Jak oszczędzać wodę? 5 technologii i rozwiązań dla ochrony środowiska

Dodano: poniedziałek, 4.07.2022


Naukowcy alarmują - jeśli natychmiast radykalnie nie zmienimy stylu życia, nasz destrukcyjny wpływ na środowisko będzie nieodwracalny. Może Ci się wydawać, że jako jednostka nic na to nie poradzisz. W rzeczywistości jest jednak zupełnie na odwrót - to nasze codzienne, małe wybory stanowią zaczątek ekologicznej rewolucji. I nie chodzi tu tylko o takie błahostki jak segregacja śmieci. Decydując się na technologie energooszczędne w swoim domu, współtworzysz trend, który w perspektywie czasu ma szansę odmienić oblicze energetyki i przemysłu. Poniżej znajdziesz przykład 5 ekologicznych rozwiązań Grohe, które pomogą Ci oszczędzać wodę!

Jak oszczędzać wodę 5 technologii i rozwiązań dla ochrony środowiska

Z artykułu dowiesz się więcej na temat codziennych rozwiązań, które wpływają na poprawę środowiska. Zapoznamy Cię również z ofertą marki Grohe – nowoczesnymi produktami, które powinny się znaleźć w Twoim domu!

Bateria, która oszczędza wodę

Marnowanie wody użytkowej to jedno z największych wyzwań środowiskowych, z jakimi obecnie się mierzymy. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele litrów niepotrzebnie trafia do kanalizacji. Dochodzi do tego choćby podczas mycia rąk, zębów czy golenia. Powinniśmy zakręcać wodę zawsze wtedy, gdy jej nie używamy, a łatwo o tym zapomnieć, zwłaszcza kiedy obie ręce mamy zajęte.

Z pomocą przychodzi marka Grohe, która dostarcza na rynek armaturę automatycznie zakręcającą wodę. Bateria bezdotykowa Grohe Bau Cosmopolitan E wyposażona została w czujnik ruchu, który włącza ją, gdy użytkownik zbliży do niej ręce, i wyłącza, kiedy je oddali. To także rozwiązanie, które pozytywnie wpływa na higienę korzystania z łazienki - bateria uruchamiana jest całkowicie bezdotykowo. Dodatkową zaletę tego modelu stanowi wbudowany perlator, który minimalizuje przepływ wody do 5,7 l/min.

bateria bau cosmopolitan grohe

To nie wszystko. Do elektronicznej baterii Bau Cosmopolitan E można dokupić pilot zdalnego sterowania, który pozwala na uruchamianie takich funkcji jak automatyczne spłukiwanie, termiczna dezynfekcja, tryb czyszczenia czy zmiana zasięgu wykrywania ruchu. Tryb czyszczenia można uruchomić także przy pomocy czujnika podczerwieni. Bateria cechuje się niskim poziomem zużycia energii, więc jest przyjazna dla środowiska i ekonomiczna w eksploatacji.

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Prysznic zamiast kąpieli?

Od lat mówi się o tym, że szybki prysznic jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla środowiska niż kąpiel w wannie pełnej wody. Faktem jest, że stosując w natrysku technologię EcoJoy wraz ze zintegrowanym ogranicznikiem, możemy zminimalizować przepływ do 9,5 l/min. Takie rozwiązania znajdziesz między innymi w bateriach prysznicowych i zestawach deszczownic Grohe Rainshower, systemów prysznicowych Grohe Euphoria czy Grohe NewTempesta.

Wbrew obiegowej opinii oszczędzać wodę można również podczas kąpieli. Nowoczesne technologie pozwalają obniżyć jej zużycie nawet o 50 procent. Służy do tego choćby przycisk oszczędnościowy Grohe EcoButton, który zmniejsza strumień wody. Jest to doskonałe rozwiązanie w sytuacji, dla wszystkich, którzy nad leżenie w wannie przekładają szybki prysznic.

Sprawdź produkty marki Grohe w Onninen

Produkty marki Grohe w Onninen


Ekologiczne spłuczki

Kolekcja stelaży podtynkowych Grohe Rapid SL to systemy sanitarne gwarantujące mniejsze zużycie wody podczas spłukiwania toalety. Zastosowano w nich dwie technologie, które pozwolą Ci oszczędzać każdego dnia. Jedną z nich jest funkcja Start-Stop, która służy do odcinania przepływu w dowolnym momencie. Nie musisz więc zużywać całej zawartości zbiornika, jeśli do spłukania toalety wystarczy mniejsza ilość wody. Drugie rozwiązanie to możliwość regulacji objętości spłuczki Dual Flush. Dzięki tej funkcji wyregulujesz zbiornik w taki sposób, by standardowy przepływ zużywał 3 - 6 litrów wody, a zwiększony 6 - 9 litrów wody. Prędko zauważysz, jak dużo uda Ci się jej zaoszczędzić w skali roku.

Sposoby oszczędzania wody w kuchni

W trakcie mycia naczyń w zlewozmywaku marnujemy sporo ciepłej wody. Jak temu zaradzić? Nie dopuszczając do mieszania gorącego i zimnego strumienia, kiedy nie jest to konieczne. Pomoże nam w tym głowica GROHE Silk Move ES, która dostępna jest w wybranych bateriach kuchennych producenta. Gdy ich dźwignie ustawione są w położeniu środkowym, nie dochodzi do procesu mieszania wody. Dzięki temu można oszczędzić jej aż 31 litrów, a przy okazji ograniczyć emisję dwutlenku węgla aż o 279 kilogramów!

Sprawdź produkty marki Grohe w Onninen

Oszczędzanie wody pitnej

Ze względu na ekologiczny styl życia wiele osób rezygnuje z kupowania wody butelkowanej. W większości polskich miast kranówka jest jak najbardziej zdatna do spożycia, więc nie dość, że można zaoszczędzić trochę pieniędzy, to dodatkowo minimalizujemy wykorzystanie plastiku. Tony butelek rozkładających się przez setki lat to olbrzymie wyzwanie dla środowiska, więc warto czerpać wodę pitną z kranu.

Aby upewnić się, że woda z kranu będzie zdrowa i smaczna, skorzystaj z innowacyjnego systemu Grohe Blue. Odpowiada on za filtrowanie i schładzanie wody kranowej oraz nasycanie jej dwutlenkiem węgla. Oznacza to, że Twoja bateria kuchenna staje się nieograniczonym źródłem pysznej wody pitnej, w jednym z trzech wariantów do wyboru: gazowanym, średnio gazowanym lub niegazowanym. Statystyki mówią, że dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania w jednym gospodarstwie domowym, do środowiska nie trafi około 800 plastikowych butelek. Na tym nie koniec! To również sposób na oszczędzanie wody, która normalnie zostałaby zmarnowana na proces produkcji. Jak to możliwe? Okazuje się, że wytworzenie 1 litra wody butelkowanej wymaga aż 7 litrów wody użytkowej, potrzebnej do przygotowania butelek, transportowania towaru itd.

Oszczędzanie wody w domu z marką Grohe

oszczędzanie wody z marka grohe

Jeśli zastanawiasz się, jak oszczędzać wodę na co dzień, zacznij od produktów marki Grohe. To intuicyjne rozwiązania, które pozwolą Ci ograniczyć zużycie wody podczas takich czynności jak poranna i wieczorna toaleta. Co poza tym? Pamiętaj, by uruchamiać pralkę i zmywarkę dopiero wtedy, gdy będą pełne. Zakręcaj wodę, kiedy z niej nie korzystasz. Zamiast spuszczać zimną wodę do kanalizacji w oczekiwaniu na ciepłą, używaj jej na przykład do podlewania kwiatów. Sposobów jest wiele - stosuj je codziennie, a środowisko Ci będzie Ci wdzięczne!

Sprawdź produkty marki Grohe w Onninen