Jak odpowiednio dobrać skrzynkę gazową?

Dodano: piątek, 5.04.2024


Skrzynka gazowa ma bardzo ważne znaczenie praktyczne, ochraniając znajdujące się w niej elementy instalacyjne, jak gazomierz, reduktor ciśnienia gazu oraz zawór gazu. Powinna jednocześnie prezentować się estetycznie, żeby nie wpływać negatywnie na wygląd domu i jego otoczenie. Zastanówmy się więc, jak odpowiednio dobrać skrzynkę gazową, oceniając dostępne materiały wykonania, jej wymiary i miejsce umiejscowienia. Na końcu artykułu polecimy też kilka sprawdzonych modeli!

Szara skrzynka gazowa w ścianie budynku

Sprawdź skrzynki gazowe hurtowni Onninen

Z jakiego materiału powinna być wykonana skrzynka gazowa?

Skrzynka gazowa to jeden z obowiązkowych elementów składowych instalacji gazowej. Bardzo ważne, aby dopasować ją pod kątem funkcjonalności. Mowa tu głównie o jej dobrej kondycji przez długi czas, co też wpływa pozytywnie na znajdujące się w środku zawory i inne elementy. Kluczowe więc, aby skrzynka była wykonana z solidnego materiału, odporna na uszkodzenia mechaniczne i inne negatywne czynniki.

Skrzynka gazowa KEN System G056/P BAARD B-056-2Skrzynki gazowe tworzone są przede wszystkim ze stali nierdzewnej i stali ocynkowanej. Pierwsze z wymienionych są dobrze chronione przed korozją, ładnie się prezentuje, więc mamy tu idealne połączenie estetyki i funkcjonalności. To samo powiemy o skrzynce ocynkowanej. Jej również niestraszna jest rdza, lecz nie wygląda tak samo dobrze jak szafka gazowa nierdzewna. Z tego względu maluje się ją proszkowo. Poprawia to jej estetykę, a dodatkowo wzmacnia jej ochronę. 

Warto jednocześnie wiedzieć, że szafkę gazową można też kupić z innych materiałów, jak polipropylen. W przypadku montażu takiej skrzynki pamiętajmy, że zawory muszą mieć określone wymiary, około 25x30x17 cm. Jest bardzo łatwa w montażu, trwała, lekka i dostępna w wielu różnych kolorach. Na uwagę zasługuje też jej niska cena. Ciekawą opcją jest też skrzynka gazowa z laminatu, bardzo konkurencyjna cenowo w porównaniu do innych rodzajów skrzynek. Bezproblemowa w montażu i transporcie. 

Jakie wymiary powinna mieć skrzynka gazowa?

Jednym z ważniejszych parametrów dotyczących skrzynek gazowych jest ich wymiar. Jej wielkość uzależniona jest między innymi od tego, co ma się w niej znajdować. W większości przypadków wybierane są dwa standardowe rozmiary. Jedną z nich jest skrzynka gazowa w rozmiarze 30x30x20 cm, w której jest miejsce tylko na zawór gazu. Druga z nich jest większa - 60x60x25 cm, dlatego też umieścić w niej można gazomierz i reduktor ciśnienia gazu. Oba rozwiązania, zarówno skrzynka gazowa 60x60, jak i 30x30 to - jak wspomnieliśmy - rozwiązania standardowe, lecz nie ma przeszkód, by dobrać skrzynkę gazową o innych wymiarach, która jest dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb. 

Gdzie należy umieścić skrzynkę gazową?

Skrzynkę gazową można umieścić w różnych miejscach, zależnie od tego, jaką wybierzemy. Do wyboru jest skrzynka gazowa wolnostojąca, skrzynka gazowa naścienna i skrzynka gazowa podtynkowa. 

Skrzynka gazowa Weba natynkowa daszek żółta 06-25-0600-41W przypadku pierwszej z wymienionych - skrzynki gazowej wolnostojącej - to warto wiedzieć, że powinna ona być zamontowana w terenie posesji, to znaczy w linii ogrodzenia. To modele o własnej konstrukcji nośnej mające tylną ścianę (plecy). Mogą być zamontowane  na stojaku lub postumencie, a także w ogrodzeniu.

Kolejna z nich - skrzynka gazowa naścienna, jak sama nazwa wskazuje, montowana jest na ścianie budynku. Może być umiejscowiona na powierzchni elewacji lub częściowo zagłębiona w elewacji. Inną opcją jest zlicowanie jej z powierzchnią ściany.

Czasem optymalnym rozwiązaniem na schowanie przyłącza gazowego jest umieszczenie go w skrzynce gazowej podtynkowej. Ten rodzaj szafki może być również zamontowany we wnęce w ścianie budynku, wewnątrz elewacji budynku. 

Niezależnie od rodzaju skrzynki gazowej duże znaczenie ma też klucz do skrzynki gazowej, dzięki któremu skutecznie zamkniemy drzwi, chroniąc przyłącze przed dostępem dla niepowołanych osób. 

Skrzynki gazowe w hurtowni Onninen

Skrzynka gazowa KEN System G056/P BAARD B-056-2 jest bardzo łatwa w montażu na ścianie budynku. Dostępne modele o rozstawie 130 mm: G-4 i G-6. W sam raz do użytkowania w małych domach jednorodzinnych. Jej wymiary są następujące: długość 0,275 m, szerokość 0,64 m, wysokość 0,545 m, waga 4,145 kg, objętość 0,096 m3.

Szafka gazowa na zawór Telbox 06-30-0300-04Szafka gazowa na zawór Telbox o wymiarach 300x340x200 (szerokość x wysokość x długość) i wadze 4,2 kg, wykonana z tworzywa sztucznego w kolorze grafitowym, dzięki czemu prezentuje się elegancko i zapewnia trwałość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Skrzynka natynkowa Weba natynkowa daszek żółta 06-25-0600-41 o wymiarach 600x600x250 (długość x szerokość x wysokość) i wadze 7,5 kg zarówno świetnie się prezentuje, jak i zapewnia zabezpieczenie antykorozyjne. Blacha jest ocynkowana obustronnie i malowana proszkowo. Wszelkie elementy są precyzyjnie dopasowane.

Sprawdź skrzynki gazowe hurtowni Onninen