dostęp w dowolnym momencie, korzystając z darmowej aplikacji mobilną na systemy Android i iOS lub strony obsługiwanej przez każdą przeglądarkę.

Sprawdź liczniki energii elektrycznej w hurtowni Onninen

Panele fotowoltaiczne 500 W
Panele pv