Jak odpowiednio przygotować się do czyszczenia kanalizacji?

Dodano: czwartek, 31.10.2024


Czyszczenie kanalizacji nie należy do najprzyjemniejszych zadań, niemniej jest konieczne, gdy rury są zatkane, a cała instalacja kanalizacyjna przestaje być wydajna. To duży problem, który może prowadzić do nieprzyjemnych zapachów i nawet do zalania pomieszczeń. Żeby skutecznie poradzić sobie z tymi trudnościami, musimy w pierwszej kolejności poznać przyczyny powstawania zatorów, a następnie dowiedzieć się, jak bezpiecznie i skutecznie oczyścić rury. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów mogących pomóc w przepchaniu zatkanych instalacji. Niezwykle istotna jest również profilaktyka, żeby uniknąć powtórnych komplikacji. W poniższym artykule przedstawimy, jak odpowiednio przygotować się do czyszczenia kanalizacji.

Instalator hydraulik oczyszcza instalację sanitarną w łazience

Sprawdź przepychacze w hurtowni Onninen

Przyczyny powstawania niedrożności w kanalizacji 

Zatory w systemach kanalizacyjnych mogą powstawać z różnych przyczyn, dlatego też zrozumienie tego, jak to się dzieje, jest kluczowe w kontekście skutecznego rozwiązania problemu. Bardzo częstym powodem jest gromadzenie się zanieczyszczeń w rurach, takich jak tłuszcze, oleje i resztki jedzenia. Substancje tego rodzaju twardnieją, tworząc trudne do usunięcia zatory. Inną przyczyną jest zbieranie się osadów z mydła. Po pewnym czasie łączą się z innymi zanieczyszczeniami, co w konsekwencji prowadzi do tworzenia się tzw. kamienia kanalizacyjnego. Kanalizację mogą również zapchać włosy, resztki papieru czy inne przedmioty, które przypadkowo trafią do rur.

Przepychacz Pompowy ręczny W2902107 Virax/WolfmannAle to nie wszystko, bo do niedrożności mogą przyczyniać się też inne czynniki, jak nieodpowiednia instalacja, w tym źle dobrane nachylenie rur kanalizacyjnych, stąd technika instalacyjna zawsze ma znaczenie. To dlatego, że rury, które nie mają odpowiedniego spadku, nie są w stanie odprowadzić wody z odpowiednią siłą. A to prosta droga do tego, by w tak newralgicznych miejscach zbierały się zanieczyszczenia. 

Jak widzimy, przyczyn może być wiele, a zrozumienie przyczyn niedrożności to pierwszy ważny krok do tego, by zapobiegać i skutecznie radzić sobie z tym problemem. Wiedząc, co dokładnie blokuje rury, możemy podjąć odpowiednie działania. Zapobiegną one większym komplikacjom, a tym samym kosztownym naprawom. 

Jak odpowiednio przepchać zatkane rury? Sprawdzone sposoby

Niezależnie jednak od przyczyn, zatkana rura kanalizacyjna wymaga podjęcia kluczowych działań - udrażaniania i czyszczenia. Niezbędne jest tu zastosowanie odpowiednich narzędzi i metod. Jeśli zator jest niewielki, przeważnie już przy użyciu przepychacza, czyli gumowego tłoka, można osiągnąć zadowalające efekty. To proste narzędzie działa na zasadzie wytwarzania ciśnienia, co pomaga rozbić i przesunąć nagromadzone zanieczyszczenia. Żeby jednak zwiększyć skuteczność udrażniania rur tym sposobem, warto najpierw zalać odpływ gorącą wodą. Pomoże to rozpuścić tłuszcze.

Przepychacz ręczny 7,5m /6,4mm W2906007 Virax/WolfmannInnym pomocnym rozwiązaniem do przepychania rur jest użycie spirali kanalizacyjnej. To elastyczne narzędzie pozwalające na mechaniczne usunięcie blokady z wnętrza rury. Wystarczy ją wprowadzić do zatkanego przewodu, a następnie obracać nią, dzięki czemu stopniowo zaczniemy usuwać zanieczyszczenia. To metoda w sam raz do zastosowania, gdy występują głębsze zatory, zwłaszcza tam, gdzie tradycyjny przepychacz nie radzi sobie w czyszczeniu kanalizacji.

Są też takie sytuacje, że powyższe metody są niewystarczające, więc konieczne jest skorzystanie z chemicznych środków czyszczących, takich jak preparaty na bazie kwasów czy wodorotlenku sodu. Udrażnianie rur w tym wypadku powinno się powieść, ponieważ środki te silnie działając, reagując z zanieczyszczeniami. W konsekwencji rozpuszczają je, ułatwiając przepływ wody. Pamiętajmy jednakowoż, że nie zawsze można ich użyć, gdyż te chemikalia mogą być agresywne dla niektórych rodzajów rur, prowadząc do uszkodzeń (na przykład niektóre instalacje z tworzyw sztucznych). Jeśli już, to zawsze używajmy ich z umiarem. 

Może być też tak, że problem jest o wiele bardziej złożony, a zatkanie dotyczy większej części systemu kanalizacyjnego. W takiej sytuacji do czyszczenia rur warto wezwać profesjonalistów. Dysponują oni specjalistycznym sprzętem, takim jak wysokociśnieniowe urządzenia do oczyszczania kanalizacji. 

Profilaktyka, czyli co robić, aby rury się nie tamowały? 

Czyszczenie i przepychanie rur to często zadania, na które jesteśmy skazani. Niemniej, przy odpowiedniej profilaktyce można zminimalizować te utrudnienia. 

  • Jednym z najprostszych sposobów jest regularne przeczyszczanie odpływu, do czego idealnie nadaje się gorąca woda. Róbmy to chociaż raz w tygodniu. Wlejmy do zlewu czy umywalki litr wrzącej wody, co pomoże rozpuścić tłuszcze i inne substancje, które osadzają się na ściankach rur.
  • Unikajmy wrzucania do kanalizacji tłuszczów, resztek jedzenia, fusów z kawy i innych materiałów, które mają tendencję do gromadzenia się w rurach. Sprawdzają się tu sitka do odpływów, bo zatrzymują one większe zanieczyszczenia.
  • Raz na kilka miesięcy warto stosować preparaty enzymatyczne. Rozkładają one organiczne zanieczyszczenia, pomagając jednocześnie utrzymać rury w dobrym stanie. 
  • Bardzo ważna jest również kontrola stanu rur, gdyż regularne przeglądy pozwalają wykryć ewentualne nieszczelności, osady czy pęknięcia.

Czyste rury kanalizacyjne, bez osadów i innych zanieczyszczeń, to brak większych problemów, związanych z tak nieprzyjemnymi sytuacjami, jak zalewanie pomieszczeń. Warto więc zawsze o tym pamiętać!

Sprawdź przepychacze w hurtowni Onninen