Jak ogrzewać efektywniej? Poznaj grzałkę do grzejnika

Dodano: poniedziałek, 28.08.2023


Grzejnik pozwala zapewnić optymalną temperaturę w pomieszczeniu, jednak czasem zdarza się, że potrzebne będą specjalne rozwiązania. Czym jest grzałka do grzejnika i ile można zaoszczędzić na korzystaniu z niej? I jak wybrać najlepszą grzałkę? Dowiesz się z tego artykułu!

Kaloryfer na żółtym tle

Sprawdź grzałki do grzejników w hurtowni Onninen

Czym jest grzałka do grzejnika?

Grzałka elektryczna Onnline 300W GRBT, 1/2" Grzałka elektryczna to specjalne urządzenie, które może zostać zamontowane przy kaloryferze. Mimo, że najczęściej jest instalowana w łazience, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby znalazła się również w innych pomieszczeniach. Najważniejszym zadaniem elektrycznej grzałki jest możliwość włączenia konkretnego grzejnika zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba. Również poza sezonem grzewczym.

To dużą zaletą, grzałka pozwala uruchomić grzejnik i ogrzać powierzchnię, bez konieczności uruchamiania całej instalacji. Swoim kształtem grzałka do grzejnika przypomina pręt grzewczy. Przymocowywania jest bezpośrednio do grzejnika, a po podłączeniu do prądu 230V pozwala ogrzać znajdującą się w grzejniku wodę. Grzałka elektryczna do grzejnika łazienkowego zbudowana jest z elementu grzewczego, który swoim wyglądem przypomina długi pręt, czynnika grzewczego, czujnik temperatury, a także pokrętło umożliwiające sterowanie.

Alternatywą jest zastosowanie panelu sterującego bezpośrednio wbudowanego bezpośrednio do obudowy. Grzałka zawsze musi być zanurzona w tzw. czynniku grzewczym. Zamontowana jest w kolektorze. Gdy grzejnik będzie rozgrzany grzałka zacznie się unosić, przemieszczając się kolejno wzdłuż kolejnych rurek. Gdy schłodzi się, na skutek odłączenia grzałki od źródła zasilania, to powraca ona osobnym kolektorem.

Ile można zaoszczędzić z grzałką do grzejnika?

Grzałka do grzejnika łazienkowego Terma TS 1 Jednym z najważniejszych atutów stosowania grzałki jest redukcja wydatków związanych z ogrzewaniem. Gdy poza sezonem grzewczym konieczne jest dogrzanie wybranego pomieszczenia (najczęściej łazienki), nie trzeba uruchamiać kotła grzewczego. Mimo że większość grzałek sterowanych jest ręcznie, to coraz częściej można wybrać urządzenia obsługiwane również zdalnie.

Aby dokładnie obliczyć oszczędności związane z używaniem grzałki do grzejnika, potrzebujemy kilku danych, takich jak moc grzałki, koszt energii elektrycznej oraz czas pracy grzałki. Porównajmy koszty ogrzewania grzałką do grzejnika do klimatyzatora o mocy 3,5 kW zużywającego 1 kW energii elektrycznej przez 8 godzin dziennie przez 200 dni w roku, gdzie koszt ogrzewania wynosi 1424 zł rocznie.

Załóżmy, że grzałka do grzejnika ma moc 600W i działa przez te same 8 godzin dziennie przez 200 dni w roku:

Zużycie energii:

  • 600W×8ℎ×200 dni=960kWℎ

Koszt energii:

  • 960kWℎ×0,89zł/kWℎ=854,4 zł

Oszczędność w porównaniu z klimatyzatorem wynosiłaby więc:

1424 zł −854,4 zł = 569,6 zł rocznie.

Jak dobrać moc grzałki do grzejnika?

Moc grzałki powinna być dopasowana do wydajności grzejnika. Specjaliści podkreślają, że maksymalna moc grzałki nie powinna być wyższa niż ok. 70-80% niż moc grzejnika. Parametry grzejnika podawane są w postaci: temperatura wody zasilającej grzejnik/temperatura wody wypływającej z grzejnika/temperatura powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu.

Dobierając grzałkę do grzejnika o parametrach 75/65/20 maksymalna nastawna temperatura nie może być wyższa niż 60-65 stopni, a moc grzałki powinna być zbliżona do mocy grzejnika. Natomiast w przypadku grzałek z elementem samoregulującym, moc grzałki nie może być wyższa niż moc grzejnika o parametrach 75/65/20.

Niezbędne informacje podawane są przez producenta w specyfikacji. Należy szukać parametrów działania po podłączeniu do prądu. Dotyczy to zarówno grzałki, jak i grzejnika. Dla skutecznego działania bardzo ważne jest, aby ona elementy były kompatybilne.

Grzałki do grzejnika łazienkowego w hurtowni Onninen

Obecnie w asortymencie dostępnych jest wiele modeli grzałek, stąd tak ważne jest, aby zwrócić uwagę na parametry i wybrać właściwy produkt. W hurtowni instalacyjnej Onninen dostępne są sprawdzone rozwiązania, przygotowane przez producentów specjalizujących się w produkcji sprzętu do ogrzewania. Na uwagę zasługuje m.in. grzałka elektryczna do grzejnika Onnline GRBT 300W , dedykowana do montażu przy grzejnikach łazienkowych. Dostępna w wariancie 300, 600, 900 oraz 1200 W, wyposażona w termostat, dzięki czemu bez problemu można zadbać o odpowiednią do kąpania temperaturę w łazience.

Grzałka do grzejnika łazienkowego Terma KTX 1 Innym wariantem jest grzałka do grzejnika THERMA TS1 firmy . Urządzenie można zainstalować zarówno w grzejnikach łazienkowych, jak też w każdym innym pomieszczeniu. Dużą zaletą jest jego świetny wygląd, co z całą pewnością docenią osoby dbające o harmonię i nowoczesny design w swoich pomieszczeniach. Tego typu rozwiązanie pozwala na szybkie i sprawne nagrzewanie, dzięki czemu w ciągu kilku minut od uruchomienia grzałki można będzie czuć wyraźną ciepło w pomieszczeniu. Wysokiej jakości materiały zastosowane podczas produkcji urządzenia to gwarancja solidnego i trwałego wykonania.

Wartym uwagi rozwiązaniem jest też np. grzałka do grzejnika THERMA KTX 1. Od poprzednich modeli różni się m.in. budową. Tego typu grzałka kształtem przypomina kostkę. Wyposażona w sterowanie mikroprocesorowe pozwala na dwustopniową regulację działania, pozwalającej na ustawienie temperatury w zakresie 30-60 stopni. Dużą zaletą jest możliwość określenia mocy pracy grzejnika na 50-100%. W modelu tym zastosowano rozdzielność sterownika grzałki i elementu grzejnego grzałki. Urządzenia dostępne w kolorach: białym, silver lub chrom, o mocy 200, 300, 400, 600, 800 lub 1000W.

Sprawdź grzałki do grzejników w hurtowni Onninen

Grzałka do grzejnika/ Grzałka do grzejnika łazienkowego