Jak odrdzewić narzędzia? Poznaj sprawdzone sposoby usuwania rdzy

Dodano: środa, 31.07.2024


W rzeczywistości korozja jest naturalnym procesem wykorzystywanym przez naturę w celu ochrony środowiska przed tym wszystkim, co pozostawia człowiek. Co ciekawe, zjawisko nie odnosi się wyłącznie do metalu, choć w przypadku narzędzi i elementów konstrukcyjnych jest wyjątkowo uciążliwe, a w niektórych przypadkach nawet niebezpieczne! Jak skutecznie odrdzewić narzędzia? Sprawdź, jakie są sposoby usuwania rdzy?

Zardzewiały młotek ze śrubami z rdzą i gwoździami na drewnianych deskach

Sprawdź narzędzia i artykuły budowlane w hurtowni Onninen

Dlaczego narzędzia rdzewieją? 

Z tych samych powodów, dla których korozji ulegają mosty, szyny, śruby, czy samochody. Materiałem stosowanym przy produkcji narzędzi, jest w większości metal. Gromadząca się na powierzchni rdza stanowi naturalny i nieuchronny proces korozji zmierzający do powrotu pierwiastków metali do ich pierwotnej postaci, w jakiej występują w rudach. Nazywamy to stanem równowagi termodynamicznej.

Narzynki (noże) Rothenberger BSPT 2 1/2-3" 56291Dodajmy, że dynamika powstawania rdzy uzależniona jest od środowiska, w jakim funkcjonuje dany sprzęt. Dotyczy to w jednakowym stopniu narzędzi, śrub, czy nawet całych konstrukcji z metalu. Na szczęście współczesne technologie są w stanie z powodzeniem walczyć z korozją, czy to mechanicznie, czy też przy pomocy substancji chemicznych.

Co więcej, usuwanie rdzy w ten sposób – przy zachowaniu środków ostrożności – jest w pełni bezpieczne, niezależnie od tego, czy stosuje się specjalistyczne preparaty przemysłowe, czy raczej chodzi o mechaniczne usuwanie rdzy w warsztacie lub domu. Wystarczy skrupulatnie stosować się do zaleceń producenta.

Jak prawidłowo odrdzewić narzędzia? 

Warto przypomnieć, że szybkość renowacji zależy od stopnia zaawansowania korozji. Niestety w niektórych przypadkach zardzewiałe narzędzia są już nie do uratowania.

Stół maszynowo-roboczy Wolfcraft Master Cut 2600 WF6918000Na rdzę szczególnie narażone są narzędzia i artykuły budowlane, co wynika ze specyfiki środowiska, w jakim są eksploatowane. Wilgoć, wahania temperatur, opady atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne stale narażają powierzchnię narzędzi na powstawanie ognisk korozji. W tej sytuacji najlepsza metoda ochrony przed rdzą polega na odpowiednim zabezpieczeniu narzędzi, choć nie zawsze jest to możliwe. Cóż zatem można uczynić?

Najprostszym sposobem jest chemiczne usuwanie rdzy przy pomocy preparatów przemysłowych. Przed rozpoczęciem zabiegu usuwania rdzy dobrze jest zadbać o dłonie, ponieważ nie każdy preparat ma właściwości odpowiednie dla bezpieczeństwa skóry. Dłuższy kontakt ze środkiem usuwającym i hamującym rozwój korozji może doprowadzić do poparzeń.

Stosowanie odpowiednich preparatów jest w stanie przywrócić do pierwotnej sprawności nawet narzynki (noże) Rothenberger BSPT 2 1/2-3" 56291, od których stanu zależy precyzja wykonywanych gwintów.

Mechaniczne odrdzewianie narzędzi 

Przy wykorzystaniu mechanicznego usuwania rdzy, stosunkowo łatwo da się usunąć niewielkie ogniska, w początkowej fazie rozwoju rdzy. Jest to rozwiązanie skuteczne i bardzo popularne, które sprawdza się, kiedy narzędzia nie są mocno skorodowane. Dzięki temu narzędzia ręczne bardzo szybko odzyskają swój dawny blask.

Zestaw 8 kluczy płaskooczkowych Ironside 8-22mm 500556081Metoda wiąże się z ręcznym usuwaniem rdzy z metalu za pomocą szczotki drucianej lub papieru ściernego. Papier ścierny z uwagi na swoją elastyczność pozwala pozbyć się rdzy znacznie skuteczniej, ponieważ z jego pomocą łatwiej jest dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, jakie mogą występować w przypadku np. stołu maszynowo-roboczego Wolfcraft Master Cut 2600 WF6918000.

Większa rdza spowoduje konieczność skorzystania ze szlifierki zaopatrzonej w osprzęt do szlifowania metalu. Pracę wieńczy usunięcie papierem ściernym nierówności oraz zabezpieczenie narzędzia specjalnym preparatem zapobiegającym tworzenia się nowych ognisk. Środek antykorozyjny najlepiej jest rozprowadzić szmatką. Można też na narzędzie położyć farbę.

Zastosowanie metody mechanicznej nie gwarantuje trwałości. Zabieg należy powtarzać regularnie, już przy pierwszych oznakach ponownego pojawienia się rdzy.

Domowe sposoby na usuwanie rdzy z narzędzi 

Mogłoby się wydawać, że usuwanie rdzy przy pomocy produktów dostępnych w domy nie jest skuteczne. Nic bardziej mylnego. Dodatkowo domowe sposoby są tanie i przyjazne dla środowiska.

Aby pozbyć się rdzy, powszechnie są wykorzystywane:

  • ocet;
  • soda oczyszczona;
  • mieszanka soli i soku z cytryny;
  • cola lub melasa.

Odrdzewianie narzędzi octem 

Ocet sprawdza się zarówno przy mniejszych, jak i większych powierzchniach. Należy zamoczyć część narzędzia pokrytą korozją w occie i przetrzymać w takim stanie całą noc. Może to być np. zestaw 8 kluczy płaskooczkowych Ironside 8-22 mm.

W przypadku większych narzędzi lub części maszyn skażoną powierzchnie można owinąć nasączoną w occie ścierką.

Odrdzewianie narzędzi sodą oczyszczoną 

Skorodowane miejsce po dokładnym oczyszczeniu i opłukaniu wodą należy pokryć dokładnie sodą oczyszczoną. Połączenie wody z sodą powoduje powstanie pasty, która pozostawiona na narzędziu przez kilka godzin wchodzi w reakcję chemiczną z uszkodzoną powłoką. Naloty rdzy da się usunąć przy pomocy papieru ściernego lub drucianej szczotki.

Odrdzewianie narzędzi mieszanką soli i soku z cytryny 

Podobnie ja w poprzednim przypadku połączenie obu składników tworzy gęstą pastę, nakładaną na kilka godzin na zardzewiałe miejsca.

Odrdzewianie narzędzi colą lub melasą 

Cola lub melasa nadają się do odrdzewiania łańcuchów, narzędzi, rurek i innych metalowych elementów o nieregularnych kształtach. Namoczenie powinno odbywać się przez całą noc w roztworze z wodą o proporcji 1:1. Cola jest znacznie skuteczniejsza. W przypadku melasy na rezultaty trzeba będzie czekać nawet kilkanaście dni. Po zabiegu narzędzia wystarczy przemyć płynem do naczyń i pokryć preparatem antykorozyjnym.

Preparaty do usuwania rdzy z narzędzi 

Specjalistyczne preparaty do usuwania rdzy stosuje się wszędzie tam, gdzie zastosowanie mają maszyny, urządzenia, czy wreszcie narzędzia budowlane. Zaletą profesjonalnych środków chemicznych jest ich siła. Radzą sobie z korozją zarówno na wczesnym etapie jej powstawania, jak i bardziej zaawansowanym. Dodatkowo za stosowaniem preparatów do odrdzewiania przemawia szybkość działania. W efekcie z narzędzi można korzystać niemal natychmiast po oczyszczeniu.

Sprawdź narzędzia i artykuły budowlane w hurtowni Onninen