Jak odpowiednio sprawdzić czy czujka dymu działa?

Dodano: piątek, 5.04.2024


Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego też coraz więcej osób pamięta o tym, by stosować czujniki dymu. Trzeba wiedzieć o tym, że bardzo duże znaczenie ma tutaj regularne sprawdzanie, czy czujnik dymu prawidłowo działa. Wśród czujek dymu wyróżniamy różnego rodzaju modele. Dziś podpowiemy Wam, jak sprawdzać czy prawidłowo działają.

Inspektor sprawdza poziom gazu  z czujnikiem

Sprawdź gaz testowy do czujek dymu w hurtowni Onninen

Jak prawidłowo przetestować czujki dymu? 

Dostępne są różnego rodzaju czujniki. Zastosowanie czujników czadu w obecnych czasach jest bardzo częste. Warto jednak wiedzieć, że mogą one nie wystarczyć. Niezbędne jest także urządzenie, a więc czujka dymu. Trzeba wiedzieć, że wyróżniamy modele izotopowe, które zwane są także jonizacyjnymi oraz optyczne, które określa się mianem fotoelektrycznych. Izotopowe zdecydowanie rzadziej montuje się w domach, gdyż mogą emitować promieniowanie radioaktywne.

Gaz testowy do czujników dymu Hsi Fire PurCheck 30S HFS-PC30SOczywiście warto wybierać czujki, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne, np. wykonane są z tworzyw sztucznych i posiadają plastikową nasadkę. Dzięki temu nie ulegają korozji. Zastosowanie czujników dymu tytoniowego także jest bardzo powszechne. Aby wykonać test, wystarczy nacisnąć, a następnie przytrzymać przycisk "TEST", aż do momentu, gdy włączy się sygnalizacja dźwiękowa i będzie migać czerwona dioda. Bardzo ważną rolę podczas przeprowadzania testu odgrywa gaz testowy do czujek dymu.

Puszka gazu testowego pozwala na przetestowanie zarówno czujników dymu, jak i czujników czadu. Można też zastosować spray testowy. Raz w roku zaleca się sprawdzenie czujnika właśnie za pomocą gazu testowego. Natomiast pierwszy sposób należy wykonywać raz w tygodniu. Jedna puszka aluminiowa wystarczy, by przeprowadzić test.           

Odpowiednie ustawienie czujki dymu 

Gaz testowy do czujników czadu i dymu tytoniowego Aisko TESTER ALARM TEST AIS-GT-CODT400Produkt taki jak czujnik dymu jest niezbędny dla zachowania komfortu. Jeżeli dojdzie do wydzielania gazu, włączy się alarm. Podobnie zresztą pracują czujniki czadu. Ich zastosowanie niweluje ryzyko pożaru. Istotne znaczenie ma właściwe ustawienie czujnika, a mianowicie powinien on zostać umieszczony pod sufitem, najlepiej na wysokości 2 metrów nad ziemią.

Wynika to z faktu, że dym przemieszcza się właśnie w tym miejscu, a więc dzięki temu czujnik może jak najszybciej wyłapać zagrożenie. Odległość produktu powinna wynosić nie więcej niż 6 metrów od głównego źródła gazu, czyli pieca. Czujkę należy we właściwy sposób przygotować do użycia, a więc regularnie sprawdzać pracę i wykonywać testy, wykorzystując gaz testowy, który posiada plastikowy atomizer. Jest on łatwy w użyciu.    

Gaz testowy do czujek dymu w hurtowni Onninen 

Na uwagę zasługuje gaz testowy do czujników dymu Hsi Fire PurCheck 30S HFS-PC30S. Jest to aerozol, który pozwala sprawdzić optyczne i jonizacyjne czujki. Nie powoduje korodowania poszczególnych elementów. Nie zanieczyszcza też czujek. Spray wystarczy tylko rozpylić, by sprawdzić, czy czujnik prawidłowo działa. Nie trzeba stosować żadnego dodatkowego sprzętu, by przeprowadzić test. Co ważne, ten spray jest w pełni bezpieczny dla ludzi i zwierząt.

Zestaw do testu Gazex GTS-DEX DEX/F, DEX/P, DEX/ADobrym wyborem będzie też gaz testowy do czujników czadu i dymu tytoniowego Aisko TESTER ALARM TEST AIS-GT-CODT400. Ten aerozol nadaje się również do czujników czadu i dymu tytoniowego. Możesz szybko sprawdzić, czy urządzenie prawidłowo działa. To, co wyróżnia ten produkt to fakt, że wyposażony jest w specjalną dyszę, która umożliwia precyzyjną aplikację.

Warto zdecydować się także na zestaw do testu Gazex GTS-DEX DEX/F, DEX/P, DEX/A. Pomimo niskiej ceny ten produkt jest naprawdę niezawodny. Może być wykorzystywany nie tylko na użytek prywatny, ale też przez firmy montujące ogrzewanie czy kominiarzy. Pozwala na sprawdzenie, czy prawidłowo działają detektory gazów różnego typu.

Sprawdź gaz testowy do czujek dymu w hurtowni Onninen