Choć zimy nie są tak surowe jak dawniej, to w dalszym ciągu to pora roku, gdy przez długi czas jest zimno. Mało jest słońca, a dni są o wiele krótsze niż latem, więc nie ma szans, aby ciepło, które czasami się pojawia wraz ze słonecznymi dniami, miało szansę rozgościć się na dłużej. Niestety, zimą rachunki za prąd i ogrzewanie rosną, co jest dotkliwe dla domowych budżetów. Na szczęście istnieją sposoby, by skutecznie je obniżyć.
Trzeba je poznać i wprowadzić w codziennych nawykach. Dzięki nim możemy nie tylko zmniejszyć koszty, ale i zadbać o środowisko. Najważniejsze jest odpowiednie sterowanie ogrzewaniem, korzystanie z energooszczędnych urządzeń, jak również inwestycje w termomodernizację. I o tym właśnie napiszemy, wyjaśniając, jakie praktyki warto wdrożyć, aby cieszyć się ciepłem w domu bez obciążania portfela!
Sprawdź grzejniki elektryczne energooszczędne w hurtowni Onninen
Dobre praktyki sterowania ogrzewaniem zimą
Gdy dni są krótkie, a noce długie, potrzeba więcej światła i ciepła w domu do utrzymania przyjemnego klimatu. Nie można jednak robić tego bez żadnej kontroli, bo odbije się to na rachunkach. Trzeba więc efektywnie sterować ogrzewaniem - to jedna z najprostszych metod na oszczędzanie energii w zimie. Kluczowe jest dostosowanie temperatury w pomieszczeniach do aktualnych potrzeb. W ciągu dnia w ogrzewanych pokojach wartość ta powinna wynosić około 20–21°C, nocą zaś lub podczas nieobecności można ją obniżyć do 17–18°C. Warto zainwestować w grzejnik elektryczny energooszczędny z wbudowanym programowalnym termostatem. Automatycznie reguluje on ogrzewanie w zależności od ustalonych godzin.
Unikajmy przegrzewania pomieszczeń, gdyż każda nadprogramowa godzina z podniesioną temperaturą to dodatkowe koszty, tym bardziej że przebywanie w niskich temperaturach jest zdrowsze niż w zbyt wysokich. Pamiętajmy o regularnym odpowietrzaniu grzejników, co zapewni ich efektywną pracę. Nie powinniśmy też zasłaniać ich firanami czy meblami, żeby nie zaburzyć równomiernego rozprowadzania ciepła. Domykajmy też drzwi wewnętrzne, by nie tracić ciepła w mniej używanych pomieszczeniach. Zadbajmy również o właściwą wentylację. Szybkie, intensywne wietrzenie jest skuteczniejsze niż pozostawianie uchylonych okien na dłużej.
Jak oszczędzić na prądzie w zimę?
Zimą wzrastają wydatki związane z ogrzewaniem, ale i prądem, bo zużycie energii jest o wiele wyższe niż w sezonie wiosenno-letnim. Tutaj jednak też można ograniczyć koszty, zaoszczędzić na energii. Wystarczą proste zmiany.
Na początek zastanówmy się, jak korzystamy z urządzeń elektrycznych? Wyłączajmy sprzęty, które w danej chwili nie są używane. Co ważne, pobierają one energię elektryczną będąc także w trybie czuwania. Warto wymienić tradycyjne żarówki na energooszczędne LED-y. Oświetlenie LED zużywa zdecydowanie mniej prądu, ma jednocześnie dłuższą żywotność. Pamiętajmy, że za zużycie energii elektrycznej w dużej mierze odpowiadają sprzęty AGD, takie jak lodówki, zmywarki czy pralki. Być może są one starej generacji, czyli pod żadnym względem nie są energooszczędne? W takiej sytuacji może pomyśleć o ich wymianie na nowszy model?
Prace w kuchni można także zoptymalizować. W tym celu warto korzystać z pokrywek na garnkach, by przyspieszyć gotowanie. Można też pomyśleć o tym, by wodę gotować w czajniku elektrycznym zamiast na kuchence. Włączajmy pralkę i zmywarkę tylko wtedy, gdy ich wkłady są pełne. Wybierajmy programy o niższej temperaturze, co pomoże zmniejszyć zużycie energii.
Ustawiając lodówkę w chłodniejszym miejscu i nie otwierając jej bez potrzeby, zapewnimy też jej bardziej efektywne działanie. Jeśli korzystamy z ogrzewania elektrycznego, pamiętajmy, by uszczelnić okna i drzwi, co ograniczy straty ciepła.
Można też pomyśleć - choć to już większy wydatek - nad inwestycją w odnawialne źródła energii. Efektywność paneli fotowoltaicznych jest na tyle duża, że można zyskać darmową energię, za pomocą której można na przykład używać klimatyzacji (w trybie ogrzewania), przeznaczać jej nadwyżki na oświetlenie czy na podgrzewanie wody w przepływomierzu. Możliwości jest wiele, dlatego też instalacja systemu fotowoltaicznego na pewno się zwróci.
Termomodernizacja i szczelne okna pozwolą zaoszczędzić na rachunkach
Nawet jednak największe starania o oszczędzanie energii elektrycznej mogą spełznąć na niczym bądź przynieść marne rezultaty, jeśli nasz dom ma słabą izolację. W takiej sytuacji niezbędna może być termomodernizacja budynku.
To jeden z bardziej efektywnych sposobów na obniżenie rachunków za prąd i ogrzewanie zimą. Najważniejsza jest odpowiednia izolacja ścian, dachu i podłóg, co minimalizuje straty ciepła. Dzięki tym działaniom energia używana do ogrzewania przestaje być marnowana, pomieszczenia zaś dłużej pozostają ciepłe. Utrzymywanie takiego przyjemnego mikroklimatu w domu jest zdecydowanie łatwiejsze, gdy budynek jest szczelny.
Wraz z termomodernizacją dobrze jest pomyśleć o wymianie starych, nieszczelnych okien na nowoczesne, cechujących się wysokim poziomem energooszczędności. Rekomendowane są modele trzyszybowe z odpowiednimi uszczelkami. Takie okna z jednej strony zapobiegają ucieczce ciepła, z drugiej strony zaś ograniczają napływ zimnego powietrza. Jeśli wymiana okien nie jest możliwa, pomocne mogą być uszczelki samoprzylepne, poprawiające izolacyjność.
Nie można też zapomnieć o drzwiach wejściowych, gdyż zastosowanie progów termicznych lub uszczelek na dolnej krawędzi może znacząco zredukować przeciągi. Można też pomyśleć o roletach zewnętrznych lub zasłonach termoizolacyjnych.
Podsumowując, gdy dni są coraz chłodniejsze i ciemniejsze, grzejniki pracują praktycznie nieustannie, tak samo jak oświetlenie, które musi być włączone przez większą część dnia. Generuje to duże koszty, które jednak - co pokazaliśmy w artykule - można zmniejszyć. Warto wdrożyć je w życie. Dodatkowym wsparciem może być fotowoltaika.
Sprawdź grzejniki elektryczne energooszczędne w hurtowni Onninen