Jak obliczyć zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła?

Dodano: poniedziałek, 4.11.2024


Nowoczesne, odnawialne źródła energii zyskują na coraz większym znaczeniu ze względu na to, że produkują czystą, tanią energię. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest pompa ciepła, dzięki której można znacząco obniżyć rachunki za prąd, zyskując jednocześnie komfort cieplny w domu. Wszystko to brzmi bardzo obiecująco, lecz powinniśmy pamiętać, że jej wydajność uzależniona jest od kilku czynników. Niezbędne jest tu właściwe oszacowanie zużycia energii, co pozwala na optymalizację kosztów, ale również na dostosowanie mocy pompy ciepła do potrzeb budynku. Omówimy wszystko, co ważne w tym temacie: przyjrzymy się metodom obliczenia zużycia energii przez pompy ciepła, biorąc pod uwagę takie aspekty jak COP (współczynnik wydajności), rodzaj urządzenia oraz warunki pracy.

Biała jednostka zewnętrzna pompy powietrznej ciepła na wiszącym stelażu przed domem jednorodzinnym

Sprawdź watomierze w hurtowni Onninen

Współczynnik COP, a zużycie prądu przez pompę ciepła

Współczynnik COP (Coefficient of Performance) to kluczowy parametr określający zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła. Wyraża stosunek ilości ciepła, które zostało dostarczone do buydnku - do energii zużytej przez urządzenie. Im wyższy współczynnik, tym efektywność pompy jest większa.

Oznacza to de facto, że przy mniejszym zużyciu prądu można uzyskać więcej energii cieplnej. COP jest uzależniony od różnych czynników, zwłaszcza od różnicy temperatur pomiędzy źródłem ciepła a wnętrzem budynku. Równie istotna jest tu wydajność techniczna pompy ciepła. Jeśli znamy już wartość COP, możemy dokładnie obliczyć i oszacować, ile energii elektrycznej zużyje ona w określonych warunkach. 

Żeby lepiej to zrozumieć, warto posłużyć się przykładem, w którym dysponujemy pompą ciepła o wartości COP na poziomie 4. W tej sytuacji na każde 1 kWh zużytej energii elektrycznej urządzenie dostarcza 4 kWh ciepła. Widzimy więc, że zużycie prądu przez pompę jest tu na niskim poziomie, a więc zapotrzebowanie na energię nie jest duże, co pozytywnie wpływa na rachunki za prąd. 

Podstawowe czynniki na ilość zużytego prądu przez pompę ciepła

Jak widzimy, to, ile prądu zużywa pompa ciepła, określa przede wszystkim współczynnik COP. Temat ten wymaga jednak dalszych wyjaśnień, gdyż duże znaczenie ma tu także rodzaj pompy ciepła. Dostępne są ich różne rodzaje, takie jak systemy powietrze-woda, gruntowe czy woda-woda. Zdecydowanie najchętniej wybierane są zaś powietrzne pompy ciepła.

Pompa ciepła powietrzna split Atlantic Extensa AI Duo R32 - 6 kW, 1 fazowa, 230 V z podgrzewaczem c.w.u. 190lOferowane są urządzenia o różnej mocy, przystosowane do większości budynków. Relatywnie korzystne cenowo w zakupie i montażu, przynoszące szybki zwrot z inwestycji. Innym ważnym czynnikiem wpływającym na zużycie prądu jest temperatura zewnętrzna, jak również różnica temperatury między źródłem ciepła a ogrzewanym budynkiem. To dlatego, że w zimniejszych budynkach pompy mogą wymagać więcej energii, gdyż ich wydajność spada.

Biorąc to pod uwagę, pamiętajmy, że niezwykle istotnym aspektem jest izolacja termiczna. Dobrze zaizolowane obiekty potrzebują po prostu mniej ciepła do utrzymania komfortowej temperatury. To bezpośrednio obniża zużycie energii przez pompę. Inne kluczowe czynniki dotyczą częstotliwości pracy pompy oraz dobrania jej odpowiedniej mocy. 

Czy da się obniżyć rachunki za energię elektryczną zużytą przez pompę ciepła?

Licznik energii elektrycznej staje się czasem najmniej lubianym urządzeniem w domu, szczególnie wtedy, gdy pokazuje ogromne wartości zużycia. To samo powiemy o innych tego rodzaju elementach, jak watomierz. Aby tego nie doświadczać, aby roczne zużycie prądu nie przerażało, warto dowiedzieć się, jak obniżyć rachunki za zużycie prądu przez pompę ciepła. 

Pompa ciepła powietrzna Rotenso HEATMI SPLIT HES60X1o R14Najważniejsze są tu odpowiednie działania wpływające pozytywnie na większą efektywność systemu grzewczego - dotyczące nie tylko ogrzewania, ale też ciepłej wody użytkowej. Niezwykle ważna jest tu optymalizacja pracy pompy, co można osiągnąć poprzez regulację temperatury docelowej, dostosowania harmonogramu pracy, a także wyboru niższych ustawień w czasie, gdy nie ma zapotrzebowania na pełne ogrzewanie. 

Dobrze też zainwestować w dobrą izolację budynku, bo zmniejszy to straty ciepła, sprawiając, że powietrzna pompa ciepła będzie zużywać mniej energii, ażeby osiągnąć pożądaną temperaturę. Innym ważnym krokiem może być również integracja systemu z instalacją fotowoltaiczną, co może pokryć część lub całość zapotrzebowania energetycznego. Pod tym względem powinniśmy też zastanowić się nad rekuperacją. Zawsze też trzeba pamiętać o regularnych przeglądach technicznych i dbaniu o jej konserwację.

Jak obliczyć roczne zużycie prądu przez pompę ciepła?

Watomierz, kalkulator energii z wyświetlaczem LCD ORNO OR-WAT-435/BŻeby obliczyć roczne zużycie prądu przez pompę ciepła, musimy wziąć pod uwagę kilka podstawowych danych. Na początek oceńmy współczynnik COP (Coefficient of Performance). Pisaliśmy już o tej zależności, że im jest wyższy, tym działanie urządzenia jest efektywniejsze, co sprawia, że urządzenie zużywa mniej energii do wytworzenia tej samej ilości ciepła. 

W dalszej kolejności uwzględnijmy zapotrzebowanie budynku na energię cieplną, wyrażoną w kWh na rok, co uzależnione jest od metrażu, poziomu izolacji i lokalnego klimatu. Aby precyzyjnie obliczyć zużycie prądu, powinniśmy podzielić roczne zapotrzebowanie na energię cieplną przez średni COP pompy ciepła w danym klimacie.

Przykładowo dla domu o zapotrzebowaniu na poziomie 10,000 kWh i pompy z COP 4, roczne zużycie energii elektrycznej wyniesie 2,500 kWh. Może się ono różnić zależnie od różnych czynników, jak wahania temperatur, regularna konserwacja pompy oraz sposób jej użytkowania.

Sprawdź watomierze w hurtowni Onninen