Odetkanie zatkanego zlewu wbrew pozorom nie musi być bardzo trudne czy czasochłonne. Jednak trzeba pamiętać, by dobrać metodę do rodzaju rur, ale też tego, jak mocno zatkany jest odpływ. Należy zauważyć, że do wyboru jest naprawdę wiele środków, ale też metod. Szczególnie zalecana jest metoda mechaniczna. Warto na ten temat dowiedzieć się więcej.
Sprawdź przepychacze w hurtowni Onninen
Jakich środków chemicznych najlepiej używać na zatkany zlew?
Mocno zatkany zlew jest problematyczny i to fakt, z którym trudno się nie zgodzić. Problemem jest nie tylko zalegająca woda, ale również to, że pojawia się bardzo nieprzyjemny, a wręcz cuchnący zapach. Ponadto mocne zatory mogą spowodować uszkodzenie całej instalacji. Można spróbować środków chemicznych, takich jak choćby odkamieniacz.
Trzeba wiedzieć, że wykazuje on dużą skuteczność, a dodatkowo jest bardzo łatwy w użyciu. Pozwala usunąć nawet większe zatory. Usuwa on osady z kamienia, ale i inne osady spowodowane, choćby osadzaniem się metali. Trzeba pamiętać, że środki chemiczne zawarte w takim odkamieniaczu mogą nie sprawdzić się w przypadku słabych i bardzo starych instalacji. Jednocześnie można je stosować zarówno do rur stalowych, jak i polietylenowych.
Dostępne są również inne środki, np. w formie żelu, który udrażnia cały odpływ kanalizacyjny. Jego działanie polega na rozpuszczeniu zalegających nieczystości. Można wybrać także enzymy biologiczne, które rozkładają zatory zarówno w rurach, jak i drenażach. Trzeba jeszcze wiedzieć, że dzięki zawartości enzymów rozkładają zatory na drobne cząstki, które następnie odrywają się od ścian kanalizacji oraz urządzeń sanitarnych. Na uwagę zasługuje jeszcze żel, który eliminuje nieprzyjemny zapach, a także tłuszcz czy odpadki. Wysoka zawartość składników aktywnych reaguje chemicznie, tworząc pianę, która ma działanie udrażniające.
Domowe sposoby na zatkany zlew
W przypadku niedużych zatorów można spróbować domowych sposobów, które są łatwe oraz bezpieczne. Na pewno na uwagę zasługuje metoda, w której wykorzystuje się sodę oraz ocet. Wystarczy tylko wsypać do odpływu pół szklanki sody, a następnie wlać pół szklanki octu. Aby doszło do reakcji chemicznej, zatykamy odpływ bawełnianą szmatką i czekamy godzinę. Na koniec zalewamy wrzątkiem.
Możecie również spróbować innych sposobów, a dokładnie soli oraz wody. Oczywiście na początek wsypujemy do odpływu kilka łyżek soli, a po chwili powoli zalewamy go wrzątkiem. Jeżeli odpływ jest mocniej zatkany, możecie wsypać ok. pół kilograma soli drobnoziarnistej, a następnie bardzo powoli zalewać ją dwoma litrami wrzątku. Inną metodą jest wykorzystanie samego octu, przy czym trzeba wiedzieć, że sprawdzi się ona, gdy odpływ nie jest mocno zatkany, natomiast pojawia się nieprzyjemny zapach.
W tym przypadku wystarczy tylko wlać pół litra octu i odczekać kilka godzin, a następnie spłukać go, wlewając do odpływu ciepłą, ale nie wrzącą wodę. Jeżeli odpływ zatkany jest osadami z mydła, to wystarczy tylko wlać do niego dwa do trzech litrów wrzątku, a po godzinie ponowić tę czynność.
Najlepsze narzędzia do zatkanego zlewu
Metoda mechaniczna to metoda bardzo skuteczna, ale i bezpieczna. Pozwala pozbyć się nawet bardzo mocnych i dużych zatorów, a jednocześnie efekt jest naprawdę dobry. Wbrew pozorom nie trzeba wcale używać standardowych i znanych wszystkim przepychaczy z kielichem. Bardzo dobrze sprawdzi się przepychacz pompowy ręczny, który działa szybko.
Wyposażony jest w korpus odporny na uderzenia. Niewątpliwie jego dużą zaletą są dwie końcówki, co pozwala na wykonanie nawet bardzo trudnego udrożnienia. Jest też łatwy w montażu oraz w demontażu. Oczywiście musimy wspomnieć, że działa zarówno poprzez zasysanie, jak i ciśnieniowo. Ponadto możecie odetkać nawet mocno zatkany zlew w kilka chwil i to bez obaw, że dojdzie do uszkodzenia instalacji.
To rozwiązanie jest nie tylko bezpieczne, ale też ekologiczne. Tak naprawdę wystarczy tylko umieścić przepychacz nad otworem odpływu i użyć drążek. Na uwagę zasługuje również przepychacz ręczny, który umożliwia szybkie zwijanie spirali. Ponadto zapobiega jej przypadkowemu wysunięciu. Śruba blokująca stanowi w tym przypadku dodatkowe zabezpieczenie. Wystarczy wprowadzić tzw. żmijkę do odpływu, by usunąć zanieczyszczenia. Innym rodzajem jest przepychacz bębnowy. Można powiedzieć, że działa on niczym wiertarka, a mianowicie umożliwia usunięcie nawet dużych i twardych zatorów.