Zawsze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy ocenić stan całej instalacji grzewczej. Jedną z najważniejszych czynności konserwacyjnych jest sprawdzenie, czy grzejniki nie są zapowietrzone. Jeśli obawy się potwierdzą, należy odpowietrzyć kaloryfer. Nie wiesz, od czego zacząć? Przygotowaliśmy instrukcję krok po kroku, jak prawidłowo odpowietrzyć grzejnik. Przy okazji dowiesz się, dlaczego grzejniki się zapowietrzają i jak szybko rozpoznać problem.
Sprawdź odpowietrzniki do grzejników w hurtowni Onninen
Dlaczego grzejnik się zapowietrza?
Niewłaściwie zaprojektowana instalacja grzewcza to główna przyczyna zapowietrzających się grzejników. Wśród najczęstszych błędów konstrukcyjnych należy wymienić:
- nieodpowiednie wypoziomowanie kaloryferów - z pominięciem nachylenia w kierunku zaworu odpowietrzającego;
- nieprawidłowe i nieszczelne połączenia hydrauliczne - nawet najmniejsze nieszczelności mogą powodować przedostawanie się powietrza do układu;
- niewłaściwie umiejscowiony odpowietrznik do grzejnika;
- zbyt mała ilość odpowietrzników.
Należy pamiętać, że wraz z początkiem sezonu grzewczego grzejniki napełniane są wodą, w której często znajdują się pęcherzyki powietrza, co może prowadzić do zapowietrzania się grzejników.
Kolejnym czynnikiem odpowiedzialnym za problem z grzejnikami jest niewydajna praca pompy ciepła, wskutek czego powietrze oddziela się od wody i gromadzi w grzejnikach. Zwykle dzieje się tak, gdy zainstalowano urządzenie o niewystarczającej mocy lub nie było ono regularnie serwisowane.
Po czym rozpoznać, że grzejnik jest zapowietrzony?
Zapowietrzone grzejniki obniżają efektywność pracy systemu grzewczego. Powodują nierównomierne i niewystarczające rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniach, co przekłada się na niższy komfort cieplny odczuwany przez domowników, zwiększone koszty eksploatacyjne i podwyższone ryzyko powstania poważnych uszkodzeń mechanicznych w obrębie instalacji. Przedostawanie się powietrza do grzejnika żeliwnego czy panelowego, chociaż niewidoczne gołym okiem, sprzyja korozji.
Jeśli po uruchomieniu ogrzewania grzejniki cały czas są zimne, grzeją nierównomiernie lub emitują charakterystyczne dźwięki (głośny szum lub bulgotanie), mogą to być oznaki zapowietrzenia.
Kompletna instrukcja krok po kroku: jak dokładnie odpowietrzyć grzejnik?
Do odpowietrzania kaloryferów nie trzeba się specjalnie przygotowywać, a cały proces zajmuje od kilku do kilkunastu minut dla jednego grzejnika. Z narzędzi w zupełności wystarczy śrubokręt lub odpowiedni kluczyk – w zależności od tego, jaki ręczny zawór odpowietrzający zamontowano w grzejniku. Przyda się również mała miska lub inne naczynie na upuszczaną wodę, która zwykle jest brudna. Zawór należy odkręcać powoli i delikatnie, co pozwoli ograniczyć rozpryskiwanie się wody na boki.
Charakterystyczny syk oznacza, że z układu usuwane jest powietrze. Natomiast kapiąca woda to sygnał, że pęcherzyki powietrza zostały skutecznie usunięte. Przed przystąpieniem do prac należy wyłączyć ogrzewanie i poczekać aż kaloryfer całkowicie ostygnie. Nowoczesne grzejniki często są wyposażone w odpowietrzniki automatyczne, co pozwala ograniczyć działania domowników do podstawowej kontroli systemu.
Jak odpowietrzyć grzejnik krok po kroku?
- Wyłącz ogrzewanie i zakręć zawór termostatyczny/zasilający.
- Podłóż naczynie na wodę pod grzejnik.
- Zacznij powoli odkręcać zawór odpowietrzający.
- Gdy ucichnie dźwięk syczenia i do naczynia zacznie skapywać woda, dokręć zawór odpowietrzający.
- Gotowe! Możesz ponownie uruchomić ogrzewanie.
Jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny?
Odpowietrzanie kaloryferów żeliwnych wymaga szczególnej ostrożności ze względu na delikatność elementów. Grzejniki należy odpowietrzać powoli i stopniowo, kontrolując stan ciśnienia w systemie. Po zakończeniu czynności zawory wymagają niezawodnego uszczelnienia. W przeciwnym razie w niedalekiej przyszłości może dochodzić do wycieków i innych problemów.
Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy?
Proces odpowietrzania grzejnika łazienkowego przebiega na analogicznych zasadach, jak grzejnika pokojowego. Podobnie należy dezaktywować ogrzewanie oraz przygotować naczynie i specjalny klucz lub śrubokręt. Jeśli zawór odpowietrzający znajduje się w górnej części kaloryfera, nie potrzebujesz naczynia na wodę. Warto jednak zabezpieczyć górę grzejnika szmatką lub ręcznikiem, aby nie zamoczyć ściany. Kapiąca woda to znak, że można zakręcić zawór.
W hurtowni hydraulicznej Onninen zamówisz głowicę termostatyczną, odpowietrznik automatyczny kątowy oraz wiele innych urządzeń kontrolnych i regulujących, które pozwalają znacząco zredukować ryzyko zapowietrzania się kaloryferów.