Jak odpowiednio zabezpieczyć się z kłódką energetyczną?

Dodano: środa, 25.10.2023


Kłódki energetyczne (inaczej kłódki stacyjne) są powszechnie wykorzystywane do prostego zabezpieczania obiektów przed dostępem osób nieupoważnionych. Nadają się do różnych zastosowań. Jak działa kłódka energetyczna? Czym różni się od kłódki do drzwi, furtki, bramy czy walizek? W jakich miejscach się przydaje? I jak wybrać kłódkę energetyczną do skrzynki elektrycznej, by rzeczywiście spać spokojnie? Eksperci Onninen znają odpowiedzi na Twoje pytania!

Rozdzielnica elektryczna zamykana na kluczyk

Sprawdź kłódki energetyczne w hurtowni Onninen

Na jakiej zasadzie działa kłódka energetyczna?

Kłódka energetyczna Onnline BKE-22T trójkątKłódka energetyczna to przykład prostego konstrukcyjnie, uniwersalnego zabezpieczenia o szerokim spektrum zastosowań. Chociaż jej otwarcie wymaga użycia klucza, to zapewnia ona podstawowy poziom ochrony. Działa na zasadzie systemu jednego klucza. Do jej otwarcia służy specjalny, uniwersalny klucz z końcówką w kształcie trójkąta lub półksiężyca. Wgłębienia pasują do otworu w kłódce. Istnieją również klucze z kombinacją gniazd niezbędnych do otwarcia zamków w różnych kłódkach energetycznych. W związku z powyższym, kłódka energetyczna nie stanowi de facto alternatywy dla zamka patentowego. 

Jaka kłódka energetyczna przyda się do skrzynki elektrycznej?

Wybierając kłódkę energetyczną do skrzynki elektrycznej, warto zwrócić uwagę na takie parametry, jak:

  • Kłódka energetyczna ETI (trójkąt 9mm) mała (R-15) KST-03typ trzpienia (standardowo półksiężyc albo trójkąt),
  • materiał jarzma,
  • materiał zamka,
  • wymiary jarzma,
  • szerokość korpusu,
  • dodatkowe zabezpieczenia.

Do zabezpieczania skrzynek elektrycznych znajdujących się na na zewnątrz służą kłódki energetyczne wykonane z trwałych, odpornych na warunki atmosferyczne materiałów, jak np. stal nierdzewna. 

Warto pamiętać, że kłódka energetyczna „działa” tylko w połączeniu z kluczem w odpowiednim rozmiarze, z trzpieniem typu półksiężyc albo trójkąt. Niektóre warianty posiadają unikatowe numery, co ułatwia identyfikację i dopasowanie. Klucze kupuje się osobno, aby dostosować ich ilość do indywidualnych potrzeb.

W jakich miejscach przyda się kłódka energetyczna?

Kłódki energetyczne służą do zamykania szafek licznikowych, skrzynek z instalacjami, rozdzielnic, włazów dachowych czy pomieszczeń energetycznych, aby dostęp do określonych urządzeń, obiektów i miejsc miały wyłącznie osoby upoważnione. Znajdują zastosowanie w zakładach przemysłowych, budynkach użyteczności publicznej i innych miejscach. 

Klucz do kłódki energetycznej ETI (trójkąt 9mm) KKT-02Jeśli pałąk i korpus kłódki zostały wykonane z wytrzymałych, odpornych na korozję i czynniki atmosferyczne materiałów, np. ze stali lakierowanej proszkowo, to dopuszcza się jej użycie także na zewnątrz pomieszczeń. Zabezpieczenie w postaci kłódki energetycznej, jak już wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, nie jest równe zamknięciu na zamek patentowy, ponieważ każda osoba może dobrać taki uniwersalny klucz, np. przez internet (co bynajmniej nie oznacza, że ma prawo ingerować w zabezpieczone w taki sposób instalacje elektryczne).

Kluczem na co dzień posługują się pracownicy gazowni, pogotowia energetycznego, służb porządkowych itp. Kłódka energetyczna otwierana kluczem uniwersalnym powinna być stosowana wyłącznie jako zamknięcie tymczasowe, ograniczające dostęp - bez gwarancji bezwzględnej ochrony przed nielegalnym otwarciem. 

Kłódki energetyczne w hurtowni Onninen

W hurtowni elektrycznej Onninen znajdziesz różnego typu kłódki energetyczne: z trzpieniem typu trójkąt i półksiężyc, większe i mniejsze, do zabezpieczania skrzynek, rozdzielnic, liczników, złączy kablowych, włazów itp. Oferujemy wyłącznie solidne, przetestowane, odporne na korozję produkty, do zastosowań zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz budynków. Mogą one pełnić funkcję solidnego i estetycznego zamknięcia przez wiele lat. W asortymencie posiadamy kłódki energetyczne czołowych na polskim rynku dostawców, jak Onnline, Elkros czy Eti. Zamówisz u nas również klucze do kłódek.

Sprawdź kłódki energetyczne w hurtowni Onninen

Kłódka energetyczna