Jak odpowiednio się zabezpieczyć przed nadmiarem gazu i spalin w garażu?

Dodano: piątek, 19.04.2024


Bezpieczeństwo jest najważniejsze i nigdy nie należy go bagatelizować. Jednocześnie należy pamiętać, że nawet gdy kupuje się sprzęty najwyższej jakości, może dojść do rozszczelnienia gazu. W garażu dodatkowo uwalniają się spaliny, które stanowią duże zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia. W końcu nie od dziś wiadomo, że tlenek węgla jest cichym zabójcą.

Garaż z oświetleniem i systemem detekcji spalin

Sprawdź syreny alarmowe w hurtowni Onninen

Bezpieczeństwo i ochrona w garażu: wykrywacz gazu 

Detektor tlenku węgla Gazex WG-22.NGS CO, 20/100ppm (s15), sensor p-p, zasilanie 230V, z syreną, do kotłowniGaraż powinien posiadać odpowiedni system wentylacji, który odprowadza nadmiar zanieczyszczeń, a także gaz. Tak naprawdę nie wystarczy tylko zastosować samej wentylacji. Istotne znaczenie mają także wymagania przeciwpożarowe, a to oznacza, że należy zastosować specjalną gęstość obciążenia ogniowego. Musi być ona relatywnie wysoka, nawet jeżeli posiada się elementy nierozprzestrzeniające ognia takie jak drzwi pożarowe. W garażu może ulatniać się także gaz. W takim przypadku niezbędny jest wykrywacz gazu, który po wykryciu niebezpieczeństwa włącza syreny alarmowe.

Każda syrena alarmowa powinna być relatywnie głośna tak, aby mieszkańcy mieli czas na ewakuację oraz wezwanie pomocy. Wykrywacz gazu jest to urządzenie bardzo niewielkie, które jednak stanowi bardzo istotną część systemu bezpieczeństwa. Służy do ciągłego kontrolowania stężenia substancji niebezpiecznych, do których zalicza się nie tylko gaz ziemny, ale i płynny, czyli propan-butan. Nawet w sytuacji, gdy Wasz garaż posiada naprawdę dobrą wentylację. Zastosowanie wykrywacza jest wręcz niezbędne. Alarm włączy się zaraz po wykryciu zagrożenia. Komunikat będzie informować o zagrożeniach. Zobaczycie też ostrzeżenie w postaci np. migających lampek. Jest to wizualny sygnał alarmowy, który włączy się, gdy stężenie gazu zacznie się zwiększać.         

Jak odpowiednio dobrać syrenę alarmową do systemu detekcji gazów? 

Syrena alarmowa z sygnalizatorem świetlnym powinna być dobrana do danego pomieszczenia. W momencie gdy pojawi się zagrożenie, zaczną wyświetlać się komunikaty o wzroście stężenia gazu. Oczywiście nim włączą się sygnały alarmowe, nastąpi uprzedzenie w postaci alarmu wizualnego. Zatem nie od razu usłyszycie wycie syren.

Syrena alarmowa Gazex 105/70 dB, 12V, IP54, wyciszanie przełącznikiem S-3X GazexWycie syreny alarmowej powinno być bardzo głośne. Rzeczywiście natężenie i dźwięk, jaki jest wydawany powinien obudzić nawet mieszkańców, którzy przebywają na piętrze. Modulowany dźwięk, który ogłasza alarm to także świetna opcja. Syrenę alarmową uruchamia bardzo czuły czujnik. Gdy następuje wyciek bądź zwiększa się stężenie gazu, następuje alarm powietrzny oraz można usłyszeć dźwięk syreny alarmowej.

Sygnały mogą być naprawdę różne. Może być to tzw. pikanie. Dźwięk może być bardziej wibrujący. Ważne jest to, by naprawdę przeszkadzał. Dźwięk syren może być poprzedzony długim sygnałem, który świadczy o włączeniu się alarmu i konieczności przeprowadzenia ewakuacji.       

Zastosowanie i przeznaczenie syren alarmowych z sygnalizatorem świetlnym 

Najczęściej czujnik gazu włącza się, gdy stężenie substancji szkodliwej wynosi 15%. Czujnik powinien znajdować się na wysokości, a więc h, 15 cm poniżej sufitu. Jeżeli chodzi o odległość mierzoną w poziomie to nie powinna być ona większa niż 6 metrów. Po spadku stężenia następuje odwołanie syreny, czyli po prostu automatycznie się wycisza. Bardzo dobrym wyborem jest syrena z sygnalizatorem świetlnym.

W takim przypadku otrzymujecie podwójne zabezpieczenie, a więc wizualne oraz głosowe. Ostrzegawcze światło jest bardzo intensywne i najczęściej pojawia się w momencie, gdy następuje szybki wzrost stężenia gazu. Często bywa tak, że wraz z sygnałem świetlnym uruchamia się modulowany dźwięk. Czujnik gazu może być wyposażony w funkcję radia. Możecie nim zarządzać za pomocą aplikacji mobilnej. 

Syreny alarmowe w hurtowni Onninen 

Na uwagę zasługuje syrena alarmowa Gazex 105/70 dB, 12V, IP54, wyciszanie przełącznikiem S-3X Gazex. Dopracowany jest w każdym, nawet najmniejszym, szczególe. Pomimo niskiej ceny wyróżnia się dobrymi parametrami technicznymi. Jego wyciszenie następuje przy użyciu przycisku. Łatwo i szybko można go zamontować nawet na ścianie nośnej.

Domowy detektor dwugazowy Gazex DK-24 CO+metan, alarm 50ppm+15% DGW, wyj.do syreny zewn., sensor p-p, zasilanie 230VDobrym wyborem może być także detektor tlenku węgla Gazex WG-22.NGS CO, 20/100ppm (s15), sensor p-p, zasilanie 230V, z syreną, do kotłowni. To produkt idealny do każdej kotłowni oraz garażu. Posiada trzy systemy alarmowe oraz specjalny system zasilania power. Dla jeszcze większej niezawodności został wyposażony w mikroprocesory. W razie pojawienia się awarii na tablicy zaświeci się żółty guzik.

Warto zdecydować się na domowy detektor dwugazowy DK-24 CO+metan, alarm 50ppm+15% DGW, wyj.do syreny zewn., sensor p-p, zasilanie 230V. Wykrywa on zarówno gaz, jak i tlenek węgla. To idealny produkt do użytku domowego. Warto zauważyć, że jest na baterie, zatem trzeba pamiętać o ich regularnej wymianie.

Sprawdź syreny alarmowe w hurtowni Onninen