Jak odpowiednio łączyć rury wentylacyjne? Skrzynka rozprężna

Dodano: poniedziałek, 25.09.2023


Budując domy lub inne obiekty należy pamiętać, że odpowiednio zaprojektowana i wykonana wentylacja jest obowiązkowym elementem, który musi znaleźć się w każdym obiekcie. Jak prawidłowo poprowadzić kanały wentylacji mechanicznej, jak działa skrzynka rozprężna i kiedy należy ją zastosować?

Instalator ze skrzynką rozporową na drewnianym poddaszu

Sprawdź skrzynki rozprężne w hurtowni Onninen

Jak prowadzić kanały wentylacji mechanicznej?

Odpowiednio poprowadzone kanały wentylacji mechanicznej mają ogromny wpływ na jej wydajność, skuteczność działania. Pozwalają też generować rzeczywiste oszczędności energetyczne. Efektywna wentylacja jest jednym z ważniejszych elementów, który umożliwia regularną wymianę powietrza w obiekcie. Utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu wpływa korzystnie na samopoczucie, pozwala ograniczyć wilgotność powietrza, wpływa korzystnie na wymianę powietrza, ograniczając tym samym ilość kurzu, grzybów czy szkodliwych gazów.

Wentylacja mechaniczna jest rozwiązaniem, pozwalającym zachować doskonałą kontrolę, bez względu na warunki atmosferyczne. Systemem mechanicznej wentylacji można odpowiednio sterować, aby utrzymać optymalne warunki powietrza w pomieszczeniach. Skuteczna wentylacja mechaniczna wymaga odpowiedniego rozplanowania kanałów instalacji, dlatego też jej wykonanie powinno zostać zaplanowane na etapie przygotowania projektu budowy domu.

Jak działa skrzynka rozprężna?

Skrzynka rozprężna to jeden z elementów przyłączeniowych, który wykorzystywany jest do wykonania instalacji wentylacyjnej. W układzie do skrzynki rozprężnej przymocowane zostają nawiewne i wywiewne anemostaty. Mogą być stosowane zarówno w budynkach jednorodzinnych, jak i wielkopowierzchniowych. W tych drugich mogą pełnić również dodatkową funkcję tłumiącą, ponieważ pozwalają wygłuszyć hałas, który powstał w instalacji.

moduły do skrzynki rozprężnej HEATPEX ARIA CONNECTW zależności od potrzeb danego projektu instalacji wykorzystywane są różne warianty szafek. W zależności od materiału, z którego zostały wykonane wyróżnia się szafki z tworzywa sztucznego lub stali ocynkowanej. Dla każdej z opcji wyróżnić można zarówno wady, jak i zalety, dlatego ostateczną decyzję trzeba podjąć, biorąc pod uwagę indywidualne czynniki projektu.

Montowane w instalacji wentylacyjnej skrzynki rozprężne są wyposażone w specjalne króćce przyłączeniowe, umieszczane odpowiednio z boku lub u góry. Elementy wlotowe wyposażone są dodatkowo w odpowiednie uszczelki, lub gdy jej brak - występuje specjalna przepustnica. W przypadku króćców wylotowych, to ich wariant musi zostać dopasowany do warianty kratek lub anemostatów znajdujących się w instalacji.

Kiedy stosować skrzynki rozprężne?

Skrzynki rozprężne stosowane są w szczególności w instalacjach wentylacyjnych z odzyskiem ciepła. Rekuperacja cieszy się w ostatnich latach coraz większą popularnością. W tym wariancie skrzynki rozprężne pozwalają efektywnie wykonać instalację, w ich wnętrzu ukrywane są łączenia przewodów i zaworów.

Zadaniem skrzynki rozprężnej jest m.in. wyhamowanie, a następnie wyrównanie przepływu powietrza, zanim napłynie on na element nawiewny. Redukcja prędkości powietrza w instalacji jest ważna w kontekście osób, znajdujących się w pomieszczeniach, do których dochodzi powietrze. Dzięki skrzynkom nawiewnym możliwe jest zredukowanie hałasu, a do tego poprawia się komfort użytkowania.

Skrzynki rozprężne w hurtowni Onninen

moduły do skrzynki rozprężnej HEATPEX ARIA CONNECTDecydując się na montaż rekuperacji należy bardzo dobrze zaplanować wykonanie całej instalacji, a także wybrać odpowiednie komponenty do wykonania. Warto pamiętać, że wydatek traktować należy w kontekście długookresowym, dlatego to nie cena powinna odgrywać kluczowa rolę, lecz jakość i wytrzymałość.

Szukając odpowiedniego urządzenia do rekuperacji warto zwrócić szczególną uwagę na to, aby odpowiednio dobrać wszystkie komponenty. Zapewnienie optymalnej szczelności i kompatybilności jest najważniejsze, dlatego w asortymencie hurtowni instalacyjnej Onninen dostępnych jest wiele akcesoriów, jak np. przedłużenie do skrzynki rozprężnej Zehnder DN 125. Wykonane z tworzywa sztucznego, cechuje się wyjątkową trwałością i funkcjonalnością. Dużą zaletą jest łatwość montażu, całość nie wymaga wykorzystania dodatkowych narzędzi, ponieważ wykorzystana została końcówka wciskowa.

W sprzedaży dostępne są też specjalne moduły do skrzynki rozprężnej HEATPEX ARIA CONNECT. Jedną z największych zalet jest to, że element wykonany jest z trwałego, lecz bardzo wytrzymałego materiału. Zużyte elementy mogą być z łatwością poddane  recyklingowi. Atutem jest wysoka klasa szczelności, rzędu ATC1.

Sprawdź skrzynki rozprężne w hurtowni Onninen

Skrzynka rozprężna
Rura wentylacyjna
Zawór zwrotny wentylacja
Komin wentylacyjny